Do Prahy by letos na silvestra mohlo přijet jen 60.000 lidí

Do hlavního města by na silvestra mohlo podle městské firmy Prague City Tourism (PCT) dorazit na 60.000 návštěvníků, což je výrazně méně než v době před pandemií covidu-19. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí PCT Klára Malá.

Praha

Přestože lidí bude v ulicích zřejmě méně, připraveni jsou i záchranáři, kteří postaví velký stan na Václavském náměstí, policie a strážníci. Na poslední letošní noc se připravují i kluby, kina, divadla nebo restaurace. Konat se nebude novoroční ohňostroj. Lidé musí všude dodržovat nařízení proti pandemii covidu-19. Od loňska pak platí zákaz používání pyrotechniky.

"Vzhledem k nové variantě omikron jsou další tři měsíce opět pro cestovní ruch dost nejisté. Kolem Vánoc jezdí běžně do Prahy okolo 700.000 lidí, tento rok odhadujeme, že to bude celkem okolo 200.000 turistů," uvedla Malá.

Na pořádek v ulicích dohlédne státní i městská policie. Podle mluvčího pražských policistů Jana Daňka policie konkrétní opatření ještě dolaďuje. "Ve čtvrtek je zveřejníme," řekl.

Hlídky do ulic vyšlou strážníci. "Kromě strážníků z obvodních ředitelství do něj budou zapojeni také strážníci poříčního útvaru s lodí a z celoměstského hlídkového útvaru s úkoly v MHD," uvedla mluvčí městské policie Jiřina Ernestová. Strážníci budou dohlížet na dodržování veřejného pořádku, občanského soužití a používání pyrotechniky.

Připravena bude také záchranná služba. "Poprvé po 16 letech nebude na Václavském náměstí přistaven Golem, ale náhradou za něj tam bude postaven stan. Přestože loni nebyl nápor takový jako v předešlých letech, jsme na něj připraveni," řekl mluvčí pražské záchranné stanice Jana Poštová.

Na Václavském budou dvě posádky včetně lékaře a další dvě potom budou na Staroměstském náměstí. V pohotovosti bude rovněž koordinační vůz, který bude spolupracovat s policií a strážníky.

Na Vltavě bude hlídkovat Vodní záchranná služba českého Červeného kříže. "Bude k dispozici na vodě s našim hlavním zásahovým člunem a čtyřmi záchranáři, kteří budou připraveni zasahovat přímo ve vodě," uvedl předseda pobočného spolku Daniel Vičan. Člun bude vybaven radarem, sonarem a kompletními záchrannými prvky včetně pomůcek k záchraně při poranění páteře.

V Praze je od loňska zakázáno používat na vybraných místech pyrotechniku. Patří mezi ně památková rezervace, přírodní parky a chráněná území, okolí vodních toků a ostrovy, přehrady a hráze. Zákaz platí i v okolí trojské zoo a domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení.

Obyvatelé a návštěvníci Prahy mohou na silvestra zajít do divadla, kina nebo hudebních klubů. Případně se mohou svézt v rámci silvestrovské párty na parníku nebo zajít na večírek do některé z pražských restaurací. Z epidemiologických důvodů je snížena kapacita akcí a lidé na nich musí dodržovat protiepidemická nařízení.

Oproti minulým letům, se přivítání nového roku 1. ledna 2022 v Praze obejde bez ohňostroje nebo promítání na budovy, tzv. videomappingu. Kvůli pandemii covidu-19 se magistrát rozhodl, že akci pořádat nebude. Současné vedení města v uplynulých letech upustilo od pořádání ohňostroje a nový rok město vítalo zmíněným videomappingem. Vítání nového roku se nekonalo ani před rokem.

Válek chce zmírnit opatření proti covidu. Situace je prý lepší, než se…

27.01.2022 15:24 Současná protiepidemická opatření se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zmírní…

Mrazivého počasí se nezbavíme ani v únoru, ukazuje předpověď

26.01.2022 06:30 Zatímco tento týden bude srážkově nadprůměrný, v dalších třech týdnech budou srážky spíše ubývat.…

Registrace k očkování proti covidu vakcínou od Novavaxu začne 1. února

27.01.2022 15:48 Od 1. února bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) možné se předem registrovat…

Téměř 55 tisíc nově nakažených. Česko zlomilo další rekord

27.01.2022 07:59 Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii…

Laboratoře přestanou v pondělí u PCR testů vyšetřovat varianty koronaviru

27.01.2022 22:00 Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků takzvanými…

Výbuch v třípatrovém domě v Liberci si vyžádal 10 zraněných včetně dětí

27.01.2022 14:46 Aktualizováno Po ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo zranění deset lidí,…

Soud zrušil povinné respirátory po návratu z rizikových zemí

26.01.2022 18:18 Městský soud v Praze opět zrušil část proticovidového opatření ministerstva zdravotnictví, které…

Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého…

26.01.2022 15:45 Vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tvrdí, že díky…

Při testování zaměstnanců bylo 1,3 procent pozitivních, část firem omezila…

26.01.2022 12:32 Aktualizováno Při testování zaměstnanců na covid-19 ve firmách mělo podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR…

Firma kancléře Mynáře dostala další pokutu od úřadů

26.01.2022 12:19 Společnosti O.L.G.A., v níž je společníkem hradní kancléř Vratislav Mynář, uložila Česká inspekce…

V Praze se demonstruje proti pandemickému zákonu

25.01.2022 13:39 Příznivci hnutí Chcípl PES se dnes ráno sešli na pražském Malostranském náměstí v blízkosti…

Úspory na nečekané výdaje má 71 procent domácností, vyplývá z průzkumu

24.01.2022 20:55 Aktualizováno Úspory na nečekané výdaje nebo pro případ zhoršení své ekonomické situace má 71 procent českých…

Zemřel nejstarší skaut Eduard Marek, věznili ho nacisté i komunisté

23.01.2022 16:25 Ve věku 104 let dnes zemřel Eduard Marek, dlouholetý člen skautského hnutí, kterého za druhé…

V Krkonoších ode dneška platí druhý lavinový stupeň

22.01.2022 19:33 V Krkonoších ode dneška platí druhý lavinový stupeň z pětibodové mezinárodní škály, značí mírné…

V několika městech lidé znovu protestovali proti restrikcím

22.01.2022 17:37 Aktualizováno V několika městech se dnes znovu konaly demonstrace odpůrců protiepidemických opatření. Podle…

Související:

Právě se děje

reklama