Exmanažerům EGAP znovu hrozí vězení, osvobozující verdikt byl zrušen

Obvodní soud pro Prahu 1 musí znovu projednat případ bývalých manažerů státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jiřího Skuhry a Karla Plevy stíhaných kvůli pojištění úvěru na výstavbu cementárny ve Vietnamu. Rozhodl o tom dnes odvolací senát, který zároveň zrušil osvobozující rozsudek nad oběma muži.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Někdejší členové představenstva EGAP, kterým hrozí v případě prokázání viny dva až osm let vězení za porušení povinnosti při správě cizího majetku, vinu v kauze od počátku odmítají.

"Máme za to, že soud rozhodl předčasně," uvedl předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Jaroslav Cihlář. Podle něj prvoinstanční soud zejména pominul to, proč Skuhra s Plevou při sjednání pojištění úvěru na výstavbu vietnamské cementárny v roce 2010 porušili podmínky, které stanovila dozorčí rada EGAP.

Obžaloba tvrdí, že muži v dokumentech pro jednání dozorčí rady EGAP o pojištění úvěru od České exportní banky údajně mazali a zkreslovali informace o rizikovosti projektu. Chtěli údajně dosáhnout schválení příslibu uzavření pojistné smlouvy a jejího následného uzavření, protože si byli vědomi toho, že kdyby rada znala všechny okolnosti, příslib by neschválila.

"Postupovali jsme v rámci daného případu zcela standardním způsobem," zopakoval u odvolacího jednání Skuhra. Vláda měla podle něj v době celosvětové hospodářské krize zájem o export do Vietnamu, výstavba cementárny pak podle něj byla hodnocena jako klíčový projekt vzájemné spolupráce.

Žalobce se u obvodního soudu domáhal toho, aby muži museli uhradit EGAP škodu vyčíslenou na 191,5 milionu korun. Pro Skuhru žádal i čtyřletý trest vězení, pro Plevu tříletou podmínku. Obvodní soud pro Prahu 1 však dospěl u někdejšího generálního ředitele EGAP Plevy loni v dubnu k názoru, že se skutek popsaný v obžalobě vůbec nestal. Ohledně bývalého obchodního náměstka Skuhry pak konstatoval, že jeho jednání nebylo trestným činem.

Kauza se týká stavby cementárny, jejímž investorem byla vietnamská společnost Phu Son Cement a hlavním dodavatelem česká Inekon Group. Česká exportní banka nakonec z projektu kvůli pochybnostem odešla a úvěr 2,5 miliardy korun investorům poskytla soukromá PPF banka, která si jej pojistila právě u státní EGAP. Projekt však následně zamrzl, když vietnamská strana nedokázala splácet. PPF proto čerpání úvěru zastavila a od EGAP požaduje pojistné plnění celkově v řádu stamilionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O Česku se píše v zahraničí. Rozlučky s koronavirem si všimla i WHO

01.07.2020 21:43 Aktualizováno Zatímco Čechy ještě na začátku dubna pobouřila schůzka prezidenta Zemana s expertním týmem v Lánech…

Cestování v době koronaviru? Problém teď prý představuje hlavně politika

01.07.2020 21:01 Od 1. července došlo k prvnímu pootevření vnějších hranic EU, do níž se nyní dostanou občané 14…

V Dukovanech mají nakaženého, leží v nemocnici

01.07.2020 19:55 Pracovník jaderné elektrárny Dukovany dnes oznámil pozitivní test na koronavirus Osoba se nestýká…

Paralelní dráha na letišti v Ruzyni podle Hřiba není nutná

01.07.2020 18:30 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) není přesvědčen o tom, že by na ruzyňském letišti měla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy