Zkáza, nebo ráj? Studenti v Česku stávkovali za klima, dorazili i jejich odpůrci

Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes dopoledne sešly stovky mladých lidí, kteří se připojili k celosvětovému protestu za lepší ochranu klimatu. Akci iniciovali studenti z české odnože ekologického hnutí Fridays for Future, jehož vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Ze Staroměstského náměstí, kde zazněly projevy, se stávkující vydali na průvod městem.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Vysokoškolští studenti
doporučujeme

Zahájili tak zároveň protestní Týden pro klima, který nabídne řadu vzdělávacích, debatních i kulturních akcí a potrvá do 27. září. Na náměstí přišlo také asi deset lidí, kteří poklidně protestovali proti požadavkům studentů.

Dnešní studentská stávka na podporu boje s klimatickými změnami je v ČR pátá. První se konala v březnu, další následovaly během jara. Podle mluvčího organizátorů protestu Petra Doubravského posunuly tyto protesty dobrým směrem debatu o snižování emisí skleníkových plynů v Česku.

"Kupříkladu vznikla uhelná komise, která by měla naplánovat útlum těžby a spalování uhlí v ČR. Zároveň ale vidíme, že je třeba dál na politiky tlačit, protože zatímco se ustanovovala uhelná komise, tak vláda dělala a stále dělá mnohé kroky a opatření, která jdou proti ochraně klimatu," řekl Doubravský ČTK. 

Studentům podle něj vadí například to, že hnědouhelná elektrárna Chvaletice dostala výjimku z emisních limitů nebo že se očekává prodej hnědouhelné elektrárny Počerady skupině Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Nelíbí se jim také, že ministerstvo životního prostředí vydalo kladné stanovisko k rozšíření hnědouhelného dolu Bílina.

Podle odhadu ČTK se dopoledne na Staroměstském náměstí sešly asi dva tisíce středoškoláků, studentů vysokých škol nebo i dospělých s dětmi. Někteří si s sebou přinesli transparenty s nápisy jako "Máme v rukou osud země - zkáza, nebo ráj?" či "Změňme politiku, ne klima". Po projevech studentů a jejich podporovatelů se protestující vydali na téměř dvouhodinový pochod po Starém Městě a Malé Straně. Podle odhadu organizátorů se v něm vystřídalo kolem 3000 lidí, ne všichni šli celou trasu.

Na Staroměstské náměstí dopoledne přišlo také asi deset odpůrců akce. Šlo o členy a sympatizanty strany Svobodní. Přinesli transparenty, které hlásaly například "Chceme svobodu místo klimatického socialismu". Někteří studenti s nimi diskutovali, demonstraci to nenarušilo.

Stávky za klima, které Thunbergová odstartovala zhruba před rokem, se dnes konají ve více než 140 zemích po celém světě. V ČR se k nim podle Doubravského přidali středoškoláci ve dvou desítkách měst ve všech krajích. Protesty podpořili mimo jiné zástupci Hnutí Duha, Greenpeace, Amnesty International nebo OSN.

Demonstrovat plánují studenti i v následujících měsících. Každý měsíc do konce roku by chtěli zorganizovat minimálně jednu stávku.

Dnešní protest zahájil akci Týden pro klima, jejímž cílem je zvýšit povědomí o klimatických změnách. Zájemci při něm mohou uspořádat vlastní akci a sdílet ji s ostatními na webových stránkách www.tydenproklima.cz.

Přibližně tři stovky lidí všech věkových skupin se dnes sešly na Moravském náměstí v Brně na Společné stávce za budoucnost, kterou uspořádalo hnutí Fridays for Future.

Ačkoli celá iniciativa vzešla od středoškolských studentů, při dnešním protestu přizvali pořadatelé i zástupce dalších aktivit zaměřených na změnu klimatu. Mezi účastníky demonstrace tak byli i rodiče s dětmi, studenti a učitelé z vysokých škol nebo senioři. Jako řečníci vystoupili na pódiu zástupci organizace Limity jsme my, nadace Veronica, Univerzit za klima, ale také matky s dětmi, žačka základní školy i důchodce, který aktivitu mladých podporuje.

Účastníci mohli podepsat petici brněnské odnože organizace Extinction Rebellion, která vyzývá brněnské zastupitele, aby ve městě vyhlásili stav klimatické nouze. Řečníci vyzývali přítomné, aby nejedli maso, nelétali letadly a hlavně netopili uhlím. "Chceme přesvědčit politiky, že je ještě pořád možné, zachránit náš způsob života za cenu menších ústupků, ale je třeba rychle jednat a přijmout systémová opatření," řekl ČTK jeden z pořadatelů demonstrace Martin Veselý.

Demonstranti se po půlhodině vydali na společný pochod na náměstí Svobody, kde se u takzvaného brněnského orloje uskutečnila performance pěti mladých amatérských herců. Průvod pak pokračoval okruhem přes Českou a Joštovu ulici zpět na Moravské náměstí před budovu Moravské galerie. Mezi dalšími řečníky pak byl například herec Petr Vacek, který studentům vyjádřil obdiv. "Je to začátek cesty, nesmíte povolit, i když úspěchů bude málo a neúspěchů hodně. Ale boj s lidskou blbostí musí pokračovat," řekl herec demonstrantům.

Kolem poledne na demonstraci navázala takzvaná pouliční akademie, kdy vědci z vysokých škol zájemcům představili fakta o změně klimatu. "To abychom účastníky také trochu vzdělali, když už nejsou ve škole," poznamenal za organizátory Veselý.

Od 13:00 začala diskuse hnutí Univerzity za klima na katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Po dnešní demonstraci ještě následují v Brně další aktivity spojené s týdnem pro klima.

Desítky lidí podpořily Studentskou stávku za klima také třeba na Masarykově náměstí v Hradci Králové. "Vydali se na pochod ulicemi v centru města. Sešlo se 50 až 70 lidí," řekla ČTK mluvčí hradecké policie Lucie Konečná.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami, varuje lékař

26.05.2020 18:24 V době koronavirové epidemie přibylo lidí s úzkostmi nebo sebevražednými myšlenkami. Data o…

Třetina samoživitelek si kvůli krizi vzala půjčku

26.05.2020 17:40 Třetina samoživitelek si kvůli dopadům koronavirové krize vzala půjčku. Většina samotných matek s…

Muž si odpyká přísný trest za vraždu servírky, usvědčil ho i nedopalek…

26.05.2020 15:38 Za vraždu ženy obsluhující v nelegální herně ve Žďáru nad Sázavou si třiačtyřicetiletý Martin…

Soud musí znovu projednat žalobu proti vyvlastnění pozemků na D3

26.05.2020 15:30 Krajský soud v Českých Budějovicích musí znovu projednat žalobu Jiřího Zevla, který se její pomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy