Dietrichsteinová ve sporu s Mikulovem: Soud musí znovu řešit vlastnictví hrobky

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání ve sporu Mercedes Dietrichsteinové a města Mikulova. ČTK to dnes řekla mluvčí prvoinstančního břeclavského soudu Lucie Labudová. Dietrichsteinová dříve zažalovala Mikulov, po kterém chce vrátit několik objektů a zhruba 200 pozemků. Krajský soud v Brně následně sice potvrdil rozsudek břeclavského okresního soudu, který její žalobu zamítl, zároveň ale rozhodl o tom, že o Dietrichsteinské hrobce musí okresní soud rozhodnout znovu. Proti rozhodnutí krajského soudu podala dovolání Dietrichsteinová i Mikulov.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Otci žalobkyně Alexandru Dietrichsteinovi zabavil majetek československý stát bezprostředně po druhé světové válce. Argumentoval tím, že byl členem Henleinovy Sudetoněmecké strany (SdP). Dietrichstein proti zabavení majetku aktivně nevystupoval. Pokud by Dietrichsteinové byl majetek vydán, získala by nemovitosti v hodně několika desítek milionů korun.

Krajský soud ve věci pravomocně rozhodl v březnu 2017. Podle tehdejšího odůvodnění předsedy senátu Libora Daňhela byly důvody, proč okresní soud žalobu zamítl, správné. Výjimkou byla právě jen hrobka. Podle něj by se okresní soud měl v jejím případě věnovat tomu, zda je silnější právo na odnětí vlastnického práva nebo zda bylo porušeno právo na rodinný a soukromý život. "Jen tato námitka byla důvodná," řekl tehdy soudce.

Mluvčí Labudová uvedla, že okresní soud bude nyní v řízení na základě rozhodnutí krajského soudu pokračovat. Vzhledem k tomu, že žalobkyně však podle ní už není právně zastoupena, musí soud rozhodnutí a případně další listiny doručovat na adresu jejího bydliště v Argentině, což je komplikované. "S ohledem na uvedenou skutečnost spočívající v časově náročném procesu doručování soud nyní nemůže sdělit, kdy konkrétně bude ve věci samé dále pokračovat," uvedla mluvčí.

Dietrichsteinová už v minulosti žádala vydání části majetku, nikoli však po městu, ale po státu. S touto žalobou, žádající vydání zámku v Mikulově nebo Kozího hrádku, ale u okresního soudu neuspěla. Dietrichsteinová se proti tomu odvolala ke Krajskému soudu v Brně, který jí také nevyhověl. Poté vznesla nárok také na majetek Mikulova.

Dietrichsteinové patřili několik staletí k nejvýznamnějším šlechtickým rodům na Moravě. Alexandr Dietrichstein (1899 až 1964) přišel po válce o rodový majetek na základě Benešových dekretů. Podle jeho dcery se tak stalo nezákonně. Břeclavský soud dospěl v minulosti k závěru, že konfiskace byla oprávněná.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela nejstarší Češka Kytnerová, bylo jí 108 let

08.12.2019 20:40 Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let,…

V Praze prasklo potrubí. Bez vody byly tisíce odběratelů

07.12.2019 20:33 Aktualizováno Kvůli prasklému vodovodnímu řadu bylo dnes v Praze 6 bez dodávek vody zhruba 2700 odběratelů.…

Co dělat, když vám nechutná jídlo v restauraci? O peníze přijít nemusíte

07.12.2019 20:16 Češi jsou zvyklí reklamovat elektroniku nebo oblečení. V reklamování jídla v restauraci jsou však…

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama