Halík převzal německé vyznamenání. Jeho názory mohou rozdělovat, připustil velvyslanec

Katolický kněz Tomáš Halík převzal dnes na německém velvyslanectví v Praze Kříž za zásluhy, které mu udělil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Na twitteru o tom informoval německý velvyslanec Christoph Israng. Halík německé státní vyznamenání obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

"Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier udělil dne 18. srpna 2019 Tomáši Halíkovi Kříž za zásluhy I. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Předání řádu proběhlo dnes, na den přesně 41 let po tajném vysvěcení Tomáše Halíka na kněze v Erfurtu," uvedl Israng.

Velvyslanec podotkl, že Tomáš Halík je polemický teolog a že jeho názory mohou rozdělovat. Připomněl v té souvislosti Halíkův negativní postoj k tomu, aby se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše za zpěváka Karla Gotta, který byl velmi populární i v Německu. Rozdílné názory na některé věci ale podle Isranga nemohou zakrýt zásluhy českého kněze o smíření mezi Čechy a Němci.

??Prof. Halík je polemický teolog. V pluralitní demokratické společnosti člověk nemusí sdílet všechny jeho názory (např. ohledně velmi důstojné zádušní mše za Karla Gotta v Chrámu sv. Víta), aby byl schopen uznat jeho zásluhy o usmíření mezi Čechy a Němci. https://t.co/F5aYyigOV4

— Christoph Israng (@velvyslanec_SRN) October 21, 2019

Sociolog, filozof, kněz a profesor Univerzity Karlovy Halík, který patří ve světě k uznávaným křesťanským intelektuálům, obdržel už například v roce 2012 státní vyznamenání v Polsku, a to za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráce s katolickými kruhy.

V roce 2014 získal za snahu o mezináboženský dialog Templetonovu cenu a o dva roky později mu univerzita v Oxfordu udělila jako teprve čtvrtému Čechovi čestný doktorát. V roce 2017 získal také třeba cenu za podporu dialogu mezi kulturami od Papežské rady pro kulturu.

Halík je jednou z nejviditelnějších osobností české katolické církve. Někdejší poradce prezidenta Václava Havla se dlouhá léta angažuje v obrodě církve, dialogu mezi církvemi i komunikaci mezi věřícími a ateisty. Už v roce 1990 ho papež Jan Pavel II. jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími a papež Benedikt XVI. mu v roce 2008 udělil titul čestného preláta. Svými názory ale Halík ovlivňuje i českou politiku. Ve svých textech například často kritizoval bývalého prezidenta Václava Klause i současnou hlavu státu Miloše Zemana.

Související

Tomáš Halík

Halík promluvil o Schwarzenbergovi. Kníže podle něj ukázal důležitou věc

Za tři týdny od nadcházející soboty proběhne poslední rozloučení s knížetem Karlem Schwarzenbergem, který zemřel o uplynulém víkendu ve věku 85 let. Podrobnosti o smutečním obřadu prozradil kněz Tomáš Halík, podle jeho slov byl exministr zahraničí spojením noblesního, aristokratického a lidového člověka.

Více souvisejících

Tomáš Halík Velvyslanectví: Německo Frank-Walter Steinmeier Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy