Hasiči v Šumvaldu kontrolují statiku mostů a domů, kraj spustil humanitární sbírku

Statiku mostů a domů dnes kontrolovali hasiči v Šumvaldu na Olomoucku postiženém bleskovými záplavami. Odborníci už tam určili k demolici dva rodinné domy zasažené silný proudem vody. Policie Šumvald ráno opět uzavřela, aby tam nejezdili lidé z okolí. Olomoucký kraj mezitím spustil sbírku na pomoc lidem v zaplavených vesnicích a na odstraňování následků povodní.

Hasiči
doporučujeme

"Statik v Šumvaldu prošel další objekty, celkově jich prozkoumal 30. K demolici jsou stále určené dva objekty, jeden jsme stabilizovali pažením," řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová. Dodala, že vyšetřování bude pokračovat v pátek.

Hasiči v Šumvaldu provizorně opravovali desítky metrů poškozených komunikací. "Statik procházel obecní i krajské mosty. Pouze jeden obecní most není vhodný pro osobní dopravu, pěší jej využívat mohou," uvedla Balážová.

Hasiči v Šumvaldu využili také sací bagr, čerpací kontejnery a další těžkou techniku, pomocí které odváželi tuny zaplaveného a poškozeného materiálu a bahna. "Postupně se odklízí a čistí komunikace i koryto řeky," dodala Balážová.

Hasiči na Olomoucku a Šumpersku zasahovali i v několika dalších obcích, které v noci z neděle na pondělí zasáhla lokální povodeň. "Dnes se odvážel naplavený materiál a bahno těžkou technikou na skládky. Pokračovali jsme s čerpáním studní, sklepů, garáží a dalších objektů. V oblasti bylo dnes nasazeno 30 jednotek a 250 profesionálních i dobrovolných hasičů," řekla Balážová.

Místním lidem s vyklízením poškozených věcí z rodinných domů dnes pomáhalo více než 60 policistů a do práce se zapojilo také 15 vojáků. "Humanitární pomoc shromažďujeme na stanici v Uničově. Na základě požadavků obcí jsme rozvezli 280 vysoušečů a další materiál. Nejvíce lidé potřebují dezinfekční a úklidové prostředky, hygienické potřeby, nářadí všeho druhu, které jim postupně do obcí navážíme," podotkla Balážová.

Krajský úřad dnes zahájil sbírku na pomoc lidem ze zaplavených oblastí, peníze lze posílat na účet 123-0754200287/0100. "Přispět mohou jednotlivci i firmy. Všichni členové rady Olomouckého kraje šli příkladem," sdělil ČTK hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Přívalové deště zasáhly v neděli hlavně Uničov a okolí a část Šumperska. Mezi nejpostiženější obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka. Povodeň má jednu oběť, osmačtyřicetiletou ženu z Břevence. Po čtyřiasedmdesátileté seniorce z Oskavy na Šumpersku, pod kterou se utrhl břeh, policie stále pátrá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další problém pro turisty na obzoru. Petříček řekl, o jakou zemi jde

12.07.2020 14:20 Letní dovolené jsou stále v nejistotě, zejména pokud se cestovatelé rozhodnou vyrazit do ciziny.…

Jihočeská policie pátrá po ženě ze Šumperka, zem se po ní slehla 3.…

12.07.2020 13:25 Policie pátrá po ženě ze Šumperska, o kterou se bojí její rodina. Žena by se mohla pohybovat na…

Policisté hledají mladou ženu z Karlovarska. Je naboso, léčila se s…

12.07.2020 11:45 Karlovarští policisté pátrají po třiadvacetileté Barboře Cyrányové v okolí Mariánské na Karlovarsku…

EXKLUZIVNĚ: Vraždu Masaryka zosnovali komunističtí agenti pod cizí vlajkou…

12.07.2020 09:00 ROZHOVOR - Vůbec o jeho násilně tragickém konci nepochybuje. Badatelka Václava Jandečková je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy