Exšéfová odboru licencí ERÚ definitivně osvobozena, soud potvrdil verdikt

Olomoucký vrchní soud dnes definitivně zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby bývalou vedoucí odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michaelu Schneidrovou. Potvrdil tak rozsudek brněnského krajského soudu, proti němuž se žalobce odvolal. Schneidrová byla souzena kvůli části kauzy solárních elektráren na Chomutovsku. Původně byla odsouzena k sedmi letům vězení, věc ale vrátil krajskému soudu Nejvyšší soud.Řízení se původně týkalo i bývalé předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové, i ona byla už dřív zproštěna.

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu je pro soudy nižšího stupně v daném řízení závazné. Je třeba poukázat na to, že toto rozhodnutí je možné zrušit jen v případě, kdyby nastaly podmínky pro obnovu řízení. V tomto směru žádné takové podmínky nenastaly, nikdo o obnovu řízení nepožádal," uvedl předseda senátu Ivo Lajda.

Podle žalobce Radima Obsta je sice zprošťující rozsudek vázán právním názorem Nejvyššího soudu, podle obžaloby je však tento názor vadný. Navrhoval, aby soud rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání a rozhodnutí krajskému soudu. "Museli jsme uposlechnout právního pokynu Nejvyššího soudu. Odvolací soud neměl žádný prostor než odvolání státního zástupce zamítnout," uvedl soudce Lajda.

V případu šlo o licence, které podle obžaloby majitelé solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun dostali neoprávněně na základě nepravdivých revizních zpráv. Získali tím právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Schneidrová podle obžaloby vydala stanovisko k zastavení jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli majitelé elektráren o povolení přijít.

Schneidrovou původně krajský soud v roce 2016 poslal do vězení na 8,5 roku, olomoucký vrchní soud jí trest v roce 2018 o 1,5 roku snížil, uložil jí ale navíc peněžitý trest 250.000 korun. Na konci téhož roku do věci zasáhl Nejvyšší soud a případ vrátil krajskému soudu s tím, že je třeba doplnit dokazování. Schneidrovou zároveň nechal propustit z výkonu sedmiletého trestu. Ve vězení strávila podle svého obhájce asi půl roku.

Obžaloby ji brněnský krajský soud nakonec zprostil loni v listopadu s tím, že skutek stejně jako u bývalé předsedkyně ERÚ Vitáskové není trestným činem. V případě Vitáskové se strany vzdaly práva na odvolání, a rozsudek tak nabyl právní moci. U Schneidrové se žalobce odvolal na místě; kauza se tak dostala ke konečnému rozhodnutí k olomouckému vrchnímu soudu. Dnešní rozhodnutí přivítala Schneidrová s viditelným oddechem, komentovat jej však již nechtěla.

V případu soudy potrestaly dalších šest lidí. Majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli se shodným trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli. Všech šest jich neuspělo ani u Ústavního soudu, ke kterému podali stížnosti.

Související

Energetický regulační úřad

ERÚ vydal nové cenové rozhodnutí, které zohledňuje vládní pomoc firmám

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal nové cenové rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro odběratele na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Reagoval tak na dodatečnou dotaci na podporu energeticky náročných podniků ve výši 3,5 miliardy korun, o které rozhodla vláda. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

Energetický regulační úřad soudy Alena Vitásková olomouc

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy