ROZHOVOR | Dezinformace dávají lidem odůvodnění, proč se v životě nedostali, kam chtěli, říká prezidentka skeptiků

ROZHOVOR - Jedním z nejpalčivějších problémů poslední doby, zejména v on-line prostředí, je šíření dezinformací. Ty se letos točí převážně kolem koronaviru a nemoci covid-19 či kolem zavádění 5G sítí, čímž zastínily, navzdory stálé skupině příznivců, starší konspirační teorie. Claire Klingenberg, prezidentka Evropské rady skeptických organizací, ale v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje, že podstata konspirací se v zásadě nemění, pouze jejich obal se přizpůsobuje aktuálním trendům. "Dnes se opravdu zřídka setkáte s obětí únosu mimozemšťany, ale v 70. a 80. letech byste nevěděl, s kým udělat rozhovor dřív," říká.

Claire Klingenberg je prezidentkou Evropské rady skeptických organizací (ECSO). Založila projekt “Do Not Be Fooled!”, seminář kritického myšlení pro střední školy, který v české verzi “Nenech se nachytat!” proběhl na českých středních školách a gymnáziích. Řadu let se zabývá testováním nadpřirozených schopností v rámci projektu Paranormální výzva a přednáší na vědecko-skeptických konferencích napříč celou Evropou. Má na starost i zahraniční vztahy Českého klubu skeptiků Sisyfos.

V únoru letošního roku se Američan Mike Hughes chtěl přesvědčit, jestli je Země placatá, a nechat se vystřelit v podomácku vyrobené raketě do vesmíru. Nepřežil. Jde v USA o ojedinělý případ, kdy se lidé snaží nebezpečnou formou dokázat svá tvrzení?

Ne, není. Toto byl mimochodem třetí pokus pana Hughese. Obecně se dá říct, že jakékoliv testování neověřeného tvrzení na vlastní osobě je nebezpečné - od snahy získat mladistvé vizáže pobodáním si obličeje včelími žihadly po letu ve vlastnoručně vyrobené raketě. Ty úspěšné oceňujeme (Jessie Lazear, Tim Friede) a ti neúspěšní slouží jako odstrašující příklad. Je pravda, že toto testování na sobě má v USA tradici podpořenou propagací takzvaného „American Entrepreneurial Spirit“, tedy amerického podnikatelského ducha.

Čím si vysvětlujete, že přes všechny vědecké poznatky část lidí například věří právě konspirační teorii o tom, že je Země placatá, či obecně podléhají dezinformacím, které byly dávno vyvráceny?

Konspirační teorie a dezinformace předkládají jasnou odpověď ve světě mnoha neznámého. Dávají světu řád, situacím přesný význam, rozdělují vše přehledně na dobro a zlo, černou a bílou. Jsou konejšivé a zbavují nejistoty. Zároveň i do jisté míry přebírají zodpovědnost za naše rozhodnutí a selhání. Pro mnohé lidi je příjemnější si představit, že celý svět řídí nějaké temné společenství. Tato představa jim dává konkrétního nepřítele, jistotu, že svět je řízen a věci se nedějí náhodně, protože neřízený chaos je děsivější než řízené zlo, a odůvodnění, proč to v životě nedotáhli tam, kam chtěli, přestože k věci měli jinak proklestěnou cestu.

Podobné zapálení některých Američanů jsme mohli sledovat i loni, kdy se ke konci roku odehrál Area 51 raid neboli Storm Area 51. Původně vznikl jako recese, nakonec se statisíce lidí zapojily do odhodlání proniknout do Oblasti 51, kde má americká armáda podle konspirací studovat UFO. Nakonec se ale před vstupem do oblasti sešlo jen pár desítek lidí, kteří následně odjeli. Nevypovídá to o tom, že víra v konspirace není u lidí zakořeněna, ale spíše jde o nějaký trend dnešní doby?

Konspirační teorie tu jsou s námi od počátku. Dříve, než byly chemtrails, tu byly čarodějnice, které z koštěte práškovaly pole, aby špatně plodila. Před únosy mimozemšťany tu byly únosy tajnými židovskými sektami a po nich zase satanskými společenstvími. Podstata konspiračních teorií zůstává stejná, jen se obal přizpůsobuje současným strachům, trendům, představám. Například dnes se opravdu zřídka setkáte s obětí únosu mimozemšťany, která zažila anální sondu, ale v 70. a 80. letech byste nevěděl, s kým udělat rozhovor dřív.

Díky svému širokému poli působnosti máte možnost srovnat vliv dezinformací a obecně sklony Čechů a Američanů k podléhání nejrůznějším hoaxům. Kdo je podle Vás k šíření a víře ve fake news náchylnější? Liší se tyto národy v přístupu k dezinformacím?

Nemyslím si, že se existuje národ, který by měl v genofondu predispozici bránit se fake news. Je to spíš otázkou vzdělání a tréninku kritického myšlení, především práce s vlastními předporozuměními a impulzivními názory. Pokud bych srovnávala Česko a Ameriku - ti Češi, kteří obzvlášť holdují dezinformacím, jsou specifičtí v tom, že jsou neuvěřitelně kritičtí ke všem informacím z mainstreamu, tím myslím vládu, veřejnoprávní média a známá média. A to je samozřejmě velmi dobře, žádné informace by se neměly pasivně přijímat. Bohužel ale tento kritický přístup nechají na sedm západů zamčený v šuplíku, když konzumují informace, které z mainstreamu nepocházejí, tedy z méně známých, necíleně či cíleně konspiračních a dezinformačních webů. Spekuluji, že se jedná o přežitek z minulého režimu, kdy oficiální informace byly brány jako směšné a skutečné informace byly nacházeny v samizdatech.

V USA je také silný antiestablishmentarianismus, akorát má velmi jinou formu. Tamější takzvané antiestablishmentarianizní zdroje jsou stejně velké a stejně mocné jako ty takzvané mainstreamové. Tím myslím například mainstreamové CNN versus „utlačované“ Fox News, které má vyšší sledovanost.

Zatímco v případě východní části světa se nejčastěji hovoří o dezinformacích týkajících se různého léčitelství, v případě Západu, resp. USA, jsou často šířeny konspirace s historickým či politickým podtextem. Například přistání Apolla na Měsíci, teroristický útok z 11. září, filadelfský experiment. Čím si to vysvětlujete?

Dezinformace kolem léčitelství a alternativní medicíny jsou v USA také. V USA například nabylo anti-vaxxerské hnutí nové úrovně. Především konspirační teorie kolem očkovaní vzniklé v USA v kontextu jejich systému zdravotnictví jsou pak slepě převáděny sem jako hotová věc, bez jakékoliv reflexe a jsou jednoduše zpozorovatelné jako recyklovaná tvrzení. Myslím, že dojem, že jsou v USA častější konspirační teorie s historickým a politickým podtextem, je způsoben tím, že máme větší tendenci si jich všímat, jelikož jsou jiné než ty naše. Ale i u nás se najde mnoho odmítačů přistání na Měsíci, i takzvaní 9/11 Truthers. Jinak konspirační teorie s politickým podtextem vycházejí ze silnější tradice vedení negativní kampaně. U nás se samozřejmě dělá taky, ale v porovnání s USA se jí teprve učíme.

Nedávný výzkum ukázal, že po celém světě zemřelo kvůli dezinformacím okolo koronaviru nejméně 800 lidí. Asi se shodneme, že problém nastává ve chvíli, kdy začnou tyto neověřené rady, mnohdy působící vědecky, šířit vysocí představitelé států. A jednou z nejvýraznějších postav v tomto byl například Donald Trump, která spekuloval o podávání dezinfekce do žíly injekční cestou a následně o léčbě antimalarikem obsahujícím hydroxychlorochin. Jak jeho slova rezonovala mezi americkou veřejností?

Bohužel byly případy, kdy jeho příznivci vzaly jeho údajně sarkastická slova ohledně vnitrožilní dezinfekce doslova. Užívání ředěného sava jako léčivého prostředku je celkem rozšířená a má jak v USA, tak u nás zastánce. Trump toto oznámení učinil několik dní poté, co mu přišel dopis s doporučením od mesiáše této metody, Marka Grenona. Naštěstí se jeho příznivci nedostali k injekčním stříkačkám, ale v dubnu, kdy Trump toto utrousil, dle Americké asociace center otravy (AAPCC) vzrostl počet otrav domácími dezinfekčními prostředky o 121%.

A jeho velká podpora hydroxychlorochinu způsobila to, že byl vyvíjen tlak na lékaře, aby ho preventivně a bezdůvodně předepisovali do té míry, že byl nedostatek tohoto léku. Pacienti, kteří ho předepsaně užívali na revmatoidní artritidu, lupus a jiné chronické nemoci, ho nemohli sehnat.

Nemůže šíření takových dezinformací podkopat samotnou víru ve stát a ve státní instituce?

Víra v tyto dezinformace právě pochází z nedůvěry ke státu a státním institucím, proti kterým Trump stojí a s kterými neohroženě bojuje pro dobro amerického lidu, jak to jeho příznivci vidí. Jedno z Trumpových sloganů bylo právě „drain the swamp“ - doslova vypusťme močál. To, že v té době, kdy toto vykřikoval, měla jeho strana, Republikáni, většinu kongresu, nijak nezabránilo vytvoření víry u jeho příznivců, že veškeré státní orgány a veškerá státní správa je ovládaná demokraty, kterých je třeba se zbavit. Státní instituce, jako například CDC, centrum pro kontrolu nemocí, dávaly naprosto jiné doporučení, než Trump.

Mohou konspirační teorie a dezinformace pomoci v politickém boji? Prezident Trump totiž několikrát zopakoval, že média lžou o koronaviru, aby uškodila jeho znovuzvolení, a noviny jej naopak nazvaly vrchním konspiračním teoretikem.

Naprosto. A nejen šířením nových, ale prohlašování skutečných zpráv za dezinformaci. Trump jakoukoliv negativní informaci obrátí v „fake news“. Je to metoda, kterou začínají někteří politici užívat i u nás. Když o jakékoliv kritice k mé osobě prohlásím, že je to kampaň, falešná zpráva, lež, konspirace, utnu tím debatu.

Jedna z nejnechutnějších konspiračních teorií, která se ujala, je, že demokrati mají tajný spolek pedofilů a obchod s nezletilými dětmi. Došlo to tak daleko, že do údajného místa, kde mělo toto probíhat pod taktovkou Hillary Clinton, kryté napovrch pizzerií, vtrhl ozbrojený muž (kauza Pizzagate).

V létě byla obžalována skupina mužů z Floridy, která prodávala zředěnou verzi chlorového bělidla, MMS. Opírali se přitom právě o slova Trumpa, ve skutečnosti ale nejde o novinku a požívání této chemikálie je v určitých kruzích populární už roky, navzdory nesčetnému varování úřadů. Podobá skupina lidí pak funguje i v Česku. Kdy je to ještě v pořádku, a kdy už se bavíme o věci, která je za hranou a měla by být prošetřena státními orgány?

Jakmile je věc propagována nepotvrzenými tvrzeními, je na místě aby byla prošetřena. MMS je prodáváno pod nálepkou zázračného léku, který léči vše od koronaviru, přes rakovinu, po autismus. Není to nijak testovaná látka, její užívání může být zdraví velmi nebezpečné. Problémem je, že jak v USA, tak u nás, úřady na tyto zázračné produkty reagují velmi pomalu, často až po nějaké tragédii.

Vyskytují se v americkém prostředí i dezinformace okolo hnutí Black Lives Matter?

Mnoho. Od nejasném informování, o co se jedná, přes vytváření kauz ublížení na zdraví, které způsobily skupiny propagující bílou nadřazenost, po tvrzení, že zabití Floyda bylo zosnováno BLM pro spuštění protestů a ignorování všech ostatních zabití, která nejen v posledních letech proběhla, jako například loňské uškrcení houslisty Elijahy McClaina nebo letošní zastřelení zdravotní sestry Breonny Taylor v jejím domě, což zdaleka nebylo první usmrcení černého Američana ve vlastním bydlišti.

Jaké konspirační teorie považujete za ty, které upoutávají dlouhodobě nejvíce pozornosti? A které jsou naopak podle Vás nejvíce nebezpečné?

Nejvíce pozornosti upoutávají ty výstřední, jako je Placatá Země, ještírci/reptiliáni, Anunaki. Nejvíce nebezpečné jsou ty, které vypadají povrchně plausibilně, mají zastání mezi odborníky (i když málokdy přesně v rámci daného oboru) a mají jasnou kauzalitu - tedy uvěření v ně má okamžitý vliv na změnu chování, které vede k ublížení na zdraví vlastní či další osoby nebo dítěte.

Obecná rada praví, že lidé by si měli ověřovat fakta, aby nenaletěli dezinformacím a konspiracím. To ale stojí čas, a navíc není pro řadu lidí vždy hned na první pohled jasné, co je skutečnost a co ne. Jak by se tedy měli zachovat lidé, kteří například nemají čas na to, aby u každé informace která koluje internetem zjišťovali, jestli je skutečně pravdivá?

Nešířit. Pokud nevím či nemám čas si informaci řádně ověřit, nesdílím jí dál. Pokud mě věc zajímá, tak si článek mohu uložit a pak se na něj v klidu podívat - odkud pochází, kdo je autorem, jak aktuální jsou informace. Pokud si nejsem jistá, zda je informace pravdivá, či ne, ale zapadá do mého světonázoru, tak o to víc si musím dát pozor. Mnohem snadněji uvěříme nám sympatickým informacím, proti tomu není nikdo imunní. Pokud nevím, jak a kde si informaci spolehlivě ověřit, počkám, až bude informací víc a zhodnotím, jestli tu předchozí rozšiřují nebo naopak rozporují. Můžu si také pozvat k ruce nějakého skeptika či skeptičku, aby mi pomohli dohledat kontext a pomohli se vyznat v informační džungli.

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením respondenta) Rozhovor

Země vyčerpaná válkami a surovinový přívěšek Číny, předpovídá historik budoucnost Putinova Ruska

Jaká je budoucnost Ruska se znovuzvoleným Putinem? A proč jsou Rusové zvyklí na tvrdou ruku autoritáře spíše než na demokracii? Nejen na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. „Mnozí Rusové o skutečné demokracii nic neví, protože ji nikdy nezažili. Spíše bude dále stoupat poptávka po změnách, vůbec ale bohužel nemusí vést k přerodu Ruska v demokratický stát,“ říká. 
Martin Poliačik během setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. (použito se svolením Martina Poliačika) Rozhovor

Prezidentské volby jako souboj o povahu Slovenska. Pellegrini by hrál vlastní politickou hru, říká Poliačik pro EZ

Prezidentské volby jsou soubojem o povahu slovenského státu, říká dlouholetý poslanec Národní rady SR Martin Poliačik v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. V parlamentu seděl deset let, téměř tři desetiletí se věnuje kritickému myšlení. Zkušený politik, který loni působil jako zástupce ředitelky ukrajinské pobočky mezinárodní organizace GLOBSEC v Kyjevě, míní, že Peter Pellegrini nemusí být v případě volebního triumfu výrazně proruskou postavou v roli prezidenta. 

Více souvisejících

rozhovor Boj proti dezinformacím a fake news Claire Klingenberg

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 5 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

Na Václavském náměstí hořelo. Během rekonstrukce vzplála lepenka na střeše

Ve čtvrtek po poledni hořelo na Václavském náměstí v Praze. Ze střechy rekonstruovaného domu se valil hustý dým, který byl vidět i z jiných částí města. Hasiči zlikvidovali požár během několika desítek minut. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy