Hasiči varují před vypalováním porostů, loni při tom zemřel člověk

Hasiči v době úklidu zahrad varují před vznikem požárů v důsledku pálení listí, klestí či odpadu při podzimních pracích a vypalování starých suchých porostů. Loni při tom jeden člověk zemřel a 40 lidí bylo zraněno. ČTK to dnes sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. Při zakládání ohňů a vypalování trávy každoročně také vzniknou mnohamilionové škody a rozšíření ohně může způsobit závažné ekologické následky v podobě ztráty části lesa či úhynu živočichů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

"I zdánlivě tak bezpečná činnost, jako je spalování shrabaných porostů, mívá mnohdy neblahé následky. Při silném větru dochází velice snadno k rozšíření ohně mimo ohniště a zejména starší lidé, kteří mají často omezené možnosti pohybu, mohou v takovýto okamžik podlehnout panice nebo ztrátě orientace," uvedla mluvčí.

Loni hasiči evidovali 1728 požárů přírodních porostů způsobených zakládáním ohňů a vypalováním trávy. Vedle jedné oběti a 40 zraněných způsobily škodu 8,6 milionu korun.

Hasiči radí, aby při spalování trávy, listí či klestí byl vždy aspoň jeden dospělý člověk, hromada byla dostatečně daleko od domů či hospodářských stavení a kolem byl metr široký pruh země zbavený trávy, protože oheň se může rychle rozšířit na okolí. Lidé by taky měli mít při spalování u sebe nějaký prostředek k hašení a od hromady neodejít dříve, než ohniště zcela uhasí. Při náhlém zhoršení počasí nebo silném větru je pálení nutné ihned přerušit a oheň uhasit.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nižší rodičovská, ale delší dobu. Čeští rodiče mění přístup

12.11.2019 17:42 Aktualizováno V Česku přibylo rodičů, kteří si nechávají měsíčně vyplácet nižší rodičovskou na delší dobu.…

Čaputová byla na Národní třídě už dnes. Proces změny podle ní není u konce

12.11.2019 17:39 Změny, které nastaly v listopadu 1989, jsou započaté, ale ne dokončené. Lidé musí cítit sociální…

Rakovina slinivky: Nová šance pro pacienty? Lékaři v Brně nasadili…

12.11.2019 17:11 Lékaři z Masarykova onkologického ústavu v Brně dnes poprvé v ČR použili efektivnější a šetrnější…

Šéf inspekce o dvojí kvalitě potravin: U malých prodejců se řešit nebude

12.11.2019 17:04 Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nebude řešit tzv. dvojí kvalitu potravin, pokud…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama