V alzheimer centru rekonstruovali dělníci plynovou kotelnu. Dvě oběti požáru byly klienty

Dvě oběti středečního požáru v alzheimer centru v Roztokách u Prahy byly klienty centra, hasiči je našli zhruba po šesti hodinách hašení. ČTK to řekli ředitelka centra Iva Svojitková Bergmanová a majitel centra Radek Žádník. K informacím o personálu, který opustil budovu před příjezdem záchranářů, majitel centra uvedl, že zaměstnanci plnili pokyny integrovaného záchranného systému. Pracovníci centra od noci řeší situaci s rodinami klientů i se zařízeními, do kterých byli klienti převezeni.

V Roztokách hoří alzheimer centrum

Požár si kromě dvou obětí vyžádal i 55 zranění, dva lidé jsou v kritickém stavu. Jde tak o jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky. Podle předběžného odhadu hasičů způsobil oheň škodu asi 70 milionů korun.

"Včerejší požár v Roztokách je neštěstí, které stálo životy dvou našich klientů. Celou noc a dnešní dopoledne upíráme veškeré síly na komunikaci se zdravotnickými a sociálními zařízeními, do kterých byli naši klienti převezeni. Současně komunikujeme s rodinami našich klientů. Spolupracujeme se všemi složkami IZS," sdělila ČTK Svojitková Bergmanová.

Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer. Hasiči seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. Budova byla podle mluvčí hasičů požárem zcela zasažena, vnitřkem už se nebylo možné dostat ven. Mluvčí záchranné služby Monika Nováková uvedla, že personál opustil objekt před příjezdem záchranářů. "Naši zaměstnanci plnili pokyny IZS, včetně pokynů telefonických před jejich příjezdem. Jinak to v takových situacích nelze," sdělil ČTK Žádník.

Evakuační autobus hasičů převezl 13 klientů bez zranění do obdobného centra na Jižním Městě. Podle některých zpráv museli být kvůli požáru evakuováni i někteří obyvatelé okolních ulic, mluvčí hasičů Tereza Sýkora Fliegerová k tomu ale neměla informace. "Komentářů týkajících se evidence osob ze strany provozovatele se zdržím," napsala na twitteru k tragickým následkům požáru hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Hasiči dnes asi ve 03:00 začali rozebírat konstrukci budovy a kolem 04:00 dostali požár pod kontrolu. Zásah stále pokračuje, příčina vzniku požáru zatím není známa.

Centrum je soukromým zařízením skupiny Domov Alzheimer. Do sítě společnosti patří i centra v Darkově, Mostě, Roztokách či v Praze. Kapacita roztockého centra dosahovala 60 lůžek. O všechny klienty alzheimer centra v Roztokách u Prahy je podle starosty Roztok Jana Jakoba (TOP 09) odborně postaráno. Část klientů skončila v obdobných zařízeních a část v nemocnicích.

Při záchraně seniorů pomáhali i hosté z nedaleké restaurace

Při zachraňování seniorů z hořícího alzheimer centra v Roztokách u Prahy výrazně pomohli dobrovolníci, kteří se zapojili do evakuace. ČTK to řekl starosta Jan Jakob (TOP 09) a jeho slova potvrdil i hostinský z nedaleké restaurace. Do evakuace se spolu s hasiči zapojili hosté, kteří zrovna seděli na zahrádce. Záchranářům, kteří měli plné ruce s ošetřováním vyděšených seniorů, zase pomohla lékařka, která přišla do roztocké restaurace na večeři.

"Když to začalo, tak sem vběhl nějaký hasič a poprosil chlapy na zahrádce, kteří byli silní, aby pomohli. Hasiči nosili ty lidi v dekách ven a tam si je od nich brali civilisté a odnášeli je dál k sanitám. Byla tady na večeři i nějaká doktorka, ta se taky hned zapojila a začala pomáhat," řekl hostinský dnes dopoledne zpravodaji ČTK. Pozadu podle hospodského nezůstali ani pracovníci podniku, kteří zasahujícím složkám i seniorům poskytli vodu.

Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer. Některé seniory hasiči evakuovali po žebřících. Událost si vyžádala dva mrtvé, dalších 55 lidí se zranilo. Jde tak o jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky. Podle Jakoba by bez profesionálního zásahu všech složek Integrovaného záchranného systému a pomoci dobrovolníků bylo obětí ještě více.

Hasiči zasahující u požáru dnes dopoledne snížili poplachový stupeň na základní, na místě jich ještě zůstává asi 20. Strhávají opláštění budovy, aby nikde nezůstala skrytá ohniska. Uvnitř pracují vyšetřovatelé, příčina zatím není známá. Jak dlouho zásah ještě potrvá, není jasné. Hasiči původně vyhlásili nejvyšší, tedy zvláštní stupeň. S plameny bojovalo až 23 jednotek, což bylo téměř 100 hasičů. Dnes poplachové stupně snižují.

V alzheimer centru v Roztokách rekonstruovali dělníci plynovou kotelnu

V alzheimer centru v Roztokách u Prahy, které ve středu večer zachvátil rozsáhlý požár, rekonstruovali dělníci plynovou kotelnu. Pro vyšetřovatele je to důležitá informace, kterou musejí prověřit. Zatím ale nevylučují žádnou vyšetřovací verzi, příčinou mohlo být i úmyslné jednání, nedbalost nebo třeba technická závada, řekl dnes ČTK na místě požáru vyšetřovatel Libor Pospíšil.

"Pracujeme v tuhle chvíli se všemi verzemi, nicméně svědecké ohnisko máme v podstřešní části, v místě, kde byla plynová kotelna a docházelo k rekonstrukci, kdy firma tu kotelnu přesouvala do suterénu. To znamená, že nahoře demontovala jednotlivé komponenty kotelny a přesouvala je dolů," uvedl Pospíšil.

Podle něj to obnášelo svářečské práce nebo třeba broušení. "Je to pro nás jedna z klíčových informací, protože samozřejmě okruh příčin vzniku požáru se nám o toto rozšíří a my to samozřejmě musíme prověřit," dodal Pospíšil.

Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer. Některé seniory hasiči evakuovali po žebřících. Událost si vyžádala dva mrtvé, dalších 55 lidí se zranilo. Jde tak o jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky.

Vyšetřovatelé, kteří dnes mohli poprvé vstoupit do objektu, shromažďují veškeré informace a studují projektovou dokumentaci k budově. "Musíme posoudit, z jakého materiálu to bylo vystavěno, jaké tam byly ventilační cesty, kudy se požár mohl šířit. Jaké byly hořlavé materiály a požární bariéry," dodal Pospíšil. Zatím je však podle něj vyšetřování na začátku a příčin může být velká škála.

Rusko zaútočilo raketami na nákupní centrum plné lidí

27.06.2022 21:11 Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde dnes ruské střely zasáhly obchodní…

Rusko nezaplatilo úroky ze zahraničních dluhopisů, je v platební…

27.06.2022 16:07 Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co v neděli…

Počasí zakončí tropický týden deštěm a bouřkami

27.06.2022 06:30 Ačkoliv má Česko před sebou tropický týden, kdy prakticky každý den mohou teploty překonávat…

Užívání konopí zvyšuje podle OSN tlak na zdravotnické systémy

27.06.2022 09:19 Rostoucí spotřeba konopí vyvíjí tlak na zdravotnická zařízení ve světě. Ve své nové zprávě to uvádí…

V Bohumíně se srazilo pendolino s lokomotivou, strojvedoucí zemřel

27.06.2022 12:36 Vlak pendolino odjíždějící do Prahy se dnes brzo ráno srazil ve stanici Bohumín na Karvinsku s…

Hodnocení ekonomické situace domácností se za poslední rok prudce zhoršilo

27.06.2022 14:16 Hodnocení ekonomické situace domácností se za poslední rok prudce zhoršilo. Jedná se o největší…

Případné omezení dodávek plynu může podle firem ohrozit výrobu léků

27.06.2022 12:19 Případné omezení dodávek plynu může podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) ohrozit…

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu vydala ČR speciální víza 382.617…

27.06.2022 10:15 Dočasnou ochranu v Česku v neděli získalo 164 ukrajinských uprchlíků, to je podobný počet jako před…

Na Sokolovsku hoří les, hasiči nasadili vrtulník

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Požár zasáhl dnes odpoledne lesní porost na vrchu Bukovec mezi Stříbrnou a Přebuzí na Sokolovsku.…

Rodičovskou a přídavky bude možné vyřídit digitálně, uvedl Jurečka

24.06.2022 16:09 Ministerstvo práce chystá digitalizaci vyřizování dávek. Od srpna by mělo být možné na dálku…

Policie uzavřela prověřování reklam na Čapím hnízdě

24.06.2022 15:49 Policisté po čtyřech letech uzavřeli prověřování takzvané reklamní větve kauzy Čapí hnízdo, v níž…

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, hlásil počasí v České televizi

24.06.2022 12:55 Ve věku 63 let zemřel ve středu známý meteorolog Ján Zákopčaník, který přes deset let předpovídal…

Policie pátrá po 10leté dívce z Milovic, nevrátila se ze školy

24.06.2022 04:18 Policie pátrá po 10leté Melise Čápové z Milovic. Naposledy dívku viděli ve škole, domů se nevrátila…

V Praze došlo k výbuchu v domě, dva muži mají popáleniny

23.06.2022 19:42 Aktualizováno V Soběslavské ulici v Praze 3 dnes odpoledne v obytném domě vybuchly nahromaděné páry z montážní…

Odboráři ČT vstoupili kvůli oznámeným úsporám do stávkové pohotovosti

23.06.2022 12:41 Hlavní odborové organizace České televize vstoupily do časově neomezené stávkové pohotovosti.…

Související:

Právě se děje

reklama