Důchodci se budou mít zase dobře? Ježíškova vnoučata 2019 jsou tady

Vánoce by měly být jedním z nejšťastnějších období v roce. U řady lidí, a seniorů především, tomu tak ale není. Právě pro ně je připraven projekt Ježíškova vnoučata, který se vrací i letos.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Důchodci
doporučujeme

Vánoce by měly být především svátky klidu a duševní pohody. Lidé během nich obdarovávají své blízké a setkávají se s rodinou, kterou mnohdy neviděli i několik týdnů či měsíců. Pro řadu seniorů jsou ale vánoční svátky noční můrou, neboť během nich narůstá pocit osamělosti.

Mnozí čeští senioři nemají lehký život a jejich trápení se s blížícími se vánočními svátky stupňuje. Zažívají pocit samoty a opuštění a pokud jim nikdo z rodiny či blízkých nezbyl, nezřídka uvažují i o sebevraždě.

Pomoci se jim v těchto náročných chvílích snaží řada nevládních organizací, ale i dobrovolníků, kteří si uvědomují, že podobný osud může jednou potkat i je samotné. Organizace Život 90 upozornila, že senioři nejvíce řeší právě různé formy samoty, která se objevuje až v 60 procentech případů.

Jednu takovou formu pomoci jim přináší i projekt Ježíškova vnoučata. Lidé díky němu mohou osamělým seniorům zpříjemnit blížící se Vánoce. Není totiž výjimkou, že ti žijící v domovech důchodců mnohdy nedostali žádný dárek už několik let.

Princip projektu je jednoduchý. Lidé mohou na webu vybírat přání, které by chtěli seniorům splnit. "Poté vyberou, zda chtějí věnovat dárek, nebo splnit zážitek. Po kliknutí na tlačítko: ‚Chci věnovat‘ se dostanou na seznam volných přání, kde si mohou vybírat. Do formuláře, který se následně zobrazí, zadají své jméno, příjmení, telefonní číslo a platnou e-mailovou adresu. Obratem obdrží ověřovací e-mail s odkazem. Potvrzení je dokončeno teprve až kliknutím na tento odkaz," popsal ředitel zpravodajství Českého rozhlasu Jan Pokorný.

Dárci poté přijde e-mail s podrobnostmi. Dárky pak lidé mohou po domluvě s pracovníky domova buď zaslat, nebo jim je přinést osobně v domluvený čas. Nemusí jít přitom o nijak nákladné položky, seniorům udělají i různé drobnosti jako sladkosti, káva nebo křížovky.

V tuto chvíli ze splněno celkem 10 procent přání, tedy konkrétně 913. Dalších 86 procent, 7651, se teprve plní. Zbylá 3 procenta, přesněji 310 přání, lidé mohou seniorům ještě splnit.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet obyvatel ČR stoupl. Díky zahraniční migraci, dětí se rodí méně

12.12.2019 10:21 Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31.400 na 10,68 milionu.…

Neštěstí v Krkonoších: Při údržbě lanovky tragicky zemřel muž

12.12.2019 10:16 Při údržbě lyžařského vleku u Tetřevích bud v Krkonoších ve středu zemřel devětatřicetiletý muž.…

Útok ve FN Ostrava byl brutální, řekl hejtman. Kraj finančně pomůže…

12.12.2019 10:10 Pozůstalí po obětech úterní střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava dostanou od kraje 100.000 korun,…

Kryptovirus dál paralyzuje nemocnici v Benešově, lékaři zvládnou jen běžné…

12.12.2019 09:53 Aktualizováno Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama