Havárie vlaku ve Studénce: Cestujícím se ulevilo, konečně zaznělo slovo "vinen"

Jako úlevu popsala své pocity po úterním verdiktu soudu jedna z cestujících z vlaku, který v roce 2008 narazil ve Studénce na Novojičínsku do trosek zříceného mostu. Zahynulo tehdy osm z cestujících ve vlaku Comenius. Okresní soud v Novém Jičíně v úterý uznal za pád mostu vinnými pět manažerů stavebních firem.

Železniční nehoda ve Studénce se udála 8. srpna 2008 v 10:30 hodin. Mezinárodní vlak EC 108 Comenius jedoucí na trase Krakov – Praha narazil v železniční stanici Studénka do konstrukce opravovaného silničního mostu, která se několik sekund před tím zřítila na železniční trať. Zemřelo 8 lidí (5 žen a 3 muži), asi 95 dalších bylo zraněno. Úmrtí osmé oběti bylo oznámeno v médiích 30. září 2008.

Poprvé za 13 let zaznělo slovo "vinen", řekla dnes ČTK k rozsudku zdravotní sestra Naděžda Tomčíková, která v roce 2008 seděla hned ve druhém vagonu. Jako jedna z prvních tehdy poskytovala zraněným při nehodě pomoc.

"Mě se úplně zatajil dech. Na takový okamžik jsme čekali dlouho," řekla k verdiktu Tomčíková. Po vynesení rozsudku byla v kontaktu i s dalšími lidmi z vlaku či příbuznými obětí. "Všichni se shodli, že pocítili velkou úlevu. I když si myslíme, že tresty měly být vyšší. Za to ale asi může ten čas, který od nehody uplynul," dodala.

Okresní soud v Novém Jičíně uznal vinnými za pád mostu ve Studénce pět z původně deseti obžalovaných. Zdeněk Malý a Oldřich Magnusek z firmy Bögl & Krýsl dostali 3,5 roku vězení nepodmíněně. Petr Janouškovec a Michal Foniok ze společnosti Ostravské dopravní stavby (dnes Eurovia) a Miroslav Kovalík z firmy Bögl & Krýsl dostali podmíněné tresty. Malý i Magnusek se proti rozsudku na místě odvolali. Tři odsouzení s podmíněnými tresty si ponechali lhůtu pro odvolání a stejně tak státní zástupce. Dalších pět souzených už bylo viny pravomocně zproštěno.

Rozsudek Tomčíková i přes výhrady uvítala. "To provinění bylo strašlivé. Vždyť stálo život osm lidí. Desítky dalších utrpěli zranění. Navíc vznikla obrovská škoda. Když někdo něco provede, má být potrestaný. Takže rozhodující je, že je někdo vinen. Že se to nepřešlo, že to nevyšumělo do ztracena," uvedla.

Neštěstí se stalo 8. srpna 2008. Do trosek zříceného silničního mostu tehdy narazil mezinárodní rychlík. Osm cestujících tragédii nepřežilo a skoro 100 dalších utrpělo zranění, někteří s dlouhodobými následky. Úterní rozsudek u novojičínského senátu byl už třetí v pořadí. V roce 2017 nejprve soud všechny obžalované zprostil viny, protože se podle něj nepodařilo prokázat, proč přesně most spadl a že by za to mohli právě obžalovaní. Státní zástupce se proti tomu odvolal a Krajský soud v Ostravě v následujícím roce rozsudek zrušil a vrátil případ okresnímu soudu.

V roce 2019 novojičínský soud opět vynesl zprošťující rozsudek. Krajský soud loni v případě pěti obžalovaných zproštění viny potvrdil, ale u druhé poloviny obžalovaných verdikt zrušil a nařídil nové projednání případu. Okresní soud se nyní musel řídit závazným pokynem vyššího soudu. Zproštěni viny byli Marek Krejčiřík a Michal Adam z firmy Bögl & Krýsl, Jiří Vlach z Ostravských dopravních staveb, živnostník Jiří Karásek a Ladislav Novický ze Správy silnic Moravskoslezského kraje.

Soudy začaly už v červnu 2011. Tomčíková a řada dalších cestujících a blízkých obětí kauzu po celou dobu sledovali. "Po deseti letech od nehody jsme úplně ztratili veškerou naději," řekla k předchozím verdiktům soudů. "Momentální výsledek ale není na žádnou oslavu. Nechceme pomstu. Cítíme hlavně úlevu," zakončila.

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Po vichřici jsou bez elektřiny stále tisíce lidí

22.10.2021 10:51 Aktualizováno Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 09:00 ještě asi 8000 odběrných míst…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Související:

Právě se děje

reklama