ERÚ stále více řeší podivné praktiky, kterými se firmy snaží udržet klienty

Energetický regulační úřad (ERÚ) stále více řeší praktiky, kterými se dodavatelé energií snaží udržet svoje zákazníky. Loni se úřad zabýval stovkami stížností od spotřebitelů, kterým hrozí sankce kvůli tomu, že přistoupili na takzvanou udržovací nabídku svého stávajícího dodavatele energií ve chvíli, kdy už měli podepsanou smlouvu s jiným dodavatelem. ČTK to řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Energetický regulační úřad
doporučujeme

Nejvíce podání k tématu podle něj úřad zaznamenal na přelomu roku. Zatímco dříve takové nabídky zaznívaly především v rámci marketingových akcí, v poslední době jsou spíše pravidlem, kterým se dodavatelé snaží zabránit ztrátě zákazníka, uvedl mluvčí. Udržovací nabídka má podle úřadu zákazníky často přesvědčit, aby u současného dodavatele zůstal pod příslibem snížení ceny nebo jiných bonusů.

"Udržovací nabídky však nejsou bez rizika. Týká se to zejména těch lidí, kteří s novým dodavatelem již mají uzavřenou smlouvu. Když se jim pak ozve stávající dodavatel a oni se rozhodnout zůstat u něj, mohou tím porušit právě smlouvu s novým dodavatelem a čelit mnohatisícovým pokutám. Pokud jim navíc novou smlouvu vyřizoval zprostředkovatel, sankce se velmi pravděpodobně dočkají ještě od něj," řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Úřad proto nabádá spotřebitele k obezřetnosti a zároveň vyzývá dodavatele k zodpovědnému přístupu. Jestliže spotřebitele takzvaná retenční nabídka zaujme, měl by si podle ERÚ v první řadě ověřit, jak se může vyvázat ze smlouvy s druhým dodavatelem. Jde-li o distanční smlouvy uzavřené mimo provozovnu, lze zpravidla využít dvoutýdenní lhůty pro odstoupení, uvedl Kebort.

V jiných případech podle něj už ale postup bývá složitější, a pokud jde o smlouvy na dobu určitou, často z nich nelze předčasně uniknout jinak než s pokutou. Udržovací nabídka by pak musela být extrémně výhodná, aby vyvážila sankci na druhé straně - trendem je totiž navyšování souvisejících pokut od dodavatelů, které dnes dosahují i desítek tisíc korun, podotkl Kebort.

"Setkáváme se i s případy, kdy některým lidem dodavatelé při předložení udržovací nabídky údajně slibují, že smlouvu u druhého dodavatele za ně ukončí, že to nebude problém a sami nic nemusejí dělat. Bohužel, když dodavatel svůj slib nesplní, například protože danou smlouvu ukončit jednoduše nelze, sankci čelí spotřebitel," uvedl Trávníček. Úřad podle něj uvítá každý podnět od spotřebitelů, který na klamavý postup dodavatele upozorní.

Podobné problémy jako u udržovacích nabídek hrozí podle ERÚ také při ukončování smluv s takzvanou automatickou obnovou - prolongací. "Automatická prolongace je doložkou, podle které se smlouva po uplynutí původní lhůty sama obnoví, pokud spotřebitel včas neřekne jinak. Také zde někteří dodavatelé údajně slibují, že když jim kromě smlouvy spotřebitel podepíše i plnou moc, prolongaci za něj u původního dodavatele odmítnou. Pak už je princip stejný jako ve výše uvedeném případě," dodal Kebort.

Volat o pomoc či o radu mohou podle něj lidé na ERÚ každý všední den na telefonní linku 564 578 666 - nutné je požádat o přepojení na oddělení ochrany spotřebitele. Elektronická podání je možné adresovat na e-mail podatelna@eru.cz, prostřednictvím webového formuláře či na facebookový profil ERÚ. Na všechna pracoviště úřadu je pak možné zaslat písemné podání nebo si domluvit osobní schůzku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminalisté smrt Jana Masaryka nikdy nevyjasnili

08.03.2021 16:19 Kriminalisté odložili případ smrti Jana Masaryka, okolnosti tragické události se jim ani po 73…

Zákaz farmářských trhů je diskriminace, tvrdí organizátoři a píší vládě

08.03.2021 15:51 Organizátoři farmářských trhů se domnívají, že jejich uzavření v situaci, kdy jiné prodejny…

Stažení obžaloby Dbalého mělo jen procesní důvod, stíhání trvá

08.03.2021 12:05 Obžalobu v tzv. třetí větvi kauzy bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého stáhl…

Soud kvůli stížnosti dělníka řeší povinné testování zaměstnanců

08.03.2021 10:33 Opatření, které podnikům uložilo povinnost testovat zaměstnance na koronavirus, přezkoumá Nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama