Střídá se světlo a tma, to nám nedělá dobře. Psycholog hodnotí dění během epidemie

Podle psychologa a psychoterapeuta Jiřího Šípka je současná pandemie covid-19 a v jejím důsledku přijímaná opatření a jejich následné rozvolňování "nešťastným prožitkem". Otázkou ale zůstává, proč je odborník tohoto názoru.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nejasnost a nepřehlednost je mnohem horší, než nějaká potřeba se uskromnit nebo omezit. Nejstrašnější je, když neumíme pojmenovat problém a nevíme, jak vzniká,“ hodnotil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus psycholog.

Ačkoliv si odborník myslí, že by lidé jako epidemiologové a politici měli pomáhat lidem se vyznat, přijde mu současný situace jako "nešťastný prožitek".

"Začneme se těšit, máme naději a najednou ‚šlus‘, zase ne. Kdybychom věděli přesně, že ten ‚šlus‘ byl nutný, logický a mně vysvětlený, tak budu sice nešťastný, ale bude to jasné. Ale pokud není, tak tohle střídání světla a tmy nedělá dobře. Jakmile jsou v tom silné emoce a je to situace, která mě může nějak ohrožovat, tak je to střídání docela kruté,“ řekl Šípka. 

Psycholog zároveň ale ocenil zavedený semafor, který by zpřehlednil epidemiologický stav Česka. "Jestli to bude opravdu pomáhat korigovat chování a vyznat se v situaci, to už je jiná věc. Ale myšlenka informačně dávat najevo, v jaké jsme situaci, ta mi přijde dobrá,“ podotkl.

Šípka zároveň také řekl, že odolnost vůči strachu spojeným s krizí lze nacvičit. "Jsou různé techniky. Teď například docela frčí mindfulness – všímavost, která učí člověka, aby měl jistou distanc od toho, co prožívá," řekl.

„Tomu se ale věnuje jen malá část populace. Většina je asi odkázaná na to, jak je geneticky vybavená. Někdo je odolnější, silnější, nelekne se tak snadno. Jiní to mají při odolávání vůči stresu těžší,“ objasnil psycholog.

Na náročné životní situace by měli být lidé připravení už od dětství, a to svými rodiči. "Učit děti odolávat obavám a strachu patří do dobré výchovy. Je podstatné, aby se děti učily věřit svým rodičům. To je vybaví k tomu, aby byly sebejistější," uzavřel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 19:12 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Výbuch v Bejrútu mohla způsobit i malá část chemikálie, říká český vědec

05.08.2020 15:21 Rozsah úterního výbuchu v libanonské metropoli Bejrútu mohla způsobit i malá část z 2750 tun…

Matka vyhodila dítě z okna a pak za ním skočila, soud jí snížil trest

05.08.2020 14:21 Aktualizováno Mladé ženě, která v Českých Budějovicích vyhodila z okna svého dvouletého syna a vyskočila za ním,…

ČOI zakázala prodej nebezpečné nabíječky baterií, hrozil úraz elektrickým…

05.08.2020 13:34 Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej nebezpečné nabíječky baterií EMOS SMART4/N8168S. Při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama