Rozsáhlý lesní požár u Hřenska se šíří dál, hasiči evakuují obec Mezná

Hasiči kvůli požáru v Národním parku České Švýcarsko evakuují obyvatele z obce Mezná a osady Mezní Louka. Jde o desítky lidí, které hasiči převážejí do Krásné Lípy. Jsou tam pro ně připraveny náhradní prostory. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Ještě před tím hasiči evakuovali zhruba 80 lidí z Pravčické brány a desítky skautů se evakuovaly z tábora v Dolském Mlýně.

U Hřenska v NP České Švýcarsko hoří les. (červenec 2022)

Hejtman kraje Jan Schiller (ANO) po jednání krizového štábu řekl, že plameny jsou nedaleko obytných domů. Otázkou podle něj je, co se stane v noci, kdy hasiči nemohou v zásahu naplno pokračovat. Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) je situace mimořádná.

"Situace je hodně komplikovaná, protože terén je málo přístupný, horko, vítr do toho, sucho, pozůstatky kůrovcové kalamity, je to skutečně mimořádné," řekla dnes novinářům Hubáčková, která na místo dorazila. Podle ní nyní ministerstvo pomoci nemůže, hasiči podle ní zásah zvládají jak technicky, tak personálně. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru po 18:00 uvedl, že požár dál zhoršuje vítr. Na zásah podle něj jede osobně dohlédnout generální ředitel hasičů Vladimír Vlček.

Někteří zasahující hasiči se odpoledne museli evakuovat, začaly totiž hořet koruny stromů. "V současnosti je kladen důraz na dopravu vody, která je dopravována kyvadlově. Kvůli tomu byly povolány také německé jednotky," řekl ČTK zhruba v 15:30 mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Jednotky se však vrátily zpět kvůli rozšíření požáru na německé straně. Z Libereckého a Středočeského kraje hasiči stahují cisterny, dodal mluvčí.

"Chtěl bych požádat hlavně turisty, aby přehodnotili své plány, aby sem nejezdili," řekl hejtman. Podle něj byl už dopoledne vydán zákaz o vstupu do lesů. Kromě Krásné Lípy nabídl součinnost také Děčín. Někteří turisté ubytovaní v Mezné či v Mezní Louce vyrazili na výlet a nemají své věci. Podle hejtmana je k ubytovacím zařízením dovezou hasiči. Turista z Německa dnes ČTK řekl, že jel na výlet a při cestě zpátky se dozvěděl o evakuaci jeho hotelu. "Jel jsem na kole kolem zastávky a brečela tam paní s dítětem. Řekly mi, že mají ve stejném hotelu jako já všechny věci a nemají se pro ně jak dostat," řekl dnes turista ČTK. Podle jeho slov ženu i s dítětem nakonec někdo k ubytování dovezl, on čeká na odvoz u zbrojnice ve Hřensku.

Les mezi Hřenskem a Pravčickou bránou začal hořet v neděli ráno, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Dnes dopoledne hasiči uvedli, že se požár dál nešíří. Odpoledne se ale vývoj zvrátil a oheň se kvůli větru začal znovu šířit.

Požárem je zasaženo více než deset hektarů lesa

U Hřenska na Děčínsku je zasaženo více než deset hektarů lesa. Novinářům to řekl ředitel správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Odpolední odhad zasažení porostu, který se pohyboval mezi pěti až deseti hektary, už podle Bendy neplatí. Silný vítr odpoledne situaci zdramatizoval. Turisty žádá, aby do Hřenska a jeho nejbližšího okolí nejezdili a vybrali si ohněm nezasaženou část rezervace. Podle mluvčího správy parku Tomáše Salova se požár rozšiřuje a přibližuje se k domům. Není podle něj vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu.

"Požár se rozšířil poměrně dramaticky. Dnes ráno jsem byli lehce optimističtí, že by dneska požářiště mohla být pod kontrolou, nicméně začal foukat poměrně silný vítr, který to rozdmýchal a situaci zdramatizoval," uvedl Benda.

U Hřenska na Děčínsku zasahuje více než 150 hasičů. Nad obcí létá každých pět minut vrtulník, který kropí požár, jenž je z obce na dohled. Oheň se už rozšířil i na německou stranu. O evakuaci Hřenska zatím krizový štáb nepřemýšlí. Odpoledne se evakuovali i někteří hasiči, začaly totiž hořet koruny stromů.

Les mezi Hřenskem a Pravčickou bránou začal hořet v neděli, kdy byl vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu. Dnes dopoledne se hasiči domnívali, že je požár pod kontrolou. Odpoledne se museli evakuovat obyvatelé Mezné a Mezní Louky, zhruba 80 turistů z Pravčické brány a desítky skautů z tábora v Dolském Mlýně. ČTK na místě zjistila, že je kvůli požáru uzavřený jeden z hotelů přímo v obci Hřensko.

Podle Salova by požár mohl být srovnatelný s požárem z roku 2006, kdy hořelo pod Havraní skálou na Jetřichovicku. "Ale tady se pohybujeme ještě v o dost horších podmínkách, protože se požár rozšiřuje a přibližuje se k domům," zdůraznil Salov. Není podle něj vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu. "Máme strach o místní kulturní dědictví," dodal.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Zemřel režisér Wolfgang Petersen, natočil kultovní Nekonečný příběh, Troju…

16.08.2022 21:56 Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála…

Případné uvolnění radioaktivních látek ze Záporožské elektrárny by se…

16.08.2022 11:53 I za velmi dramatických okolností lze předpokládat, že v případě uvolnění radioaktivních látek ze…

Síkela: Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek…

16.08.2022 17:11 Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek tepla do domácností, aby udržel v…

Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let,…

16.08.2022 14:42 Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi…

Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz

16.08.2022 09:57 Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz dočasné ochrany, o 66 více než před týdnem.…

Hasiči v Českém Švýcarsku dál nacházejí místa se zvýšenou teplotou

15.08.2022 20:10 Hasiči v Českém Švýcarsku stále nacházejí pomocí dronů, termokamer či dalekohledů místa se zvýšenou…

Pražský soud zamítl Hlubučkovi a dalším stížnosti proti vazbě v kauze DPP

15.08.2022 17:11 Soud zamítl stížnosti proti vazbě u čtyř obviněných v kauze údajné korupce kolem pražského…

Nejmladší obyvatelstvo měl loni Středočeský kraj, následuje Praha

15.08.2022 12:20 Nejmladší obyvatelstvo měl loni Středočeský kraj. Průměrný věk Středočechů byl 41,5 roku. Následuje…

Pronajímatelé nemohou být podle Občanského sdružení zodpovědní za teplotu…

15.08.2022 11:02 Pronajímatelé nemohou být podle Občanského sdružení majitelů domů v ČR (OSMD) zodpovědní za…

Pomoc s cenami energií dostanou letos domácnosti prostřednictvím smlouvy…

15.08.2022 10:50 Pomoc s vysokými cenami energií díky takzvanému úspornému tarifu dostanou letos domácnosti…

Česko o víkendu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum

15.08.2022 09:22 Česko o víkendu neudělilo uprchlíkům žádné vízum dočasné ochrany, stejně jako minulý týden. Údaje…

Hasiči v Českém Švýcarsku prolévali ložiska, která odhalily drony, našli i…

14.08.2022 19:23 Aktualizováno Hasiči v národním parku České Švýcarsko dnes prolévali žhavá ložiska, která ráno odhalily drony v…

Na leteckém dni v Chebu se zřítilo letadlo, spadlo na dům

14.08.2022 18:55 Aktualizováno Po dnešním pádu letadla mezi domy při leteckém dni v Chebu zemřel pilot. Jeden člověk utrpěl lehké…

Související:

Právě se děje

reklama