Část Česka sužují lijáky. Hladiny řek stoupají, hasiči mají více výjezdů

Hasiči na jihu Moravy po vydatném dešti evidují zvýšený počet výjezdů kvůli popadaným větvím či stromům, od pondělí do dnešního dopoledne vyjížděli zhruba ke 30 případům. Nejčastěji na Brněnsko.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Výjezdy hasičů kvůli počasí začaly v pondělí ráno, klid byl odpoledne. Pokračovalo se večer, přes noc a opět dnes ráno a dopoledne.

"Vesměs šlo o popadané stromy a větve. Nejčastěji jsme vyjížděli na Brněnsko, a to v 11 případech," uvedl mluvčí hasičů Filip Venclovský. V Brně hasiči odstraňovali následky deště v pěti případech, na Blanensku vyjížděli sedmkrát. Například na Znojemsku evidují tři výjezdy.

Na jihu Moravy v pondělí vydatně pršelo, s deštěm musejí lidé počítat i dnes. Meteorologové předpokládají, že bude místy vydatný.

Křetínka v Prostředním Poříčí na Blanensku dosáhla prvního stupně už v pondělí v 15:00, hodinu poté, a to až do 21:00, byla na druhém stupni. Následně se hladina snížila na první povodňový stupeň, od dnešních 10:00 je však znovu na druhém povodňovém stupni, a to se stoupající tendencí. Kolem 11:00 byla hladina na 111 centimetrech, druhý stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 90 centimetrů.

Svratka ve Veverské Bítýšce dosáhla prvního povodňového stupně v 11:00, vyhlašuje se při dosažení hladiny 190 centimetrů. Na první povodňový stupeň se ve stejnou dobu dostala i Rokytná v Moravském Krumlově, první povodňový stupeň se zde vyhlašuje při dosažení výše hladiny 120 centimetrů. Hladina výrazněji stoupá i na Dyji, prvního povodňového stupně řeka zatím nedosáhla.

Hladina řeky Svratky na Žďársku se dnes znovu dostala na první povodňový stupeň. Kvůli vytrvalým dešťům stouply hladiny některých řek a potoků na Vysočině už v pondělí odpoledne. Hasiči měli od té doby v souvislosti s počasím asi 50 zásahů, odstraňovali stromy, čerpali vodu nebo pročišťovali koryta. Podle některých starostů jsou zanesená i kvůli nedůslednému úklidu po těžbě dřeva.

Dřevo zachycené u lávky jednoho z domů museli hasiči v pondělí odstraňovat v obci Vír na Žďársku. "Bojujeme s tím, že teď při těžbě v lese vlastníci moc nedbají toho, aby se do toků nemohlo dostat dřevo. Myslím si, že v některých případech jsme měli štěstí. V momentě, kdy by hladina ještě víc stoupala, dřevo přiteklo do obce, byl by možná větší problém. Zatím to následky nemělo, ale mohlo by mít," řekl ČTK starosta Víru Ladislav Stalmach.

Svratka v Dalečíně na Žďársku je dnes na prvním povodňovém stupni přibližně od 8:00, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Přes noc její hladina opadla. V pondělí se na prvním povodňovém stupni držela od 15:00 do 22:00. Na první stupeň se v pondělí dostal i potok Balinka v obci Baliny na Žďársku nebo Rokytná v Příštpu na Třebíčsku, jejíž hladina opadla dnes po 8:00. Její hladinu tam ale podle starosty Antonína Vítámváse ovlivňuje stavba opěrné zdi před obcí. "Udělali malé krýtko, bahno hodili na bok, tak se jim to zaplavuje, jinak je Rokytná ještě v korytě," řekl Vítámvás.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a neděli 20. září

19.09.2020 13:00 Počasí u nás bude nadále ovlivňovat tlaková výše nad severovýchodní Evropou, informuje portal.chmi…

Počasí překonávalo rekordy. Bylo přes 30 stupňů

15.09.2020 17:53 Na 37 stanicích v Česku dnes zaznamenali tropický den, tedy alespoň 30 stupňů Celsia. Nejtepleji…

Srpnové průtoky v tocích byly nadprůměrné

14.09.2020 11:15 Srpnové průtoky v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu …

Česko prožilo nejdeštivější léto za posledních deset let

13.09.2020 10:29 Letošní léto bylo nejdeštivější za posledních deset let. V průměru spadlo na území Česka 322…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama