Před 30 lety se Češi konečně dostali na západ. Turisté také konečně směli k nám

Po Sametové revoluci se Čechům a Slovákům po 40 letech nucené izolace konečně otevřely hranice a v létě 1990 se dostali na západ, kam se do té doby dalo vycestovat pouze s výjezdní doložkou. Navzdory pádu nechvalně známé železné opony narazili první cestovatelé na jinou bariéru, a to finance. Pobývat například v Německu, Francii, Velké Británii nebo Skandinávii si mohli dovolit pouze pár dní.

Muzeum totalitního režimu Valtice
doporučujeme

Na místech, která byla celá desetiletí zadrátovaná, vyrostlo začátkem července 1990 sedm nových hraničních přechodů. Ty kvůli touze podívat se do míst, které byly za totality nepřístupné, doslova praskaly ve švech. Jenom za jediný den jimi projelo deset až patnáct tisíc lidí a kolikrát i dvojnásobně více.

Během prázdninové sezóny se muselo s náporem cestujících potýkat až pět celníků ve směně. Při nákupech ale museli tehdejší Čechoslováci šetřit, jelikož se oficiálně daly vyměnit valuty jen za dva tisíce korun.

Na problémy ale narážely i bohatší skupiny obyvatel, jelikož v červenci 1990 začalo kolabovat zásobování benzínem kvůli problémům s dodávkami ropy ze Sovětského svazu. Vláda v reakci na to zavedla na podzim přídělový systém, kdy limit činil pětadvacet litrů na hlavu.

Do Československa se vydali Italové a seveřané 

Nesmí se ale zapomínat, že se Československo před třiceti lety zpřístupnilo i cizincům ze západoevropských zemí, kteří se okamžitě stáhli do kempů. Oblíbené bylo kvůli nízkým cenám. Turisty lákaly zejména nízké ceny. Někteří ale taktéž chtěli vidět místa, kam se dříve nemohli podívat. 

Ke změně klientely došlo například v kempu v pražském Braníku, kdy až o třetinu ubylo návštěvníků z bývalé NDR, ale za to přibili seveřané, Italové, Španělé i Francouzi. 

Vyjma chatek zde bylo 150 míst pro stany a karavany. V červenci byl díky tomu kemp zcela obsazen. Momentálně je ale louka na vltavském břehu s výhledem na barrandovskou skálu prázdná.

Poslední turisté se zde mohli naposledy ubytovat loni v létě, ale nyní je kemp po více než pěti desetiletích uzavřen, jelikož musel ustoupit budoucí cyklostezce.

Před třiceti lety se vydělávalo až o jedenáctkrát méně

Pokud jde cenovou hladinu, tak před třiceti lety byly průměrné československé výdělky až o jedenáctkrát nižší. Jednalo se o částku zhruba tří tisíc korun. Ačkoliv jsou v dnešní době vyšší mzdy, cen zájezdů se to příliš nedotklo. Týden v chorvatském apartmánu stál v roce 1990 tři tisíce korun na osobu, kdežto dnes se může jednat i o čtyři tisíce.

Cestování se výrazně zlevnilo nejen díky zavedení charterových spojů v roce 1997, nýbrž i vyšší konkurenci. Na trhu zpočátku působilo pouze patnáct cestovních kanceláří a zprostředkovatelů, včetně Čedoku, Sportturistu, CKM, Rekrea a Autoturist, kdežto dnes už jich je zhruba třináct tisíc.

Ti, kteří preferují dovolenou v tuzemsku, mají k dispozici přes devět tisíc penzionů a hotelů, což je čtyřnásobně více než před třiceti lety. Na počátku devadesátek se v nich ubytovalo přes osm milionů lidi, kdežto loni více než 22 milionů, z toho polovina cizinců a zbytek Čechů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měla jsem tep 150 a problémy. Zdravá mladá dívka popsala, co s ní udělal…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Není tomu dávno, co se z pražského klubu Techtle Mechtle stalo lokální ohnisko nákazy novým typem…

Vražda dítěte v roce 1990. Pachatel zůstane v ochranné léčbě, potvrdil soud

14.08.2020 16:52 Krajský soud v Praze dnes zamítl žádost Jaroslava Nývlta (dříve Oplištila), který žádal o…

Bohumínský žhář údajně již v červnu ohrožoval rodinu plynovou pistolí,…

14.08.2020 15:42 Muž podezřelý ze zapálení bytu v Bohumíně prý rodinu už dříve ohrožoval plynovou pistolí. Policie…

Mírná zima, pak teplo a vlhko. Klíšťata se letos přemnožila, nakažených…

14.08.2020 12:50 Abychom pro koronavirus nezapomněli i na jiná možná zdravotní rizika, je třeba připomenout, že mají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama