Hasiči se blíží k likvidaci požáru v Českém Švýcarsku

Hasiči se blíží k uhašení požáru v Českém Švýcarsku, kde hoří třináctým dnem. Zbývá jim necelých 400 hektarů z původních 1060 hektarů. Odpoledne jim s hašením vedle dalších strojů opět pomůžou dvě italská letadla Canadair, která pojmou až 6000 litrů vody a nahradí dvě letadla vracející se do Švédska.

Původně hasiči likvidaci ohně předpokládali dnes, kvůli horku a nedostatku dešťů to podle jejich ředitele Vladimíra Vlčka ale nebude a termín jejího vyhlášení zatím není jasný. Poté se budou moci vrátit domů i lidé z evakuovaného Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky. V likvidaci požáru zatím pokračují i hasiči v sousedním Saském Švýcarsku.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) uvedla, že ministerstvo i jeho příspěvková organizace národní park České Švýcarsko se nyní musí připravit na převzetí zasaženého území. Podle ní je cílem zabezpečit ho tak, aby bylo po zpřístupnění pro obyvatele a turisty bezpečné. S obcemi nejen v Českém Švýcarsku, ale ve všech parcích chce probrat prevenci vzniku požárů. Podle ní nebyl národní park na tak velký požár připraven.

Zmírnění dopadů požáru se věnuje i ministerstvo pro místní rozvoj zpracovává k tomu analýzu. Podle ministra Ivana Bartoše (Piráti) by jeho úřad mohl na obnovu poničeného veřejného majetku či infrastruktury cestovního ruchu zpočátku vytvořit program v řádu sto milionů korun a z evropských fondů by se dalo spolufinancovat pořízení speciální hasicího letadla. Podle ředitele odboru pro Integrovaný regionální operační program (IROP) Rostislava Mazala se v minulosti z evropských fondů spolufinancoval nákup dvou vrtulníků pro policii.

Mimo jiné právě policejní vrtulníky spolu s armádními helikoptérami a vrtulníky ze Slovenska v posledních dnech pomáhají hasičům při zásahu v Českém Švýcarsku. Nasazeny byly i české letouny Antonov, které ale například ve čtvrtek nehasily. Týden jim pomáhaly i dva švédské letouny Air Tractor, které po dnešním odletu zastoupí dvě letadla Canadair z Itálie. Katalogová cena jednoho takového speciálního letadla na hašení je 35 milionů eur (859 milionů Kč). Letadla dokážou ale pojmout dvakrát tolik vody co švédské stroje. Vodu nabírají přímo z vodní hladiny, kvůli čemuž je od minulého týdne uzavřeno jezero Milada u Ústí nad Labem.

Místo zásahu mají hasiči podle Vlčka nyní rozděleno na čtyři sektory, z toho jeden mají připraven k předání národnímu parku. Nejblíže předání je podle něj oblast u obce Janov. Na dalších třech sektorech pokračují hasební práce. Nicméně i po ukončení zásahu budou muset záchranné složky na místě dál asistovat.

Podle dopoledních informací mluvčího hasičů Martina Kavky se hasiči dnes soustředí na oblast u Pravčické brány a Bouřňáku, kde jim činí problém podloží, které jde obtížně uhasit. Jedno ze skrytých ohnisek se v noci rozhořelo nad Hřenskem, z větší části ho ale uhasili.

Hasiči při zásahu opět využívají taktiku tzv. vláčku, při které pět vrtulníků létá za sebou a shazuje vodu na jedno místo, tedy ve větším množství. Naopak slanění lezců z vrtulníků na průzkum skrytých ohnisek v těžko přístupném terénu v okolí Pravčické brány se nevydařilo, helikoptéra ohniska rozdmýchávala. Dnes se tam mají lezci zkoušet dostat ze země, aby proklestili cestu a případně tam vytvořili čerpací stanoviště pro helikoptéry.

Také pro hasiče v německém národním parku Saské Švýcarsko představují problém skrytá ohniska, která jsou zdrojem řady nových požárů. Ty se však zatím podařilo vždy uhasit, uvedla představitelka okresu Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří Yamina Benamaraová. Plameny tam nyní neohrožují žádné obytné oblasti, proto se nechystá evakuace lidí.

Velkou zátěží pro hasiče na obou stranách hranice jsou současné tropické teploty, kvůli kterým se mimo jiné musí častěji střídat. V Českém Švýcarsku jich proto zůstává zhruba 1000. Zranění utrpělo při hašení 87 českých hasičů, většina byla zraněna lehce.

Související

Více souvisejících

požár lesa u Hřenska (červenec 2022) České Śvýcarsko

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 55 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 59 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy