Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého léta. Situaci komplikují i splátky za Vánoce, říká Hůle

Vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tvrdí, že díky rapidně rostoucím cenám za energie mnohým nezbude na úhradu dluhů v kontextu s takzvaným Milostivým létem, které končí tento pátek. Záhy se podle něj dostanou do velkých problémů i lidé, kteří vedle energetické krize i přes pomoc vlády budou muset řešit splácení vánočních dárků, na něž si před svátky půjčili. „I takoví klienti nás kontaktují. Najednou neví, jak z dluhové pasti, kterou prohlubuje i půjčka na Vánoce. Navíc společnost ČEZ od ledna své služby zdražuje, a tak se mnozí ocitají v beznaději a doslova se hroutí. Naštěstí se nám hlásí andělé, kteří chtějí sociálně slabším finančně pomoci,“ říká pro EuroZprávy.cz Daniel Hůle.

Ilustrační fotografie.

Kvituje pomoc Fialovy vlády, jež řeší osudy lidí, na které výrazně dopadlo zdražení energií, na úřadech práce tak mohou žádat o podporu. Podle Daniela Hůleho z Člověka v tísni se příspěvek na bydlení, který se kvůli růstu navýší, jeví jako správná cesta. „Jedná se o pomoc všem typům domácnosti, tedy i těm početnějším. A je dobře, že kabinet si nechal prostor, aby stropy mohl při eventuálním dalším růstu cen ještě zvednout. Je nutné zdůraznit, že nejméně 150 tisíc občanů se ocitlo v nouzi,“ zdůrazňuje Hůle, který se na začátku roku sešel s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ohledně příspěvku na bydlení.

Primární je dostat lidi od dodavatele poslední instance

Na webové kalkulačce si zájemci mohou ověřit, zda mají na zmíněnou dávku nárok a jak vysoká by mohla být. Využít je možné i dávku mimořádné okamžité pomoci. Dosáhnou na ni nejen lidé v hmotné nouzi, ale i s menšími úsporami. Na příspěvek na bydlení mají nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, podnájemníci i lidé ve zkolaudovaných objektech k rekreaci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka pak odpovídá rozdílu mezi výdaji nejvýš do státem stanovených normativních nákladů a 0,3násobkem či 0,35násobkem příjmu. Novelu o příspěvcích na bydlení už podepsal i prezident Miloš Zeman. Inovace zvedá zpětně od ledna takzvané normativní náklady, z nichž se příspěvek na bydlení vypočítává. Zvýšení činí zhruba 1100 až 2100 korun podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení.

Daniel Hůle je naopak kritický k počínání předchozí Babišovy vlády. Naprosto nesouhlasil s jejím stylem, který lidem vlastně radil, aby nehradili vysoké zálohy na energii, neboť stát je později zaplatí za ně. „Takový přístup se mně nelíbí. Stát má přece pomoci hned a nikoli až poté. Mnozí se tak nezaplacením záloh dostali do dluhu a zejména u seniorů to mělo za následek, že si na zálohy půjčovali všude možně.“ Ani odpouštění DPH za listopad a prosinec, které provedl ještě Babišův kabinet, není ideální, neboť při ročním vyúčtování bude nutné vše uhradit.

Na Help linku pomoci do nevládní, humanitární a neziskové organizace Člověk v tísni volá denně několik zájemců, kteří se ocitli v nouzi. „Nevedeme si ale statistiku o tom, kdo nás kontaktuje kvůli energetické krizi a kdo například ohledně akce Milostivé léto, která končí už v pátek,“ konstatuje úvěrový a dluhový expert. Sám zdůrazňuje, že mnozí klienti nesledují média, anebo nemají přístup k internetu. „Zkrátka jsou schopní jen telefonovat. A to jim ztížilo pozici, když chtěli po krachu Bohemia Energy přejít k jiným dodavatelům. Jejich linky byly přetíženy, a proto automatická nahrávka vyzývala k on-line vyřízení, k němuž nemají přístup, anebo neumějí přes počítač komunikovat.“

Člověk v tísni tak vyslal své spolupracovníky do terénu, aby lidem bez internetu pomohli, neboť někteří nejsou schopni si administrativu vůbec vyřídit. „Primární bylo a vlastně stále je dostat lidi od takzvaných dodavatelů poslední instance, jejichž služby jsou pochopitelně mnohem dražší,“ popisuje Hůle aktivity organizace. Vystudovaný demograf ale varuje, že u dodavatele poslední instance (DPI) zůstává stále obrovský počet domácností. „Krachem svého dodavatele bylo na začátku roku postiženo půl milionů lidí, ale o hmotnou nouzi se přihlásilo jen 150 tisíc občanů. Jsou totiž lidé, kteří vůbec aktuální dění nesledují a netuší, co se děje. I na ty je ale nutné pamatovat, až se k nim informace dostanou.“ Většinou ale humanitární organizace pomáhá vyřizovat žádosti spojené s hmotnou nouzí.

Andělé se hlásí k pomoci sociálně slabším

Energetická krize podle Hůleho komplikuje i pomalu končící akci Milostivé léto, které až 300 tisíc lidem, jež se ocitli v exekuci, umožňuje, aby se definitivně zbavili dluhů u veřejnoprávních institucí. Stačí, aby zaplatili původní dluh, tedy jistinu a k tomu 908 korun jako odměnu exekutorovi. Milostivé léto vyprší už tento pátek. „Bohužel jsme svědky smutných příběhů. Rodiče zadlužených dětí, anebo potomci rodičů byli připraveni svým blízkým finančně ohledně Milostivého léta pomoci, jenže pak přišla energetická krize a peníze, které měli určené na dluhy pro rodinné příslušníky, museli dát až na šestnáctitisícové zálohy. Proto mnozí své dluhy nemohli zlikvidovat, zatím se jich nezbaví,“ smutní Hůle.

Mnozí se však dostávají i do další dluhové pasti. Vedle energetické krize i přes pomoc vlády budou muset řešit splácení vánočních dárků, na které si před svátky půjčili. Situace se tak komplikuje. „I takoví klienti nás kontaktují. Najednou neví, jak z dluhové pasti, kterou prohlubuje i půjčka na Vánoce. Navíc společnost ČEZ od ledna své služby zdražuje, zatímco například Innogy své ceny už zvedla loni v listopadu (nyní Innogy od března znovu zdražuje, plyn o 19 procent, elektřinu o 14 procent – pozn. red.), a tak se mnozí ocitají v beznaději a doslova se hroutí. Naštěstí se nám hlásí andělé, kteří chtějí sociálně slabším finančně pomoci,“ děkuje na dálku specialista.

Sociolog vidí určité světlo na konci tunelu zejména u domácností, které využívají hlavně plyn. „Nejsem sice expertem na energie, ale podle odhadů by se cena za plyn měla postupem času vracet na nižší hladinu. Alespoň se to nyní zdá.  Určitá úleva by měla přijít v létě, kdy je jeho spotřeba desetkrát nižší než v zimě.“ Vedoucí dluhového poradenství v neziskové organizaci Člověk v tísni predikuje, že podle energetických specialistů se u elektřiny neočekává tak velký výkyv v ročních obdobích. „U ní je spotřeba v létě jen dvakrát nižší než v zimě. Podle dostupných všeobecných analýz by ale energie už neměly růst do tak závratných výšin, už se tak rapidní skok neočekává. Navíc současná vláda k energetické krizi přistoupila velmi zodpovědně,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Daniel Hůle.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 08:50 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Na Ukrajině byly zřejmě nasazeny proti ruským okupantům i raketomety z…

22.05.2022 22:07 České raketomety RM-70 byly již nasazeny do bojů proti ruským invazním silám, které napadly…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počasí bude mít tento týden do tropů daleko. Ochlazení s sebou přinese déšť

23.05.2022 06:30 Letní teploty z minulého týdne se v tom nadcházejícím opakovat nebudou. Ochladí se a v některých…

Praha chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na hlavním nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Policie kvůli střelbě pohraničníků stíhá exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Zeman se setká s protějšky ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Za téměř tři měsíce od počátku války udělila ČR ochranu celkem 351.315…

23.05.2022 10:15 V neděli Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 520 víz dočasné ochrany, výrazně méně než předchozí…

Na Úpě na Náchodsku se převrhla kánoe, dítě skončilo v nemocnici

22.05.2022 18:11 Na jezu na řece Úpě u Ratibořic na Náchodsku se dnes odpoledne převrhla kánoe se ženou a dvěma…

Potraviny pro případ nouze? Stát má jídlo pro všechny Čechy na jeden den

22.05.2022 16:51 Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly…

Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje

22.05.2022 14:38 Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje a situace se zlepšuje. V…

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu udělila Česká republika ochranu 350…

22.05.2022 09:47 Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny. Oproti stejnému dni…

Ministerstvo obrany poskytlo ubytování téměř 600 uprchlíků z Ukrajiny

21.05.2022 16:19 Ministerstvo obrany poskytlo ubytování téměř 600 uprchlíků z Ukrajiny. Ubytovalo je ve svých…

Bylo by třeba objasnit roli Beneše v přípravách atentátu na Heydricha,…

21.05.2022 11:37 Role někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše v přípravách atentátu na zastupujícího…

Související:

Právě se děje

reklama