Důvěra v EU roste. Se členstvím je spokojeno nejvíc Čechů od roku 2010

Se členstvím České republiky v Evropské unii je nyní spokojeno nejvíce Čechů od roku 2010, a to zhruba tři pětiny. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM z přelomu října a listopadu. Přitom si ale většina lidí v Česku stále myslí, že česká vláda nemůže dění v EU ovlivňovat.

Evropská Unie
doporučujeme

Spokojenost s členstvím v EU vyjádřilo v aktuálním průzkumu 57 procent Čechů. Větší podíl spokojených lidí byl zaznamenán naposledy před deseti lety, kdy činil 65 procent. Spokojenost s členstvím v unii klesala postupně od rekordních 69 procent v roce 2009 po začátku celosvětové ekonomické krize. Nejníže se propadla v roce 2016, kdy bylo spokojených jen 35 procent lidí.

V posledních letech se důvěra v unii opět pomalu začala přibližovat k hodnotám před krizí. Letos na jaře, po začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku, se ale spokojenost s členstvím v EU náhle propadla z předchozích více než 50 procent na 46 procent. S nástupem pandemie také podle STEM oslabila důvěra v NATO a většinu zahraničních zemí, protože společnost se v krizi uzavírá podle agentury více do sebe a nedůvěřuje vzdáleným celkům či institucím.

V posledních měsících se spokojenost s členstvím v EU nejen obnovila na loňskou úroveň, ale dokonce ji mírně překonala. "Obnova důvěry zřejmě nejvíce souvisí s tím, že odezněl šok z pandemie, že EU našla svoji roli při spolupráci a že už se necítíme jako nejlepší v Evropě," sdělil hlavní analytik STEM pro téma mezinárodních vztahů Nikola Hořejš.

"Spokojenost Čechů s naším členstvím v EU se obnovila na rekordní hodnoty od roku 2010 i navzdory tomu, že lidé celkově svoji současnou situaci nevidí příliš pozitivně. Hůře například nyní hodnotí svoji vlastní ekonomickou situaci a nepříznivě vnímají i vývoj v České republice," doplnil Hořejš. Pokles spokojenosti se může ale podle něj ještě opakovat, pokud se třeba zasekne vyjednávání o evropském rozpočtu.

Navzdory nárůstu spokojenosti s členstvím v unii si nadále řada Čechů myslí, že členové české vlády nemohou rozhodovat o klíčových záležitostech v EU. Takový názor má 61 procent účastníků průzkumu. Členové kabinetu se přitom účastní jednání jednoho z vrcholných orgánů EU, Rady Evropské unie. Česko má také své představitele v Evropské komisi a Evropském parlamentu.

Průzkum prováděla agentura STEM od 22. října do 2. listopadu. Zúčastnilo se ho 1003 obyvatel České republiky starších 18 let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Možnost vyrazit do restaurace chybí podle průzkumu dvěma třetinám Čechů

23.01.2021 09:36 Možnost vyrazit s rodinou nebo přáteli do restaurace podle aktuálního průzkumu společnosti Up Česká…

Pohlreich dostal přednostně vakcínu proti koronaviru

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Restauratér Zdeněk Pohlreich dostal v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) vakcínu proti…

Na Táborsku se potvrdilo ohnisko ptačí chřipky v malochovu

22.01.2021 19:30 Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá…

Svaz vinařů: Na víno se kvóta pro obchody nevztahuje

22.01.2021 15:38 Kvóta na podíl českých potravin ve velkých obchodech by pro tuzemské vinaře byla problém, podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama