Epidemie chřipky bude letos vážnější? Zaútočí jiný typ viru, obávají se lékaři

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na jaře. Naznačuje to změna ve složení vakcíny, kterou se proti chřipce očkuje a ve které se objevily dva nové kmeny viru. Na tiskové konferenci to dnes uvedla vedoucí protiepidemiologického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Zdravotnictví
doporučujeme

"Loňská sezona nepatřila k závažnějším i proto, že tu několik let cirkuloval stejný virový kmen. Ze změny složení očkovací vakcíny lze soudit, že se očekává změna chřipkového viru, což by naznačovalo, že letošní sezona bude vážnější," uvedla Ciupek.

Chřipková vakcína je stejná pro celou severní polokouli a při její přípravě se zohledňuje například i průběh chřipkové sezóny na jižní polokouli.

Navzdory menší závažnosti loňské chřipkové epidemie zemřelo v kraji na chřipku 18 lidí včetně dvou kojenců. "Je zapotřebí mít na paměti, že chřipka je závažné onemocnění, které se nevyhýbá žádné věkové skupině. Jedinou prevencí je očkování," uvedla Ciupek.

Na očkování proti chřipce je podle ní právě teď nejvhodnější doba, čas je ale určitě ještě do Vánoc. Potom už hrozí, že se u člověka nevytvoří včas obranné látky před začátkem epidemie. Ta obvykle začíná po Novém roce a trvá šest až osm týdnů.

Proočkovanost proti chřipce se dlouhodobě pohybuje okolo pěti procent. Chřipkou jsou nejvíce ohroženi lidé s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacího systému nebo s cukrovkou, riziko úmrtí u nich v případě onemocnění chřipkou mnohonásobně stoupá ve srovnání se zdravým dospělým. Rizikovou skupinou jsou také lidé starší 65 let, kterým očkování proplácí zdravotní pojišťovny.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zadeh žádal po Česku majlant za zpřísněnou vazbu, vysoudil pár tisíc

21.11.2019 12:56 Stát musí odškodnit odsouzeného podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha za to, že ho 41 dní nezákonně…

Ochranná léčba schizofreniků či sexuálních útočníků? Šabatová se zděsila

21.11.2019 12:50 Ochranné léčení v České republice trpí vážnými systémovými nedostatky, řekla dnes novinářům…

Tresty za Promopro platí. Nejvyšší soud odmítl dovolání pěti aktérů kauzy

21.11.2019 12:26 Nejvyšší soud odmítl dovolání pěti aktérů kauzy Promopro. Jde o podnikatele potrestané v…

Dalík si odpykával trest ve znojemském penzionu. Dozorci ho nehlídali

21.11.2019 11:15 Někdejší lobbista Marek Dalík, kterého v pondělí soud podmíněně propustil z vězení po uplynutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama