Exploze v Lenoře: Nejpoškozenější dům bude stržen, do sousedního se vrací lidé

První rodiny, které musely ve čtvrtek kvůli výbuchu domu v Lenoře na Prachaticku opustit své domovy, se dnes mohou vrátit. Byty v jednou z vyklizených domů jsou opravené. Na druhém domě budou práce pokračovat asi dva týdny. ČTK to dnes řekl starosta obce Antonín Chrapan.

Přidejte svůj názor

Hasiči
doporučujeme

Obyvatelných už podle něho je všech šest bytů v domě číslo 33, který stál dál od domu zasaženého výbuchem a požárem. Dům v těsném sousedství zničeného domu je poškozenější, stěny jsou víc promáčené vodou, jak se hasiči snažili, aby se na něj nerozšířil požár. Zničený dům, ve kterém jeden člověk zemřel a devět dalších se zranilo, bude stržen. O demolici se postará obec ve spolupráci s Jihočeským krajem.

"Už večer (v sobotu) se zprovoznilo topení, ale na noc už tam nikdo nešel. Dnes se postupně vracejí, někteří si tam ještě chtějí uklidit. Někde jsou ještě místo oken dřevotřísky, tak je to na jejich rozhodnutí, jestli se vrátí, nebo počkají, až tam budou okna. Elektřina a voda už fungují," řekl starosta.

Ve čtvrtek muselo své byty opustit 19 lidí. Statik následně domy prohlédl. Nařídil strhnout jen nejzasaženější dům, ve kterém podle místních jeden z jeho obyvatel rozmístil plynové lahve, polil je benzinem a zapálil. Sobotní Mladá fronta Dnes uvedla, že možný pachatel byl podivín, který zažaloval své sousedy, podle něj při správě domu podváděli. Soud se měl konat za několik dní v Prachaticích.

Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin. Zatím není jasné, kdo při tragédii zemřel. Přesnou identifikaci poskytne až pondělní pitva oběti. Podle policejní mluvčí Štěpánky Schwarzové pokračovaly o víkendu výslechy dalších svědků. "Víc informací snad budeme mít po pondělní pitvě," řekla.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékař Barták si má odsedět dalších osm let. Dali byste mi i trest smrti,…

15.10.2019 13:27 Za plánování tří vražd a vydírání dnes soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety…

Brutální zbití číšníka v Praze: Soud jednomu z Nizozemců snížil trest

15.10.2019 12:55 Aktualizováno Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální…

Před soudem v Plzni stanul muž. Z fotbalistů vylákal miliony, tvrdí…

15.10.2019 11:53 Několik milionů korun údajně vylákal od českých fotbalových hvězd čtyřiatřicetiletý Čeněk Pazderka,…

Genderová rovnost? Česko má ostudu, v žebříčku zemí EU se prudce propadlo

15.10.2019 11:50 Aktualizováno Česko je v zajištění rovných příležitostí a podmínek pro ženy a muže pod průměrem EU. V žebříčku 28…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama