Dvě mrtvé děti. Trest za tragickou nehodu v Olomouci platí, ÚS odmítl stížnost

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Josefa Ondrýska, jenž si má odpykat 8,5 roku za tragickou nehodu v Olomouci. Při havárii zemřely dvě děti. Podle pravomocného rozsudku nesmí Ondrýsek deset let řídit a pozůstalým by měl zaplatit přes čtyři miliony korun. Při nehodě měl v krvi dvě promile alkoholu. ÚS rozhodl neveřejně, usnesení zpřístupnil v internetové databázi.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Autonehoda
doporučujeme

Ve stížnosti Ondrýsek vyjádřil nesouhlas s hodnocením důkazů. Obhajoba dlouhodobě prosazovala verzi, že šlo o dvě na sobě nezávislé nehody a že Ondrýsek nenese za tragický následek odpovědnost.

"Závěry soudů jsou jednotlivě i ve svém souhrnu logické a snadno odvoditelné z provedených důkazů," reagovali ústavní soudci v usnesení.

Verdikt nad Ondrýskem potvrdil na jaře Nejvyšší soud. V dovolání obhajoba poukazovala na údajné rozpory ve vyjádřeních znalců, podle ní měl vzniknout ještě revizní posudek. Podle Nejvyššího soudu však justice nechybovala, když jednu z expertíz označila za nepřesvědčivou, působící účelově.

Okresní soud v Olomouci původně Ondrýskovi za usmrcení z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky uložil 6,5 roku. Hrozilo mu až deset let, obžaloba žádala osm až devět s poukazem na to, že v den nehody pil od rána a dvě promile v krvi svědčí o těžké opilosti.

Krajský soud pak trest zpřísnil na 8,5 roku. Konstatoval, že muž pod vlivem alkoholu neřídil poprvé a že odpovědnost za tragický následek popíral.

Havárie se stala loni 29. března na okraji Olomouce. Ondrýsek se blížil ke křižovatce, kde před ním stála dvě auta a odbočovala vlevo. Narazil do zadní části odbočujícího auta, které pak vrazilo do vozu před sebou a vyjelo do protisměru. V opačném směru jela řidička, která se snažila zabránit střetu. Dostala ale smyk, vyjela mimo vozovku a asi po 60 metrech od křižovatky narazila postupně do dvou stromů.

Dvě ze tří dětí, které ve voze cestovaly, zemřely na místě. Další tři lidé byli po nehodě převezeni do nemocnice.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka v Jemenu: Kdo ukončí krveprolití? Laureátka Nobelovy ceny přišla s…

17.10.2019 09:40 V Jemenu zmítaném válkou zuří obrovská humanitární katastrofa, násilí ale mohou zastavit sami…

40 let vlády KSČ: Teror, morální devastace národa a rozvrat ekonomiky

17.10.2019 08:29 KSČ vznikla v roce 1921 oddělením levicové frakce z tehdejší sociální demokracie. Na její činnost…

Pražský Babybox zachránil další život, našli v něm holčičku

16.10.2019 21:06 Do babyboxu v pražském Hloubětíně odložil někdo dnes vpodvečer několikaměsíční holčičku. Je zdravá,…

Česko demonstruje na podporu Kurdů, lidé se sešli v Praze i Brně

16.10.2019 20:26 Aktualizováno Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama