Dva lidé se Blanensku přiotrávili oxidem uhelnatým

Dva lidé se v noci na dnešek v Ostrově u Macochy na Blanensku přiotrávili oxidem uhelnatým. Záchranáři je převezli do nemocnice.

Záchranná služba, ilustrační fotografie
doporučujeme

Hasiči měli únik plynu v rodinném domě nahlášený v 0:40. "Na místě byly dvě intoxikované osoby, záchranná služba je převezla do nemocnice. Provedli jsme měření nebezpečných látek v ovzduší, uzavřeli hlavní uzávěr plynu, obydlí jsme odvětrali. Zdroj úniku ale nebyl nalezený, doporučili jsme revizi plynu a kontrolu spotřebičů," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Oxid uhelnatý je nebezpečný tím, že se mnohem lépe než kyslík váže na krevní barvivo. Jde o bezbarvý plyn, který není cítit, zdravotníci jej proto často nazývají "tichý zabiják".

Nedostatek kyslíku se nejvíc projeví v orgánu, který má enormní spotřebu kyslíku a téměř žádné kyslíkové zásoby, tedy v mozku. Proto velmi rychle nastává ztráta vědomí. Po intoxikaci může mít člověk trvalé neurologické následky a nezřídka pacient i zemře.

V České republice je každoročně hospitalizováno několik set pacientů po intoxikaci oxidem uhelnatým. Lidé mohou podobným událostem předcházet tím, že budou dobře pečovat o svůj komín a příslušné spotřebiče. Odborníci doporučují i nákup čidla na detekci oxidu uhelnatého. Stojí kolem 500 korun a dá se pořídit na internetu i v téměř každém obchodě s vybavením pro dům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nesezdaným párům by k setkání mohlo stačit čestné prohlášení

15.07.2020 19:28 Aktualizováno Cizincům, kteří tvoří s českým občanem nesezdaný pár, by mohlo k příjezdu do Česka stačit čestné…

Katolíci se dali na podnikání. S luxusními hotely většinou narazila

15.07.2020 18:25 Touha po rychlém a snadném výdělku se patrně nevyhýbá ani katolické církvi, která se v poslední…

Mezi horníky z OKD a příbuznými přibylo 20 lidí s covidem-19

15.07.2020 18:14 Mezi horníky Dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih a jejich příbuznými za poslední den přibylo 20 lidí…

V Museu Kampa v centru Prahy hořelo. Jsou tam sbírky nedozírné hodnoty

15.07.2020 17:15 Aktualizováno V ulici U Sovových mlýnů na pražské Kampě zasahují hasiči, hořelo v jedné z budov v areálu Musea…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama