Exdetektiv Šlachta založil protikorupční spolek Napřímo

V obchodním rejstříku se minulý týden objevil nový spolek jménem Napřímo, jehož předsedou je podle stanov bývalý šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Napsal to dnes server IHNED.cz. Hospodářským novinám (HN) Šlachta řekl, že spolek je krokem k jeho dlouhodobě zvažovanému projektu, případný vstup do politiky nechtěl komentovat.

Robert Šlachta
doporučujeme

Účelem Napřímo je spojovat lidi a iniciativy, které aktivně vystupují proti korupci ve státní správě a nespravedlnosti ve společnosti, píše se ve stanovách spolku. Cílem je podle stanov hledat řešení ke "snižování korupčního prostředí" a "vést dialog za účelem nastartování společenských změn a nového společenského kurzu".

Dalšími spoluzakladateli a členy vedení spolku jsou další dva bývalí detektivové z ÚOOZ Jiří Komárek a Tomáš Sochr. Zdrojem financí spolku mají být podle stanov dary a příspěvky od lidí a firem. Spolek si podle obchodního rejstříku založil i obchodní společnost s ručením omezeným s názvem Organizace Napřímo. V předmětu podnikání má obchod. O možnosti podnikat se zmiňuje ve stanovách i spolek, a to za účelem zajistit vlastní činnost a propagaci či rozvíjet aktivity spolku.

Šlachta se v roce 2013 podílel na policejním zásahu na úřadu vlády, který poté vedl k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Nikdo z obviněných politiků ale nakonec nebyl odsouzen, neprokázala se ani podezření kolem manipulací veřejných zakázek lidmi napojenými na politiky.

Od policie Šlachta odešel v roce 2016 kvůli reorganizaci, při které byl ÚOOZ sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu a Šlachta tak přišel o místo. Poté nastoupil jako ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel, kde ale předloni také skončil. Loni policie prověřovala, zda Šlachta ve své knize Třicet let pod přísahou nezveřejnil tajné informace. Případ odložila.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loni do půlky prosince zemřelo o 14 procent více lidí než obvykle

21.01.2021 13:08 Za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné…

Jídlo si z restaurací nyní objednává 62 procent Čechů

21.01.2021 12:41 Jídlo z restaurací si nyní podle nového průzkumu společnosti Up Česká republika objednává 62…

OBRAZEM: V Praze se slavil konec Donalda Trumpa v Bílém domě

20.01.2021 21:00 Aktuální politické dění ve Spojených státech amerických rezonuje také v Česku. V centru Prahy se…

Poslanci schválili kvóty na české potraviny v obchodech

20.01.2021 13:00 Sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama