Dcera ubila matku sekyrou. Vrchní soud potvrdil přísný trest

Dcera si za loňské ubití matky sekerou odpyká 15 let vězení. Dnes to potvrdil pražský vrchní soud. Vražda se stala v rodinném domě na Orlickoústecku, který obě ženy obývaly. Měly spolu dlouhodobě komplikovaný vztah, mladší z nich vraždila v afektu po další z hádek. Právník dcery neúspěšně usiloval o to, aby znalci důkladněji prozkoumali její duševní stav. Podle něj byla v době činu nepříčetná.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Sedmadvacetiletá dcera je nyní v královéhradecké věznici, k odvolacímu zasedání se nenechala eskortovat. K činu se už dříve přiznala.

Vražda se stala 22. července 2019. Dcera policistům popsala, že se toho odpoledne znovu pohádala s osmašedesátiletou matkou. Když ji matka kárala, snažila se dcera obvykle odvést její pozornost jinam. Tak tomu prý bylo i tentokrát: navrhla ženě, že budou grilovat, a odešla připravit dřevo. Matka však podle dceřiných slov v hádce pokračovala dál, a tak ji dcera celkem třináctkrát udeřila sekerou do hlavy a dvakrát do rukou.

Žena po útoku ještě žila, a proto si dcera odešla do dřevníku naměřit provaz, kterým ji pak uškrtila. Následně matce sebrala 400 korun a platební kartu, s níž si další týden platila nákupy. Po činu se s mrtvým tělem skrývala od pondělí do soboty doma, poté před zadržením policií dva dny cestovala, aby se vyhnula ohlášené návštěvě příbuzných.

Znalci z oboru psychiatrie a psychologie došli k názoru, že dcera netrpí žádnou duševní poruchou. Má ale sociální fobii a slabou sociální inteligenci, ačkoliv její celkové IQ je 135. Jde o melancholičku, jejíž jedinou blízkou osobou byla právě matka. Chtěla se od ní odpoutat, ale zároveň toho nebyla schopná, matka ji citově vydírala. Útok v silném hněvivém afektu tak byl podle expertů ventilací dlouhodobě nahromaděného napětí a projevem revolty.

"O správnosti posudků nemáme pochybnosti," konstatoval dnes předseda odvolacího senátu Martin Zelenka k tomu, zda žena byla, či nebyla příčetná. Zamítl tak argument obhájce, podle nějž by skutek vzhledem k nepříčetnosti pachatelky vůbec neměl být hodnocen jako trestný čin.

Dceři, kterou svědci popsali jako uzavřenou, samotářskou a nekomunikativní, hrozilo za vraždu spáchanou surovým způsobem 15 až 20 let vězení. Dostala tedy trest na úplné spodní hranici sazby a soudy ji navíc zařadily do mírnějšího typu věznice. "Trest nelze v žádném případě považovat za nepřiměřený," podotkl Zelenka.

Rodiče útočnice se rozvedli v roce 2011, se dvěma nevlastními sourozenci se vídala málo. Matka po ní chtěla, aby studovala, jenže u dcery se už na gymnáziu projevil strach z lidí. Na vysoké škole zemědělské v Praze vydržela dva roky, pak odešla. Vysokoškolsky vzdělaná matka to těžce nesla. Dívka zkusila studovat ještě vyšší odbornou školu, potom pracovala například v supermarketu, o práci ale přišla. Loni v červenci byla nezaměstnaná a měla dluhy z půjček minimálně 250.000 korun, které nesplácela.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekologická havárie: Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo mnoho ryb

20.09.2020 19:22 Do řeky Bečvy dnes unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

U Kolína spadlo ultralehké letadlo, pilot nezvládl přistávací manévr

20.09.2020 15:39 Na letišti u Kolína dnes odpoledne spadlo ultralehké letadlo, pilot je lehce zraněný. Letoun po…

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 15:05 S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama