Hospodářská komora odmítá pojišťování cizinců výlučně u VZP

Hospodářská komora ČR kritizuje poslanecký pozměňovací návrh, který počítá s tím, že v příštích pěti letech by cizincům s pobytem na území ČR směla komerční zdravotní pojištění poskytovat pouze Pojišťovna VZP. Komora vyzývá poslance, aby tento návrh k novele zákona o pobytu cizinců odmítli. Označuje ho mimo jiné za přílepek a pokus o znárodnění části pojistného trhu. Komora to uvedla v tiskové zprávě zaslané ČTK.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Návrh ve Sněmovně předložili poslanci ANO Věra Adámková a Miloslav Janulík. Svůj návrh zdůvodnili mimo jiné tím, že z okruhu pojišťoven poskytujících cestovní zdravotní pojištění cizinců na území České republiky disponuje zmíněná pojišťovna největší sítí smluvních poskytovatelů zdravotních služeb.

"Zdravotní pojištění cizincům ze zemí mimo EU a států se specifickým režimem na základě příslušného povolení kryje náklady zdravotní péče poskytnuté na území ČR. Poskytuje jej pět komerčních pojišťoven, a to Ergo, Maxima, Slavia, Uniqa a dceřiná pojišťovna státem ovládané Všeobecné zdravotní pojišťovny s názvem Pojišťovna VZP," uvádí Hospodářská komora. Podle ní se týká víc než 60.000 cizinců, kteří za něj ročně zaplatí 600 až 800 milionů korun.

Komora uvádí, že pokud by poslanci tento návrh do zákona vložili, zrušili by celé pojistné odvětví a vyvlastnili by nynější obchodní vztahy z rukou komerčních pojišťoven ve prospěch jedné z nich. I po uplynutí pětiletého monopolu Pojišťovny VZP by totiž zákon umožnil v tomto oboru podnikat výhradně dceřiným společnostem zdravotních pojišťoven, což kromě PVZP nesplňuje ani jedna z ostatních pojišťoven, které v současné chvíli pojištění nabízejí.

Poslanci ale tvrdí, že je v zájmu ČR, zdravotnických zařízení i pojištěních cizinců, aby pojištění nabízely komerční pojišťovny vlastněné zdravotními pojišťovnami. "Jen tak bude zajištěno uplatnění veřejného zájmu prostřednictvím kontroly ze strany jmenovaných zástupců do správních rad zdravotních pojišťoven," uvedli ve zdůvodnění svého návrhu. "Dotyčné komerční pojišťovny jsou již v současné době dvě a vznik dalších není vyloučen, čímž dlouhodobě nedojde k omezení hospodářské soutěže. Navíc mohou tyto pojišťovny pomoci formou dividend zdravotním pojišťovnám," dodávají poslanci.

Poslaneckým návrhem se zabýval sněmovní bezpečnostní výbor, stanovisko k němu ale nezaujal. Novelu zákona by měla Sněmovna schvalovat na své nynější schůzi.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Související:

Právě se děje

reklama