KOMENTÁŘ | Epidemie COVID-19: Životní test naší kultury i charakteru

KOMENTÁŘ - Když jsme na podzim slavili 30 let svobody, netušili jsme, že nás brzy čeká zkouška i té druhé strany svobody, tedy test naší odpovědnosti. Symbolem odpovědnosti se v současné době staly roušky. Pomocí nich signalizujeme ostatním, že nám záleží i na jejich zdraví, a oni nám to oplácejí tím, že nosí roušky též.

Možná i vy patříte k těm, kdo pomáhá seniorům v sousedství a kdo byl obdarován dobrovolníkem ze sousedství, který roušky šije. Já to štěstí mám, a to bydlím na sídlišti. Spousty dobrovolníků pomáhají ve zdravotnictví, v sociálních službách, poradenství, dobrovolnictvím také zazářili skauti i vietnamská komunita.

S napětím sledujeme, jak se se zákeřným virem vyrovnávají ostatní země. V Číně, kde to vše začalo, komunistický režim dlouho otálel a dokonce trestal ty, kdo na explodující epidemii včas upozorňovali, až poté Čína autoritativně nákazu účinně zredukovala. Totalitním režimem to ale není. Epidemii poměrně úspěšně zvládají i další asijské země, lepší či horší demokracie, jako je Japonsko, Jižní Korea a Singapur. Všechno jsou to země více méně kolektivistické a hlavně, orientované na budoucnost.

Na rozdíl od nich jsou pro nás zvláště odstrašující evropské země s kulturou, která spíše než budoucnost akcentuje přítomnost, jako je Itálie či Španělsko. A ani země tradičně lpící na individualistické svobodě, jako jsou USA a Anglie, nevynikají strategií, jak si s nákazou úspěšně poradit.

Denně například porovnávám, jak si vede Česko, kde se počet nově nemocných stabilizuje, a jak Kalifornie, kde pokračuje strmý růst nových případů.

Jací jsme my? Nejsme vesměs tradičně kulturně disponováni moc kolektivisticky, ani k trpělivé vidině vzdálenější budoucnosti, dokonce ani k respektování pravidel – což jsou všechno dobré dispozice ke skupinové sebeobraně. Zato jsme velice realističtí – věříme více vědě než pověrám. A jsme dobře trénovaní v přežívání pohrom. Pomáhat jeden druhému v takovéto situaci je přeci i pragmatické – taková prostě jsou pravidla recipročního altruismu.

A možná ani tak nejde o to, jaké tradiční kulturní vzorce společnost má, ale o to, zda společnost není rigidní a dokáže se podle situace adaptivně změnit. A jaký charakter má kritická masa jejích obyvatel. My se v kritických situacích dokážeme semknout i k nanejvýš morálnímu chování, pokud má šanci na úspěch.

Slušnost je nutnou podmínkou demokracie a slušnost občanů spíše než poslušnost mas je nutným předpokladem toho, aby i demokratická společnost dokázala odolat pandemii. Tím lépe, pokud kromě boje s virem mimoděk i pomáháme životnímu prostředí.

Předešlé generace měly svou sametovou revoluci a rok 1968, kritická období, která se vyznačovala slušností a tvořivostí podstatné části obyvatelstva. Vypadá to, že tohle by mohla být hvězdná hodina současné generace.

Autorkou je PhDr. Martina Klicperová, CSc. (Psychologický ústav Akademie věd ČR).

Související

Demokracie, ilustrační foto Komentář

Kulhající demokracie, aneb občanská výchova z USA v přímém přenosu

KOMENTÁŘ MARTINY KLICPEROVÉ - V současné době se výuka odehrává hlavně zprostředkovaně. Poutavou politickou lekci uspořádal i americký prezident Trump a jeho skalní příznivci. Pokusili se násilím opravit výsledky voleb - zkusili provést státní převrat. Násilné dobytí a zneuctění amerického svatostánku prožívali skuteční američtí patrioti tak citlivě jako my, když se u nás málem zvracelo na korunovační klenoty.

Více souvisejících

Martina Klicperová-Baker (psycholožka) demokracie komentář Česká republika život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy