Glosa: Trochu jiná olympiáda

Při olympijských hrách národy urputně soutěží v různých disciplínách. Nyní jsme nečekaně postaveni před daleko smysluplnější výzvu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Při olympiádách národy urputně soutěží o to, kdo výš či dál vyskočí, kdo nejrychleji běhá apod. Toto úctyhodné soutěžení odráží pevnost vůle sportovců a blahodárně přesouvá bojové nálady z reálného světa do sportovišť. Leckomu ale takovéto sportovní soutěže mohou připadat samoúčelné.

Nyní jsme nečekaně postaveni před daleko smysluplnější výzvu. Porovnáváme rostoucí statistiky u nás i v zahraničí, žebříčky zemí s nejvyšším výskytem koronaviru a jeho obětmi. Tentokrát nejde o svaly a více než kdy jindy platí, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Podílet se na tomto komunitním úsilí a na snaze o co nejlepší účinnost zdravotních systémů a vzájemnou ohleduplnost. Nejde o medaile, ale o životy, resp. o kvalitu života. 

Disciplíny jsou různé – např. disciplinované nákupy, nošení roušky (altruistická disciplina, při které ti, kdo mají roušku chrání ty druhé spíše než sebe), starost o osamocené seniory. Je to Olympiáda vyššího řádu.

PhDr. Martina Klicperová, CSc. (Psychologický ústav Akademie věd ČR)

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neotvírejte kanály. Může tam být koronavirus, apelují vodárny na veřejnost

05.04.2020 23:24 Aktualizováno Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 lidí v…

Počet nakažených v ČR stále roste. Zemřelo 67 pacientů s covid-19

05.04.2020 21:49 Aktualizováno V Česku se od dnešního rána zvýšil počet zemřelých s nemocí covid-19 o pět na 67. Uzdravených…

Hasiči vyprostili batole z pětimetrové jámy

05.04.2020 21:36 Moravskoslezští hasiči v Klimkovicích nedaleko Ostravy dnes odpoledne vyprostili 1,5letého…

Policie hledá dva lidi z Prahy. Panují obavy, že spáchali sebevraždu

05.04.2020 21:02 Policisté pátrají po dvou lidech z Prahy, kteří by se mohli pokusit o sebevraždu. Oběma je 46 let.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy