Doktor by v současné situaci sportovce na olypiádu neposlal

Sportovní ředitel Českého olympijského výboru (ČOV) Martin Doktor by za současného stavu sportovce na olympijské hry do Tokia neposlal. Upozornil ale, že vývoj pandemie koronaviru je rychlý a situace se může změnit. Podpořil sportovce v tom, aby se i v současných omezeních připravovali. Olympijské hry mají totiž stále před sebou, ať už to bude v řádném termínu od 24. července nebo později.

Přidejte svůj názor

Olympijský park
doporučujeme

Nový typ koronaviru ochromil sportovní dění po celém světě a ohrožuje i tu největší sportovní akci. Kanaďané už prohlásili, že v řádném termínu by svoji výpravu do Tokia neposlali. Doktor nechce předjímat. "Vždycky hodnotím věc ze současné situace. Teď tam asi nikoho nepošleme. Ale nevíme, co se bude dít za týden, za dva týdny. Pro nás je měřítkem číslo jedna, jestli budou hry bezpečné," řekl novinářům.

Olympijské hry by měly začít za čtyři měsíce a zatím nebyl stanovený jiný termín. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v neděli poprvé veřejně hovořil o možném odkladu s tím, že by se mělo rozhodnout do čtyř týdnů. Doktor vyzval sportovce, aby navzdory uzavřeným sportovištím v improvizovaných podmínkách trénovali. "Podporujeme (sportovce) v tom, aby se připravovali, ale ve smyslu nařízení, která jsou, a ve smyslu bezpečnosti. Je to pro ně těžké, protože nemají možnost se připravovat jako normálně," uvedl a ocenil, jak sportovci sdílejí snímky ze svých tréninků v domácích posilovnách nebo přírodě.

Bez ohledu na termín konání olympijských her je jisté, že sportovní federace budou muset upravovat kvalifikační kritéria. V případě konání v řádném termínu budou muset hledat náhradu za zrušené závody a soutěže, případný odklad o rok by také přinesl komplikace. "Žádný termín není dobrý. Nemáme variantu, která by byla férová z hlediska kvalifikačních systémů pro všechny. Máme speciální situaci, která nikdy nebyla, je třeba najít nejlepší možné řešení a úplně fér nebude. Když se posune všechno o rok, není snadné o rok posunout daného sportovce. Nebude to jednoduché, je třeba čekat na to, jak to dopadne," přemítal Doktor.

Současná situace vyvolává nejistotu mezi těmi, kteří mají účast na OH jistou, i mezi skupinou sportovců, která o ni chtěla letos na jaře zabojovat. "Kdyby se to posouvalo o nějaké delší časové období, tak je otázka, jak se k tomu federace postaví. Vždycky se nějací sportovci dostanou do situace, kdy budou mít pocit, že jsou poškozeni. Ale myslím, že o tom teď nemá cenu spekulovat," konstatoval Doktor.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie nehodlá lidem bránit ve shromažďování kvůli opatřením ministerstva

05.06.2020 18:19 Policie nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví.…

Soud odmítl žalobu advokáta Černého, kterému vadí nošení roušek

05.06.2020 17:06 Soud odmítl žalobu advokáta Adama Černého, který se domáhal zrušení opatření ministerstva…

Děti vylovily z řeky v Brně urnu, zřejmě i se zpopelněnými ostatky

05.06.2020 17:02 Děti v Brně vylovily z řeky urnu zřejmě i se zpopelněnými ostatky. Zabývají se tím strážníci.…

Covid-19 zaskočil epidemiology. Vyléčený pacient z Vysočiny je znovu…

05.06.2020 15:34 Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, který je po vyléčení z covidu-19 opět pozitivní.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy