Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

Eurozpravy.cz

U Černovic na Blanensku oheň zasáhl asi 2,5 hektaru plochy, s hašením pomáhal i vrtulník. Požár dostali pod kontrolu asi za dvě a půl hodiny, poté dohašovali skrytá ohniska. Mluvčí hasičů Filip Venclovský ČTK řekl, že práci hasičům komplikoval především silný vítr. Předběžná výše škody je asi 150.000 korun, příčina dosud není známa.

Kolem poledne hasiči zasahovali u rozsáhlejšího požáru lesa u Hlubokých Dvorů na Brněnsku, kde hořel les a paseka na ploše asi 200krát 200 metrů. Na místě zasahovalo asi 50 hasičů, kvůli zvýšené spotřebě vody a silnému větru vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Hrozilo, že se oheň rychle rozšíří dál. Nejzávažnější čtvrtý stupeň se vyhlašuje jen při mimořádných situacích. Hašení trvalo asi dvě hodiny, požár zcela zlikvidovali kolem 13:15.

Poblíž Pržna na Vsetínsku hořel les a rovněž tam hasiči vyhlásili druhý ze čtyř stupňů poplachu. Oheň podle mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříkové zasáhl poblíž Pržna část vytěženého lesního porostu a silný vítr ho rozfoukal i na vzrostlé stromy. Situaci ztěžoval kopcovitý terén. Vodu potřebnou k hašení dováželi hasiči kyvadlově. Požár uhasili kolem 17:30. "Na místě jsou stále dobrovolní hasiči z Jablůnky a Pržna, kteří tam zůstanou na dohlídku až do ranních hodin," uvedla po 19:00 mluvčí.

Odpoledne hasiči hasili také požár mýtiny s novou výsadbou na Babí hoře u Šternberka na Olomoucku. Šlo o poměrně rozsáhlou plochu porostu o rozloze 200krát 200 metrů a i tam byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. "Zásah komplikuje silný vítr a nepřístupný terén. Využíváme dálkovou dopravu vody i smáčedla," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Silný vítr komplikoval dnes práci hasičů i na ostatních místech Olomouckého kraje. Kromě požáru je zaměstnávaly hlavně popadané stromy na komunikacích.

U požáru lesa dnes zasahovali také hasiči v Královéhradeckém kraji. Hořel lesní porost na ploše 200krát 300 metrů u obce Sněžné na Rychnovsku. Zasahovalo 20 jednotek včetně dvou z Polska. "Vyžádána byla dvě letadla letecké hasičské služby, ale nehasila," řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Ondřej Sezima.

Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Stačí pak třeba jen nedopalek cigarety odhozený do trávy či jiskra od projíždějícího vlaku. Sucho je nyní na 12 procentech území Česka, uvedl portál Intersucho.cz. Počínající sucho je podle něj vidět zejména v jižních Čechách a na severu jižní Moravy. Ve středu ale meteorologové očekávají od jihozápadu vydatnější déšť, který bude odpoledne a v noci na čtvrtek zvedat hladiny zejména menších řek na Šumavě a v Novohradských horách. Poslední tři dny jsou na květen nezvykle teplé, padají i teplotní rekordy. V neděli se teplotní rekordy přepisovaly jen výjimečně. V pondělí Češi zažili první tropický den roku a rekordy padly na třetině měřicích stanic.Také dnes v Česku meteorologové zaznamenali tropické třicítky, rekordy padly na 11 z asi 150 stanic.

Témata: EZ

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

24.06.2021 11:11 Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly…

V Kyjově znovu evakuovali lidi kvůli nebezpečným chemikáliím

24.06.2021 09:30 Policie v Kyjově na Hodonínsku dnes znovu evakuovala lidi z přilehlého okolí dvou objektů na…

Majitelka obchodu kvůli dezinformacím zakázala vstup očkovaným. Hrozí ji…

24.06.2021 09:00 Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u…

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Související:

Právě se děje