Dušičky: Na hřbitovy v Brně vyrazily davy návštěvníků, všichni měli roušku

Zaplněná parkoviště jsou před brněnskými hřbitovy, kam dnes v hojném počtu zavítali návštěvníci kvůli blížícím se Dušičkám. Přestože by se lidé neměli příliš shlukovat kvůli šíření koronaviru, u jednotlivých hrobů na Ústředním hřbitově v Brně postávaly hloučky rodinných příslušníků. Většinou přicházeli položit kytici a zapálit svíčku senioři, našli se mezi nimi ale i lidé v produktivním věku a také děti. Všichni bez výjimky měli na ústech roušku.

Hřbitov, ilustrační foto
doporučujeme

Auta vjížděla na parkoviště před hřbitovem i v areálu hřbitova, řidiči hledali místa a vyčkávali, až některé ze zaparkovaných vozidel uvolní prostor. Před květinářstvím stála řada nakupujících, kteří brali květiny různých barev i velikostí. K dostání byly klasické kytice, květináče i ozdoby ve tvaru srdce. "V prodejně mohou být v jednu chvíli pouze dva lidé," připomněla nekompromisně prodavačka hned při vstupu jedno ze zavedených opatření proti šíření koronaviru. Nikdo se tak uvnitř příliš nezdržel, aby neblokoval řadu.

K jednotlivým hrobům na největším brněnském hřbitově mířili především starší lidé. Někteří si nesli smetáky a lopatky na úklid, jiní šli pomalu o berlích. "Pojď, tady musíme jít doleva," ukázal muž směr synovi školního věku, s nímž přišel na hřbitov zapálit svíčku. Výjimkou nejsou ani děti předškolního věku, jejichž pozornost zaujaly veverky běžící přes cestu nebo po hřbitovní zídce. Jiné zase ochotně pouštěly vodu z kohoutku, aby si dospělí nabrali vodu do konví.

Zatímco některé hroby jsou zanedbané, na jiných hoří svíčky a u některých se lidé pustili do úklidu, utírali náhrobní kameny a vytrhávali přebytečnou zeleň.

Brněnské hřbitovy mají od čtvrtka až do 6. listopadu rozšířenou otevírací dobu. "Na Ústředním hřbitově a hřbitově v Židenicích jee otevřeno od 7:00 do 19:00 a na ostatních brněnských hřbitovech od 7:00 do 21:00," uvedl už dříve primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

V Brně je 11 hřbitovů, dohromady mají asi 100.000 hrobových míst. Největší je Ústřední hřbitov Brno, kde je kolem 80.000 míst. Další hřbitovy mají městské části Komín, Královo Pole, Jehnice, Líšeň, Řečkovice, Slatina, Soběšice, Tuřany, Žebětín a Židenice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů očekává zlepšení situace ohledně covidu

03.12.2020 21:19 Zatímco v září byli Češi ohledně vývoje situace kolem koronaviru v ČR nejpesimističtější, v…

OBRAZEM: Češi po rozvolnění vyrazili do obchodů, plní se kadeřnictví i…

03.12.2020 20:29 Salóny krásy, nehtová studia, kadeřnictví, ale i menší obchody neměly dnes o zákazníky nouze. Spolu…

Dvě tváře rozvolnění: Mám plný diář, říká kadeřnice. V lednu jdu na…

03.12.2020 15:50 REPORTÁŽ – Před ještě zavřeným kadeřnictvím podupává v čerstvě napadaném sněhu noblesní seniorka.…

Kauza Setadiesel se vlče již 15 let, soud dnes uznal vinu obchodníků s…

03.12.2020 14:40 Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama