Hasiči varují před vypalováním porostů, loni při tom zemřel člověk

Hasiči v době úklidu zahrad varují před vznikem požárů v důsledku pálení listí, klestí či odpadu při podzimních pracích a vypalování starých suchých porostů. Loni při tom jeden člověk zemřel a 40 lidí bylo zraněno. ČTK to dnes sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. Při zakládání ohňů a vypalování trávy každoročně také vzniknou mnohamilionové škody a rozšíření ohně může způsobit závažné ekologické následky v podobě ztráty části lesa či úhynu živočichů.

Ilustrační foto
doporučujeme

"I zdánlivě tak bezpečná činnost, jako je spalování shrabaných porostů, mívá mnohdy neblahé následky. Při silném větru dochází velice snadno k rozšíření ohně mimo ohniště a zejména starší lidé, kteří mají často omezené možnosti pohybu, mohou v takovýto okamžik podlehnout panice nebo ztrátě orientace," uvedla mluvčí.

Loni hasiči evidovali 1728 požárů přírodních porostů způsobených zakládáním ohňů a vypalováním trávy. Vedle jedné oběti a 40 zraněných způsobily škodu 8,6 milionu korun.

Hasiči radí, aby při spalování trávy, listí či klestí byl vždy aspoň jeden dospělý člověk, hromada byla dostatečně daleko od domů či hospodářských stavení a kolem byl metr široký pruh země zbavený trávy, protože oheň se může rychle rozšířit na okolí. Lidé by taky měli mít při spalování u sebe nějaký prostředek k hašení a od hromady neodejít dříve, než ohniště zcela uhasí. Při náhlém zhoršení počasí nebo silném větru je pálení nutné ihned přerušit a oheň uhasit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž popřel brutální vraždu, známého prý jen třikrát lehce udeřil sekerou

03.12.2020 13:12 Šedesátník Robert Turek dnes u soudu popřel, že by v pražském Hloubětíně brutálně zavraždil svého…

V Brně začaly adventní trhy, punč jen z okének nebo na zahrádkách

03.12.2020 12:01 V Brně dnes začaly adventní trhy, proti minulému roku o zhruba dva týdny později a v mnohem…

Začal prodej 60 bytů v Horoměřicích po zkrachovalém H-Systemu

03.12.2020 11:13 Ve středu začal prodej 60 bytů v Horoměřicích u Prahy, které patří do konkurzu po zkrachovalé…

Otrava řeky Bečvy: Vedoucí provozu čistírny spáchal sebevraždu

03.12.2020 11:08 Policisté vyslechli pět zaměstnanců společnosti Energoaqua v souvislosti se středečním únikem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama