Před 30 lety se Češi konečně dostali na západ. Turisté také konečně směli k nám

Po Sametové revoluci se Čechům a Slovákům po 40 letech nucené izolace konečně otevřely hranice a v létě 1990 se dostali na západ, kam se do té doby dalo vycestovat pouze s výjezdní doložkou. Navzdory pádu nechvalně známé železné opony narazili první cestovatelé na jinou bariéru, a to finance. Pobývat například v Německu, Francii, Velké Británii nebo Skandinávii si mohli dovolit pouze pár dní.

Na místech, která byla celá desetiletí zadrátovaná, vyrostlo začátkem července 1990 sedm nových hraničních přechodů. Ty kvůli touze podívat se do míst, které byly za totality nepřístupné, doslova praskaly ve švech. Jenom za jediný den jimi projelo deset až patnáct tisíc lidí a kolikrát i dvojnásobně více.

Během prázdninové sezóny se muselo s náporem cestujících potýkat až pět celníků ve směně. Při nákupech ale museli tehdejší Čechoslováci šetřit, jelikož se oficiálně daly vyměnit valuty jen za dva tisíce korun.

Na problémy ale narážely i bohatší skupiny obyvatel, jelikož v červenci 1990 začalo kolabovat zásobování benzínem kvůli problémům s dodávkami ropy ze Sovětského svazu. Vláda v reakci na to zavedla na podzim přídělový systém, kdy limit činil pětadvacet litrů na hlavu.

Do Československa se vydali Italové a seveřané 

Nesmí se ale zapomínat, že se Československo před třiceti lety zpřístupnilo i cizincům ze západoevropských zemí, kteří se okamžitě stáhli do kempů. Oblíbené bylo kvůli nízkým cenám. Turisty lákaly zejména nízké ceny. Někteří ale taktéž chtěli vidět místa, kam se dříve nemohli podívat. 

Ke změně klientely došlo například v kempu v pražském Braníku, kdy až o třetinu ubylo návštěvníků z bývalé NDR, ale za to přibili seveřané, Italové, Španělé i Francouzi. 

Vyjma chatek zde bylo 150 míst pro stany a karavany. V červenci byl díky tomu kemp zcela obsazen. Momentálně je ale louka na vltavském břehu s výhledem na barrandovskou skálu prázdná.

Poslední turisté se zde mohli naposledy ubytovat loni v létě, ale nyní je kemp po více než pěti desetiletích uzavřen, jelikož musel ustoupit budoucí cyklostezce.

Před třiceti lety se vydělávalo až o jedenáctkrát méně

Pokud jde cenovou hladinu, tak před třiceti lety byly průměrné československé výdělky až o jedenáctkrát nižší. Jednalo se o částku zhruba tří tisíc korun. Ačkoliv jsou v dnešní době vyšší mzdy, cen zájezdů se to příliš nedotklo. Týden v chorvatském apartmánu stál v roce 1990 tři tisíce korun na osobu, kdežto dnes se může jednat i o čtyři tisíce.

Cestování se výrazně zlevnilo nejen díky zavedení charterových spojů v roce 1997, nýbrž i vyšší konkurenci. Na trhu zpočátku působilo pouze patnáct cestovních kanceláří a zprostředkovatelů, včetně Čedoku, Sportturistu, CKM, Rekrea a Autoturist, kdežto dnes už jich je zhruba třináct tisíc.

Ti, kteří preferují dovolenou v tuzemsku, mají k dispozici přes devět tisíc penzionů a hotelů, což je čtyřnásobně více než před třiceti lety. Na počátku devadesátek se v nich ubytovalo přes osm milionů lidi, kdežto loni více než 22 milionů, z toho polovina cizinců a zbytek Čechů.

Související

Více souvisejících

cestování hranice dovolená Komunismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ANO vyzvalo vládu, aby zveřejnila částku, kterou Česko přispěje na nákup munice pro Ukrajinu

Opoziční hnutí ANO vyzvalo vládu, aby alespoň v hrubých obrysech zveřejnila částku, kterou Česká republika přispěje na nákup munice pro Ukrajinu zemím mimo Evropskou unii. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy