Déšť, tance a duhové barvy. Centrem Prahy pochodovaly desítky tisíc LGBT lidí

Festival Prague pride vyvrcholil průvodem, který se konal 10. Srpna v Praze. I přes déšť se průvodu zúčastnilo zhruba třicet tisíc lidí. Trasa měřila přibližně tři kilometry a šla od Václavského náměstí přes náměstí Republiky i Čechův most do Letenských sadů.

Přidejte svůj názor

Prague Pride
doporučujeme

Zdá se, že Václavské náměstí je už plné, ale z okolních ulic i metra stále přicházejí další a další lidé. Většinou s sebou mají něco barvitého, někteří jsou omotaní duhovou vlajkou, někteří drží v rukou barevné tašky nebo menší vlajky, u mnohých na krku jsou květinové náhrdelníky.
Lidé se shlukují do malých skupin a vesele si mezi sebou povídají. Mnozí se koncentrují uprostřed náměstí a formují dav, který občas začne skandovat "Bůh kárá všechny!" nebo jiné slogany. Většinou ale jsou docela poklidní. Do začátku průvodu Pride parade, který pořádá spolek Prague pride, zbývá několik desítek minut.

Cílem spolku je přispívat k prosazování tolerantní občanské společnosti, boji proti homofobii a zvýšení povědomí veřejnosti o lesbické, gay, bisexuální a transgender (LGBT) komunitě v republice. "Skupina LGBT lidí včetně expatů žijících v Praze si jednou řekla, že v České republice je potřeba téma LGBT zviditelnit a vnést je do veřejné debaty. Navíc Praha je krásné město, kterému by pride slušel. V roce 2010 se proto sešli v Q baru k první schůzce, na níž se o založení Prague Pride bavili," říká pro EuroZprávy.cz o začátcích Prague pride mluvčí spolku Bohdana Rambousková.

První průvod se odehrál v Praze v roce 2011 a navázal se na pětidenní festival. Akcí se zúčastnilo 25 tisíc lidí a v průvodu kráčelo osm tisíc lidí. Podle Rambouskové po několika letech začalo být zřejmé, že samotný festival v boji za rovná práva LGBT nestačí, a spolek se začal angažovat i v dalších aktivitách. Například v reakci na sebevraždu čtrnáctiletého Filipa byly založeny LGBT poradny Sbarvouven.cz.

Zlehka mrholí ale to vůbec nekazí náladu účastníkům průvodu, který zrovna startuje z Václavského náměstí směrem k Náměstí republiky. Mnozí z nich si namalovali na obličeje různé obrázky, většinou vlajky LGBT komunity. Účastníci nejčastěji kráčí po skupinách. V jedné skupince všichni muži mají barevné vousy, v jiné spolu s několika mladými holkami pochoduje muž v těsném růžovém tričku. Má na sobě hodně make-upu a vřele se usmívá divákům.

Spolu s kamarádem v průvodu jde i Anna Maňáková. “Jsem tady, protože chci podpořit LGBT komunitu, do které patřím. Myslím si, že je to den, kdy můžeme ukázat, že jsme hrdí na to, kým jsme, a že nejsme malá komunita. Také můžeme ukázat společnosti, že nejsme rozdílní od někoho jiného a tím pádem nemusíme být souzeny jinak,” vysvětluje Maňáková důvody své účasti v průvodu. Podle ní tato akce by měla pobídnout vládu k uzákonění jednopohlavních manželství.

Najednou se ulicí rozeznívá tlukot bubnů. Objevuje se skupina, vepředu které kráčí usmívaví muži a třesou tamburínami. Ze zad jim vyčnívá velké množství dlouhých nafukovacích balonků. Následují ženy a zdá se, že údery do obrovských bubnů zadávají rytmus celému průvodu. Hudebníci budí zájem diváků, kteří je začínají točit na mobily.

V průvodu se vyskytují i velká uskupení, která většinou zastupují různé firmy, spolky či komunity. Jedno z takových uskupení formují členové odborné společnosti Queer geography, ve které se mimo jiné věnuje otázkám přijeti genderové diverzity ve společnosti. „Prague Pride je událost, festival, který reaguje na nejrozšířenější formu diskriminace tabuizaci. Při něm je alespoň v průvodu všem lidem jasné, že nejsme všichni heterosexuální,“ říká pro EuroZprávy.cz jeden z její členů Michal Pitoňák. Podle něj postavení LGBT lidí v Česku je pořád problematické, například někteří čeští političtí představitelé se stále vyjadřují velmi diskriminačním způsobem k LGBT lidem. „Tito politici mluví o nás jako o nemocných či jako o druhořadých občanech. Také z tohoto důvodu v Česku doposud nemáme rovnost manželství,“ vysvětluje Lukáš Pitoňák z
Queer geography.

Apely s požadavkem na rovné manželství se objevují na většině plakátech, které nesou účastníci průvodu. Například se na jednom z nich zobrazují páry mužů i žen. „Tohle je lepší než jedna teta,“ hlásí plakát.

Na cestě do Vltavy se průvod pořád zastavuje. Déšť zesílil. Někteří se mu schovávají pod deštníkem, někdo vypadá unaveně i smutně a mlčky se dívá do dálky. Mnozí ale pokračují ve veselí. Součástí průvodu je tedy pohybující se platforma, na které hraje hudba a neustále tancují lidé. Povzbuzuje k tomu i účastníky kolem, kteří nemohou se úplně roztancovat při chůzi ale aktivně pohybují buď jenom rukami nebo celým tělem.

Obyvatelé okolních domů vyšli na balkony, aby se podívali na průvod. Někteří občas zamávají rukou jeho účastníkům a ty odpovědí úsměvem i veselým pokřikem. Jakuba Novotného účast v průvodu baví i přes špatné počasí. „Šel jsem do průvodu kvůli svým kamarádům a také abych podpořil tuhle akci. Vždyť heterosexuální vztahy nemají žádné problémy ve světě ale homosexuální mají. Práva homosexuálů se tedy omezují,“ vysvětluje Novotný. Podle něj i když se v Praze už naučili tolerovat LGBT vztahy, v menších městech Česka problémy s toleranci pořád přetrvávají.

Průvod pokračuje podél řeky a směruje do Letenských sadů. Holka v kostýmu jednorožce se drží za ruku s blondýnkou, obličej které je pomalován různými barvami. Obě mávají divákům, kteří se přitulili ke zdím domů, aby se schovali před deštěm. Nehledě na vítr a chladné kapky, padající z oblohy, muž v samých slipech a třpytkách pokračuje ve svém tanci.

V průvodu se občas vyskytují účastníci i účastnice s tabulkami „free kiss“ či free hug.“ Jednou z nich je Jana Lasová, která se účastní průvodu už podruhé. „Když jsem tady byla poprvé, lidé s takovými tabulkami byli jediní, s kým jsem přišla do kontaktu. Takoví lidé otevřeně zvou k sobě ostatní. Kdyby nebyli, k nikomu bych nepřišla a nezačala bych povídat. Proto dneska také mám tabulku free hug,“ objasňuje Lasová.

Průvod končí v Letenských sadech, kde účastníky čekají čtyři stages s živou hudbou i DJs, komunitní zóna pro ty, kdo si chtějí povídat, ruské kolo, stan Pride Ball s taneční exhibicí ve vogue tanci, ale i dětská zóna pro rodiny s dětmi. Všichni se rozcházejí do různých částí parku, a tím, jak do Letné přicházejí další a další lidé, se park více a více obarvuje do duhových barev.

Podle Rambouskové se za roky konání festivalu podařilo etablovat LGBT téma. „Zatímco v prvních letech se v médiích o LGBT psalo jen v průběhu týdne festivalu spíš jako o senzaci, dnes je LGBT legitimním tématem celý rok. Je normální dívat se na věci i z LGBT pohledu. Zatímco v prvních ročnících zaznívala z Hradu nenávistná slova na adresu účastníků Prague Pride, dnes se akce stala součástí pražského kulturního léta,“ popisuje mluvčí výsledky festivalu. Letos totiž poprvé na celou dobu konání Prague pride pražský primátor vyvěsil duhovou vlajku na budovu magistrátu.
Podle Rambouskové díky Prague pride Praha má mezinárodní pověst LGBT-friendly evropské metropole a také se do Prahy přijíždí víc turistů, což znamená větší příjmy pro firmy i město. „A daří se ukázat především mladým LGBT lidem, že se za svoji sexuální orientaci nebo genderovou identitu nemusejí stydět, že nejsou jediní na světě, a že mají právo být sami sebou,“ říká Rambousková.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Neštěstí v Brně: Muže zasáhl elektrický výboj, utrpěl rozsáhlé popáleniny

21.09.2019 16:14 Elektrický výboj dnes na brněnském hlavním nádraží zranil člověka. Utrpěl popáleniny na 30…

Praha trénuje na velkou povodeň, cvičení začalo testem vrat na Čertovce

21.09.2019 15:34 Aktualizováno Dnešní celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval test vrat na Čertovce, která by se jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama