Denně v Česku kouří 18 procent a alkohol pije 9 procent dospělých

V Česku denně kouří zhruba 18 procent dospělých, alkohol denně pije téměř devět procent. Riziková je konzumace alkoholu u 14 až 18 procent, což představuje zhruba 1,5 milionu dospělých. Každodenní pití alkoholu i časté nadměrné pití narůstá v posledních letech u mužů i žen. Z nelegálních drog je nejčastější konopí, v posledním roce ho užilo devět až 11 procent. Hlavní problémovou nelegální drogou v ČR je pervitin. Vyplývá to z výroční zprávy o drogách za rok 2019, kterou dnes projednala vláda.

Kouření, ilustrační fotografie

Míra užívání legálních návykových látek zůstává v ČR na vysoké úrovni, u nelegálních návykových látek je stabilní, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. "Celospolečenské dopady užívání návykových látek a problémového hráčství jsou značné, a dosahují téměř 200 miliard Kč ročně," doplnila národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Zpráva se také věnovala možným dopadům epidemie koronaviru a nouzového stavu vyhlášeného letos dvakrát kvůli šíření nemoci covid-19 na užívání návykových látek. "Z dostupných informací se zdá, že u intenzivních uživatelů došlo za nouzového stavu ke zvýšení míry užívání návykových látek a dalšího závislostního chování, zatímco u občasných a rekreačních uživatelů došlo ke snížení," uvedla. Varovala před tím, že závislosti u dotčených lidí se mohly prohloubit. Týká se to podle ní také používání internetu.

Vedralová upozornila na to, že loňská Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) potvrdila v ČR pokles rozšíření kouření tabáku, užívání alkoholu i nelegálních drog mezi dospívajícími ve věku 15 až 16 let. Ve srovnání s obdobím 2011 až 2015 ale pokles zpomalil.

Zkušenost s kouřením mělo 54 procent šestnáctiletých, elektronické cigarety, ať už s nikotinem nebo bez něj, vyzkoušelo 60,4 procenta. Kouření v posledních 30 dnech uvedlo 23,6 procenta studentů a denně kouřilo 10,3 procenta. Alkohol ze šestnáctiletých podle studie někdy v životě pilo 95,1 procenta, v posledních 30 dnech 62,7 procenta. Zkušenost s některou z nelegálních drog uvedlo 29,3 procenta, nejčastěji šlo o konopí.

"U ukazatelů rizikové konzumace alkoholu u mladistvých nedošlo k žádné zásadní změně, naopak u dívek došlo k nárůstu rizikového pití. Potvrdil se trend vyrovnávání rozdílů zkušeností mezi chlapci a dívkami, který se týká i nelegálních drog (konopí)," uvedl úřad vlády. Nejvyšší míru zkušeností podle něj vykázali žáci odborných učilišť.

Mezi lidmi od 15 let loni podle Státního zdravotního ústavu byla v Česku zhruba čtvrtina těch, kteří kouřili v posledních 30 dnech. Po předchozím poklesu zůstává podíl od roku 2015 přibližně na stejné úrovni. E-cigarety užívalo denně nebo příležitostně 4,9 procenta dotázaných, v roce 2018 to bylo 4,6 procenta. "Roste podíl osob, které přecházejí z klasických cigaret na užívání elektronických, a klesá podíl těch, které užívají oba typy výrobků současně," komentovala čísla Vedralová.

Konopné látky někdy v životě vyzkoušelo 26 až 39 procent dospělých. Zkušenosti s ostatními nelegálními drogami jsou podle zprávy mnohem méně časté. Extázi někdy užilo zhruba šest procent, halucinogenní houby čtyři až šest procent, ostatní nelegální drogy dvě až tři procenta. "Míra užívání nelegálních drog je přibližně dva až třikrát vyšší u mladých dospělých ve věku 15-34 let a mezi muži," uvedl úřad.

Z dotazníkových studií také vyplývá, že sedativa a hypnotika případně léky s obsahem opioidů užívané proti bolesti získané bez lékařského předpisu nebo užívané v rozporu s doporučením lékaře nebo lékárníka užilo někdy v životě 18 až 27 procent dospělých. Užití v posledních 30 dnech uvedlo 2,5 až 3,9 procenta. Dlouhodobě to představuje vyšší rozšíření než u konopí, upozornila zpráva.

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 20:47 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Související:

Právě se děje