Hasičům v ČR přibylo výjezdů, i kvůli koronaviru a počasí

Hasičům v ČR v letošním prvním pololetí přibylo výjezdů. Od ledna do konce června zasahovali u 73.202 událostí, meziročně jich bylo o osm procent více a zároveň nejvíce ve sledovaném období za uplynulých pět let. Na nárůstu se podílely především výjezdy k technickým haváriím a ostatním mimořádným událostem, které souvisely zejména s epidemií koronaviru. Vedle toho byli hasiči voláni k pomoci při vichřicích a bleskových záplavách, které zemi letos zasáhly. Vyplývá to ze statistiky hasičů, kteří ji dnes poskytli ČTK.

Hasiči v akci, ilustrační foto
doporučujeme

Naopak k požárům, dopravním nehodám, úniku nebezpečných látek nebo planým poplachům hasiči vyjížděli v pololetí méně často. U požárů zasahovali v celé ČR v 9617 případech, což bylo proti stejnému loňskému období o 4,7 procenta méně. V přímé souvislosti s požáry zemřelo 50 lidí, dalších téměř 700 lidí bylo při nich zraněno. Přímá škoda u požárů činila 1,16 miliardy Kč a od roku 2018 ale klesá, uvedli hasiči a doplnili, že příčinami požárů byly především nedbalost, úmysl a technické závady.

Nejčastěji byli hasiči v pololetí voláni k technickým haváriím, které tvořily tři pětiny všech jejich výjezdů. Mezi technickou pomoc hasičů patří například pomoc při otvírání uzavřených prostorů, odstraňování překážek ze silnic, vyprošťování lidí, zvířat a věcí nebo pomoc ostatním složkám Integrovaného záchranného systému. Proti loňskému roku se počet takových výjezdů zvýšil o 11 procent.

Zejména kvůli koronavirové pandemii se pak hasičům zhruba stokrát meziročně navýšil počet ostatních mimořádných událostí. V loni jich evidovali v prvním pololetí 28, letos 2659. Hasičské jednotky zejména zajišťovaly převoz ochranných pomůcek a podílely se na jejich distribuci, dezinfikovaly veřejná místa a společné prostory. Zároveň se hasiči podíleli na repatriaci Čechů ze zahraničí kvůli pandemii a humanitární pomoci do zahraničí.

Hasiči uvedli, že událostí, ke kterým vyjížděli, jim přibylo ve většině krajů ČR. Nejvíce, o 44 procent, ale v Olomouckém kraji kvůli bleskových záplavám. V Ústeckém kraji a v Praze výjezdů hasičům naopak meziročně ubylo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeň se chystá na návštěvu amerického ministra Pompea

07.08.2020 17:30 Plzeň se připravuje na úterní návštěvu ministra zahraničí USA Mikea Pompea. Hned první den svého…

Ministerstvo radí, jak se chovat u moře. Čemu se vyhnout?

07.08.2020 17:23 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení pro Čechy, kteří vyrazí na pobyt u moře, zveřejnilo…

Na Jihlavsku už nebudou od soboty povinné roušky v obchodech

07.08.2020 17:22 Hygienici na Vysočině zrušili k 8. srpnu opatření zavádějící na Jihlavsku povinnost nosit roušky i…

Podmínky pro cesty v rámci EU zůstávají stejné, omezení platí pro Rumunsko

07.08.2020 17:09 Podmínky pro cestování po Evropské unii se nemění, omezení nadále budou platit pouze pro Rumunsko,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama