Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

Eurozpravy.cz

U Černovic na Blanensku oheň zasáhl asi 2,5 hektaru plochy, s hašením pomáhal i vrtulník. Požár dostali pod kontrolu asi za dvě a půl hodiny, poté dohašovali skrytá ohniska. Mluvčí hasičů Filip Venclovský ČTK řekl, že práci hasičům komplikoval především silný vítr. Předběžná výše škody je asi 150.000 korun, příčina dosud není známa.

Kolem poledne hasiči zasahovali u rozsáhlejšího požáru lesa u Hlubokých Dvorů na Brněnsku, kde hořel les a paseka na ploše asi 200krát 200 metrů. Na místě zasahovalo asi 50 hasičů, kvůli zvýšené spotřebě vody a silnému větru vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Hrozilo, že se oheň rychle rozšíří dál. Nejzávažnější čtvrtý stupeň se vyhlašuje jen při mimořádných situacích. Hašení trvalo asi dvě hodiny, požár zcela zlikvidovali kolem 13:15.

Poblíž Pržna na Vsetínsku hořel les a rovněž tam hasiči vyhlásili druhý ze čtyř stupňů poplachu. Oheň podle mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříkové zasáhl poblíž Pržna část vytěženého lesního porostu a silný vítr ho rozfoukal i na vzrostlé stromy. Situaci ztěžoval kopcovitý terén. Vodu potřebnou k hašení dováželi hasiči kyvadlově. Požár uhasili kolem 17:30. "Na místě jsou stále dobrovolní hasiči z Jablůnky a Pržna, kteří tam zůstanou na dohlídku až do ranních hodin," uvedla po 19:00 mluvčí.

Odpoledne hasiči hasili také požár mýtiny s novou výsadbou na Babí hoře u Šternberka na Olomoucku. Šlo o poměrně rozsáhlou plochu porostu o rozloze 200krát 200 metrů a i tam byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. "Zásah komplikuje silný vítr a nepřístupný terén. Využíváme dálkovou dopravu vody i smáčedla," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Silný vítr komplikoval dnes práci hasičů i na ostatních místech Olomouckého kraje. Kromě požáru je zaměstnávaly hlavně popadané stromy na komunikacích.

U požáru lesa dnes zasahovali také hasiči v Královéhradeckém kraji. Hořel lesní porost na ploše 200krát 300 metrů u obce Sněžné na Rychnovsku. Zasahovalo 20 jednotek včetně dvou z Polska. "Vyžádána byla dvě letadla letecké hasičské služby, ale nehasila," řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Ondřej Sezima.

Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Stačí pak třeba jen nedopalek cigarety odhozený do trávy či jiskra od projíždějícího vlaku. Sucho je nyní na 12 procentech území Česka, uvedl portál Intersucho.cz. Počínající sucho je podle něj vidět zejména v jižních Čechách a na severu jižní Moravy. Ve středu ale meteorologové očekávají od jihozápadu vydatnější déšť, který bude odpoledne a v noci na čtvrtek zvedat hladiny zejména menších řek na Šumavě a v Novohradských horách. Poslední tři dny jsou na květen nezvykle teplé, padají i teplotní rekordy. V neděli se teplotní rekordy přepisovaly jen výjimečně. V pondělí Češi zažili první tropický den roku a rekordy padly na třetině měřicích stanic.Také dnes v Česku meteorologové zaznamenali tropické třicítky, rekordy padly na 11 z asi 150 stanic.

Témata: EZ

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Související:

Právě se děje