"Havel je jediný politik, u kterého jsem hrdý, že jsme se sešli." Koncert Rolling Stones potvrdil před 30 lety pád komunismu

První koncert britské kapely The Rolling Stones, který se konal před třiceti lety 18. srpna 1990 na Velkém strahovském stadionu v Praze, potvrdil podle jeho účastníků konec komunistického režimu. Vystoupení, které navštívilo přes 100.000 lidí včetně tehdejšího československého prezidenta Václava Havla, otevřelo dobu velkých strahovských koncertů zahraničních skupin - Guns N'Roses, Pink Floyd nebo U2. "Teprve s koncertem Rolling Stones běžní lidé pochopili, že přišel jiný režim," prohlásil před časem pořadatel koncertu Milan Pešík.

"Koncert Rolling Stones v roce 1990 byla věc do té doby naprosto nepředstavitelná. Všichni jsme si říkali, že ty politické změny jsou sice fajn, ale pořád se z pohledu Západu tolik nemění. Ale to, že Rolling Stones jako kromě jiného obrovská obchodní organizace prověřila, že je možné v Čechách hrát, to mi přišlo jako razítko na doložku pro výjezd do svobodného světa," řekl ČTK hudebník a publicista Ondřej Hejma.

Zpěvák kapely Žlutý pes vzpomíná, jak společně s Richardem Müllerem a Ondřejem Konrádem postávali před hotelem Palace a toužili po setkání s Rolling Stones. "Nakonec jsme ulovili jejich koncertního pianistu Chucka Leavella, zakládajícího člena kapely The Allman Brothers Band, což byla naše "jižanská modla". Nasedli jsme do mého auta a jezdili celý den po Praze. Pouštěli jsme mu Žlutého psa a on mimo jiné vyprávěl, že je majitelem farmy na pěstování stromů. Byly to magické zážitky," sdělil Hejma.

Lídr kapely Katapult Oldřich Říha považuje pražský koncert Rolling Stones za naplnění svých nejtajnějších snů. "Souhlasím, že tenhle koncert symbolizuje konec komunismu v Čechách. O to více mě pak mrzí, že na Kubě se to Stounům nepovedlo a i po jejich koncertu tam furt mají komunistický režim," připomněl vystoupení Rolling Stones v kubánské metropoli Havaně v roce 2016.

Také pro hudebního publicistu Honzu Dědka představovali Rolling Stones v Praze v roce 1990 mimořádný zážitek. "Pro mě osobně to znamenalo, byť jsem prožíval sametovou revoluci a tleskal jsem, když se Václav Havel stal prezidentem, definitivní tečku za komunistickým režimem," konstatoval.

Politický kontext vystoupení Rolling Stones dodal i prezident Havel, který hudebníky přijal v den koncertu v prostorách hudebního sálu Pražského hradu. "Havel je jediný politik, u kterého jsem hrdý, že jsem se s ním sešel," uvedl v jednom z rozhovorů kytarista Keith Richards.

V předvečer koncertu pozvala Olga Havlová členy skupiny na večeři do Havlovy oblíbené restaurace Na Rybárně. Pozvání přijal Jagger, Richards, Wood a několik dalších hudebníků. Restauraci navštívil kromě zahraničních hostů také třeba hudební publicista Jiří Černý, tajemník prezidenta republiky Vladimír Hanzel, dnešní europoslanec Alexandr Vondra nebo Vladimír Mišík, který s ETC.. na Strahově vystoupil jako předkapela. "Takovou aparaturu jsme ještě nezažili a už asi nezažijeme," vzpomínal Mišík.

"Celé bylo symbolické. To jak nad Prahou vybuchovaly ohňostroje a předtím tam skoro dvě hodiny bouřili Rolling Stones, to byl skutečně symbol návratu svobody ve velkém," sdělil ke koncertu hudebník a publicista Ondřej Konrád.

Rolling Stones se vzdali honoráře, výtěžek přes čtyři miliony tehdejších československých korun putoval Výboru dobré vůle Olgy Havlové, který jej využil pro zdravotně postižené děti. Kapelu, která se koncertě vracela do Londýna, na palubě letadla zastihl telegram od prezidenta Havla, který jim za vystoupení poděkoval a zmínil se také o tom, "že jejich hudba je o tom, oč usiluje svým životem i dílem".

Související

Více souvisejících

skupina Rolling Stones Václav Havel Komunismus

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 28 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 32 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy