Halík převzal německé vyznamenání. Jeho názory mohou rozdělovat, připustil velvyslanec

Katolický kněz Tomáš Halík převzal dnes na německém velvyslanectví v Praze Kříž za zásluhy, které mu udělil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Na twitteru o tom informoval německý velvyslanec Christoph Israng. Halík německé státní vyznamenání obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

Přidejte svůj názor 84 komentářů

Halík, Tomáš
doporučujeme

"Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier udělil dne 18. srpna 2019 Tomáši Halíkovi Kříž za zásluhy I. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Předání řádu proběhlo dnes, na den přesně 41 let po tajném vysvěcení Tomáše Halíka na kněze v Erfurtu," uvedl Israng.

Velvyslanec podotkl, že Tomáš Halík je polemický teolog a že jeho názory mohou rozdělovat. Připomněl v té souvislosti Halíkův negativní postoj k tomu, aby se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše za zpěváka Karla Gotta, který byl velmi populární i v Německu. Rozdílné názory na některé věci ale podle Isranga nemohou zakrýt zásluhy českého kněze o smíření mezi Čechy a Němci.

Sociolog, filozof, kněz a profesor Univerzity Karlovy Halík, který patří ve světě k uznávaným křesťanským intelektuálům, obdržel už například v roce 2012 státní vyznamenání v Polsku, a to za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráce s katolickými kruhy.

V roce 2014 získal za snahu o mezináboženský dialog Templetonovu cenu a o dva roky později mu univerzita v Oxfordu udělila jako teprve čtvrtému Čechovi čestný doktorát. V roce 2017 získal také třeba cenu za podporu dialogu mezi kulturami od Papežské rady pro kulturu.

Halík je jednou z nejviditelnějších osobností české katolické církve. Někdejší poradce prezidenta Václava Havla se dlouhá léta angažuje v obrodě církve, dialogu mezi církvemi i komunikaci mezi věřícími a ateisty. Už v roce 1990 ho papež Jan Pavel II. jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími a papež Benedikt XVI. mu v roce 2008 udělil titul čestného preláta. Svými názory ale Halík ovlivňuje i českou politiku. Ve svých textech například často kritizoval bývalého prezidenta Václava Klause i současnou hlavu státu Miloše Zemana.

Loading...
Vstupte do diskuze (84)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z brigádníka v uranových dolech se stal hrdina. Udílely se Ceny Paměti…

17.11.2019 21:43 Ceny Paměti národa, kterými obecně prospěšná společnost Post Bellum oceňuje účastníky zlomových…

V Českých Budějovicích hoří bývalý kabaret, hašení komplikuje silný vítr

17.11.2019 20:58 Hasiči likvidují v Českých Budějovicích požár bývalého kabaretu. Hoří celá střecha objektu, jenž se…

OBRAZEM: Desetitisíce lidí zaplnily Národní třídu

17.11.2019 20:37 Desetitisíce lidí odpoledne úplně zaplnily Národní třídu v Praze, kde dopoledne začaly akce k 30.…

Na Václaváku burácí Koncert pro budoucnost, zdravici poslal dalajlama

17.11.2019 20:34 Aktualizováno Na Václavském náměstí se dnes uskutečnil Koncert pro budoucnost. Podle policie dorazilo 35.000 až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama