Do pětihvězdičkových hotelů a kempů přijelo loni více Čechů

Služeb pětihvězdičkových hotelů a kempů využilo loni podle statistiků meziročně více Čechů. Příčinou byly příznivější ceny a zaměření se na tuzemskou klientelu. Přesto se tak nepodařilo nahradit výpadek zahraničních hostů. Na dnešní on-line tiskové konferenci to řekl Pavel Vančura z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Hotel, ilustrační foto
doporučujeme

V luxusních pětihvězdičkových hotelech se v minulém roce ubytovalo o 3000 domácích hostů více než v roce 2019. Tato zařízení podle Vančury cílí na zahraniční hosty, kterých do nich přijelo meziročně o 987.000 méně. Pětihvězdičkové hotely tak loni zaznamenaly propad o zhruba 70 procent.

Dovolenou v kempech si loni dopřálo o 45.000 Čechů více proti předloňskému roku. Dorazilo do nich ale o 80.000 méně cizinců. Kategorie kempů tak zaznamenala meziroční pokles o 2,5 procenta.

Největší podíl na návštěvnosti, konkrétně 25 procent, mají čtyřhvězdičkové hotely, tříhvězdičkové zaujímají podíl 24 procent, na třetím místě jsou penziony s podílem 16 procent. "Využití těchto zařízení šlo dramaticky dolů, u čtyřhvězdičkových hotelů je na úrovni 35 procent, ale například pouze 25 procent v případě penzionů," uvedl Vančura.

Do hromadných ubytovacích zařízení podle ČSÚ míří nejčastěji Češi, na druhém místě Němci. Na třetím místě se objevují u pětihvězdičkových hotelů hosté z Británie, u dalších typů ubytování se střídají hosté ze Slovenska a Polska.

V České republice loni podle ČSÚ fungovalo 10.706 hromadných ubytovacích zařízení, tedy těch, která mají minimálně pět samostatných pokojů a zároveň deset lůžek. Penziony z nich tvoří 42 procent, na tříhvězdičkové hotely připadá 13 procent, pěti a čtyřhvězdičkové hotely zaujímají z celkového počtu osm procent, ostatní hotely pět procent, stejně jako kempy. Na ostatní typy ubytování připadá 25 procent.

Kvůli pandemii koronaviru loni do tuzemských ubytovacích zařízení přijelo o 51 procent méně hostů, jejich služeb využilo 10,8 milionu turistů.

Témata: Hotely | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Na Berounsku havarovalo letadlo, dva lehce zranění

27.02.2021 19:57 U Hostimi na Berounsku havarovalo dnes odpoledne při nouzovém přistání ultralehké letadlo. Dva lidé…

Češi mění oděvní styl. Saka v době pandemie nahradily tepláky

27.02.2021 14:09 V pandemii z hledáčku českých zákazníků zmizely formální oděvy, menší poptávka byla ale třeba i po…

Exekucí i lidí v nich ubylo, dlužná částka ale rostla

27.02.2021 10:57 V Česku loni ubylo exekucí. Minulý rok v listopadu jich bylo 4,33 milionu, tedy o 145.800 méně než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama