Dopady koronaviru: Více nových problémů má 1,25 milionu Čechů

Koronavirová nákaza a opatření, která vláda přijala proti jejímu šíření, postavily 1,25 milionu dospělých v Česku hned před několik nových problémů. Nově se u nich sešly organizační problémy, výpadky příjmů, chybějící úspory, případně zdravotní riziko. Aspoň jeden z těchto problémů pak řeší zhruba tři čtvrtiny z téměř devíti milionů dospělých Čechů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplynulo to z analýzy STEM, která pracovala s údaji Českého statistického úřadu, Informačního systému o průměrném výdělku a s výsledky loňského šetření Rozděleni svobodou.

Výpadky příjmů do konce roku na základě analýzy čeká přes 1,4 milionu lidí, tedy víc než čtvrtina pracujících. Z toho polovina měla loni jen malé úspory, maximálně do výše 50.000. Na 300.000 občanů je ve finanční tísni kvůli koronavirové situaci už nyní, protože byli bez úspor.

Větší dopad koronavirové krize na své příjmy očekávají živnostníci a podnikatelé. Důvodem je mimo jiné to, že častěji pracují v zasažených profesích, na tzv. švarcsystém, a myslí si, že se jich bude propouštění týkat dříve než zaměstnanců.

STEM uvedl, že výpadky příjmů nepostihnou všechny sociální skupiny rovnoměrně, nicméně proti počátečním odhadům z poloviny března je nyní situace jiná, rovnoměrněji rozložená a míra problémů se týká i více lidí. "I na konci dubna jsou o něco více výpadkem příjmů ohrožené nižší třídy, ale dopady se 'rozlily' přes celou společnost, oproti začátku zavádění opatření je zřejmé, že zasahují výrazně i průmyslové podniky, celý dodavatelský řetězec (výroba, dopravci, navázané služby)," uvedl STEM.

Jako další problém spojeným s koronavirovou krizi STEM vytyčil riziko nakažení nemocí covid-19, které podle něj ale řeší zejména starší lidé. Naproti tomu rodiče malých dětí museli zejména skloubit rodinu s prácí.

Podle zjištění STEM před tyto organizační problémy bylo kvůli koronaviru nově postaveno více než milion pracujících s dětmi mladšími 12 let. Problémem zhruba čtyř milionů dospělých Čechů jsou i nedostatečné úspory, do kterých by mohli v nouzi sáhnout.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus se na Jihlavsku nešíří jako lavina, hygienici oznámili tři…

12.07.2020 16:54 Z více než 100 odběrů, jež udělali v sobotu hygienici na Jihlavsku, jsou tři potvrzené případy…

Nedaleko Kroměříže spadl větroň, pilot utrpěl zranění

12.07.2020 16:04 Nedaleko letiště v Kroměříži dnes odpoledne spadl větroň. Při pádu se zranil pilot. Okolnosti…

Muž dostal v lese epileptický záchvat, se záchranou pomáhal vrtulník

12.07.2020 16:01 Za pomoci vrtulníku dnes pomáhali hasiči a záchranáři muži, který dostal epileptický záchvat v…

Změny plánu kvůli koronaviru. 15 procent lidí stráví dovolenou v ČR místo…

12.07.2020 15:38 Místo původně plánovaného zahraničí stráví letos dovolenou v tuzemsku 15 procent Čechů. Vůbec…

Související:

Právě se děje

Další zprávy