Havlíček vládě předloží návrh na zvýšení frekvence testování

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí vládě předloží návrh řešení na zvýšení frekvence testování. Podle něho je třeba vyřešit ekonomické dopady na firmy a fungování z hlediska logistiky. Testů je podle něj dost, nabídka převažuje poptávku. Ve skladech podle něj mají distributoři devět až deset milionů kusů testů, které jsou k dispozici k prodeji. Havlíček to řekl dnes večer na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Karel Havlíček
doporučujeme

S podnikatelskými svazy otázka častějšího testování není podle Havlíčka ještě definitivně dořešena. Podle Hospodářské komory (HK) i Svazu průmyslu a dopravy (SP) by měla vláda totiž nejprve vyhodnotit první kolo testování a zavést ho i pro ty nejmenší kolektivy. Teprve poté by měla přistoupit k diskusi o změně frekvence testování, které je nyní závazné jednou za sedm dní. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) již ve středu avizoval, že navrhne testování dvakrát týdně.

Firmy by měly mít nárok na příspěvek 60 korun na test ze zdravotního pojištění. Maximálně si budou moci nárokovat dotaci na čtyři testy na zaměstnance za měsíc. Podle odhadů HK podniky za testy nad kompenzaci doplatí 1,2 až 2,5 miliardy korun měsíčně. Příspěvek by tak měla vláda zvýšit, podle SP na 90 korun, podle HK minimálně na 100 korun. Havlíček dnes uvedl, že si vláda uvědomuje finanční zátěž, kterou musejí firmy nést a jeho návrh, který v pondělí předloží, by měl řešit i tuto otázku, uvedl.

Častější testování nemá podle HK logiku, pokud stát v regionech neposílí kapacity odběrových míst pro antigenní i PCR testy. Podle některých podniků by bylo nejlepší, aby byl odběr vzorku na PCR test umožněný přímo ve firmě ihned po pozitivním antigenním testu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký přehled: Co vše se od pondělí změní a co znamená konec nouzového…

11.04.2021 09:05 O půlnoci na 12. dubna skončí nouzový stav. Neznamená to však automaticky zrušení všech restrikcí…

Chebsko dnes zasáhlo zemětřesení o síle přes 3 stupně

10.04.2021 22:05 Aktualizováno Severovýchod Chebska zasáhlo dnes dopoledne zemětřesení, jehož nejsilnější otřes přesahoval…

V Česku se za 14 dní sečetla on-line už téměř polovina lidí

10.04.2021 13:06 Za 14 dní od začátku sčítání obyvatel, domů a bytů v Česku obdržel Český statistický úřad (ČSÚ) 2,5…

V pražské zoo uhynula gorilí samice Bikira

10.04.2021 11:32 V pražské zoo v pátek uhynula samice gorily nížinné Bikira. Zoo to uvedla na sociálních sítích a na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama