Experti pochválili Česko za technologie. Veřejnost zkritizovali

Česko se podle expertů za 30 let od listopadu 1989 výrazně posunulo v oblasti technologií. Zatímco české firmy se dokážou prosadit i celosvětově v oblasti kybernetické bezpečnosti, Čechům chybí kritické myšlení, aby dokázali zejména na sociálních sítích oddělit pravdivé informace od nepravdivých. Zaznělo to dnes v sídle Senátu na konferenci věnované třicetiletému vývoji české společnosti po rozpadu socialistického režimu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Instagram
doporučujeme

Na to, že v uplynulých třech dekádách českou společnosti významně ovlivnily rozmach internetu, mobilní technologie nebo robotizace, poukázala například ředitelka společnosti Google pro východní Evropu Taťána Le Moigneová. Podle ní by se lidé měli ale také naučit s internetem a sociálními sítěmi zacházet, ať už zabezpečením svých účtů nebo přístupem k informacím.

"Zavedla bych hodiny kritického myšlení už od mateřské školy," uvedla Le Moigneová. Podle ní odpovědnost za vzdělání v tomto směru přešla ze státu a škol spíše na jednotlivce. Historik a politolog Lukáš Sedláček vidí nebezpečí v tom, aby lidé nevnímali informace jako pravdivé jen kvůli tomu, že jsou populární a že se s nimi ztotožnilo hodně lidí.

Šéf společnosti Avast Software Ondřej Vlček poznamenal, že pro současníky je mnohem obtížnější se v informacích vzhledem k jejich množství a rafinovanějšímu podání orientovat než dříve, kdy bylo možné snadněji fake news odhalit. Ekonom Tomáš Sedláček v této souvislosti zmínil dezintegrační politické tendence, k nimž je internet využíván.

Bývalý náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel zahrnul kybernetické útoky mezi rizikové faktory, s nimiž se Česko musí vypořádat. Podle generála je třeba jasně definovat veškeré rizikové faktory a mít strategii pro jejich eliminaci, včetně finančního zabezpečení.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v nemocnici má 7 obětí. Zemřela zraněná žena

12.12.2019 17:59 Žena zraněná při úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava dnes zemřela. ČTK to potvrdila mluvčí…

Byl odsun sudetských Němců spravedlivý? Toto si myslí Češi

12.12.2019 17:30 Poválečný odsun sudetských Němců z Československa považuje za spravedlivý 41 procent Čechů. Opačný…

Vlna solidarity. Češi chtějí pomoct rodinám obětí střelby, FN Ostrava…

12.12.2019 17:24 Lidé už na podporu rodin obětí ostravské střelby a zraněných poslali během zhruba 15 hodin od…

V brněnském bytě byly extrémně výbušné látky, zničily by nejen dům

12.12.2019 16:32 V brněnském bytě v Šámalově ulici, jehož okolí muselo na začátku týdne opustit přes sedm desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama