Do Prahy přijel známý hongkongský aktivista. Pronesl ostrá slova proti Číně

Zatímco země střední Evropy před 30 lety strhly železnou oponu a mohly hledět vstříc svobodě, v Číně ve stejné době masakr na pekingském náměstí Nebeského klidu zničil naději na demokracii na mnoho let dopředu. Na konferenci v Pražské křižovatce pořádané Knihovnou Václava Havla to řekl hongkongský aktivista Wong Yik Mo. Podle něj je nyní Hongkong místem, kde se vede boj mezi totalitarismem a svobodou. Vyzval mezinárodní společenství, aby stálo po boku lidem, kteří v Hongkongu protestují proti omezování lidských práv. Ujgurský aktivista Enver Can upozornil na tvrdý čínský přístup k Ujgurům a řekl, že kdo mlčí k porušování lidských práv v Číně, podporuje tím Peking v jeho konání.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Čínská policie, ilustrační fotografie. Autor: Hamedog
doporučujeme

V Hongkongu, který je od roku 1997 pod čínskou správou, se řadu měsíců konají demonstrace. Jejich organizátoři tvrdí, že Peking omezuje demokratické svobody garantované Hongkongu. Čína označuje demonstranty za násilníky, kteří vyvolávají potíže.

Wong, který byl úvodním řečníkem na konferenci, označil Hongkong za frontovou linii mezi totalitárním systémem a svobodou. Varoval, že pokud Hongkong padne, bude se Peking snažit rozšířit i do dalších míst svůj státní systém, který nerespektuje lidská práva a tvrdě vystupuje proti svým odpůrcům.

Vyzval mezinárodní společenství, aby se postavilo na stranu demonstrantů. "Snažíme se v zahraničí hledat mezinárodní podporu, ale často přitom narážíme na novou zeď, a to je něčí profit," řekl Wong. Podle něj se Čína snaží zavázat si jiné státy tím, že jim nabízí obchodní a investiční příležitosti.

Situaci v Číně se věnoval také Enver Can, který na konferenci zastupuje laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva, vězněného obhájce čínských menšinových Ujgurů Ilhama Tohtiho. Upozornil na to, jak čínské úřady vystupují proti Ujgurům, kteří žijí na západě země.

"Čínská politika k ujgurské domovině není nic jiného než kulturní genocida, snaha zničit jejich unikátní jazyk, zvyky a víru," řekl Can. Podle něj jsou až dva miliony lidí drženy v nápravných táborech jen kvůli svému etnickému původu, kde jsou pod hrozbou mučení nuceni zříkat se své víry i kulturní identity.

Can vyjádřil poděkování za udělení Havlovy ceny Tohtimu, podle něj je to signál, že se západní demokratické země o situaci Ujgurů zajímají. Zároveň vyzval k tomu, aby se otevřeně mluvilo o tom, jak Peking přistupuje k menšinám. "Mlčet o porušování lidských práv v Číně není neutrální čin. Znamená to dát zelenou k tomu, aby Čína ve své činnosti pokračovala," řekl.

Konference v Pražské křižovatce se koná jako pocta laureátů Ceny Václava Havla za lidská práva. Cenu letos získali čínský obhájce menšinových Ujgurů Ilham Tohti a Mládežnická iniciativa za lidská práva, která působí na Balkáně.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté zatím marně pátrají po seniorovi, bez léků je v ohrožení

20.10.2019 21:51 Aktualizováno Liberecká policie dál pátrá po sedmdesátiletém Janu Klosovi, který se v sobotu nevrátil z…

Gustáv Husák: Tušil konec socialismu? Nesnášel Dubčeka, prosazoval Havla

20.10.2019 21:38 Aktualizováno Třikrát byl vyloučen ze stejné strany, přes devět let strávil ve vězení a 14 let byl prezidentem.…

Přípravy na 30. výročí sametu vrcholí. Studenti budou v Brně hodně slyšet

20.10.2019 09:07 Při oslavách 30 let svobody budou v Brně hodně slyšet univerzity a jejich studenti, stejně jako v…

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

20.10.2019 02:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama