Demonstrace na podporu ČT, u Sněmovny se sešlo asi 100 lidí

Asi stovka lidí dnes v podvečer na pražském Malostranském náměstí demonstrovala za podporu nezávislosti České televize (ČT). Diskuse v sousedství Sněmovny se uskutečnila v době, kdy poslanci projednávali výroční zprávy ČT. Demonstranti zdůrazňovali, že veřejnoprávní média jsou důležitá pro svobodu a demokracii, a kritizovali část politiků, kteří podle nich vytvářejí na ČT nepřijatelný tlak.

Přidejte svůj názor 162 komentářů

Česká televize
doporučujeme

Sněmovna se dnes zabývá výročními zprávami ČT za roky 2016, 2017 a 2018. Odkládané projednání zpráv je sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele.

Organizátoři demonstrace dnes obviňovali politiky především z SPD, KSČM a částečně i z ANO, že se snaží prostřednictvím výročních zpráv mocensky docílit změny ve vedení ČT, a tím i v obsahu jejího vysílání.

"Situace kolem veřejnoprávních médií je špatná, je špatně, že na ně někteří politici vyvíjejí bezprecedentní tlak," řekl svolavatel demonstrace Vojtěch Vašák ze spolku Idealisté. Podle něj ČT není dokonalá, ale přesto stojí za to se za ni postavit. "Česká televize je ostrůvek svobody, a proto tak strašně vadí některým politikům. V naší zemi se nebude žít dobře, pokud nebudeme mít svobodná veřejnoprávní média," řekl.

Na demonstraci vystoupili s projevy zástupci organizace Rekonstrukce státu či představitelé studentského hnutí za ochranu klimatu Fridays for Future. Zdravici poslal bývalý předseda Rady ČT Milan Uhde, který ve svém vzkazu označil ČT za jednu z podstatných záruk svobody a demokracie v Česku a vyzval k odmítnutí pokusů o mocensky orientovanou změnu v televizi.

Demonstranti na Malostranském náměstí měli na hlavě večerníčkovské čepice z novin, někteří přinesli vlajky ČR a Evropské unie. Na okraji shromáždění byli i dva protidemonstranti s transparentem označujícím ČT za žumpu lživé propagandy, konflikt mezi nimi a ostatními protestujícími ale nevznikl.

Loading...
Vstupte do diskuze (162)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti po několika dnech ukončili blokádu Karolina

18.11.2019 21:01 Demonstranti, kteří po několik dnů blokovali budovu rektorátu Univerzity Karlovy (UK), se dnes…

Útok na romské děti v Lipníku? Začal soud, obžalovaní manželé vinu odmítli

18.11.2019 16:53 Aktualizováno Přerovský soud dnes otevřel případ letošního napadení skupiny romských dětí v zámeckém parku v…

Nejvyšší soud řeší kauzu OKD. Zeman podal dovolání v neprospěch obviněných

18.11.2019 16:50 Nejvyšší soud začal přezkoumávat zprošťující verdikt nad třemi muži obžalovanými v souvislosti s…

Neoficiální novoroční ohňostroj v Praze? Má uctít Gotta, výběr peněz vázne

18.11.2019 16:16 Aktualizováno Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama