Hospodářská komora tlačí na vládu: Je třeba upravit podmínky rozvolňování a otevírání urychlit

Hospodářská komora (HK) žádá vládu o úpravy v rozvolňování protiepidemických opatření. Například sauny a wellness chce otevřít od příštího týdne, restaurace nebo vnitřní bazény od 7. června. Kabinet by podle ní navíc měl zdůvodnit, na jakém právním základu uložil provozovatelům ubytovacích zařízení povinnost vyžadovat a kontrolovat potvrzení o negativním testu, očkování nebo prodělání nemoci covid-19. HK to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Eurozpravy.cz

Návštěvníci posiloven, fitness center a dalších vnitřních sportovišť by měli podle HK mít možnost používat šatny. Kapacita by zároveň neměla být nastavena plošně, ale na základě metrů čtverečních. Na jednom sportovišti může ode dneška cvičit nejvýše 30 lidí. Zároveň ale platí limit jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy sportoviště, která je přístupná veřejnosti.

Vláda zatím nestanovila termín otevření saun a wellness. V takzvaných rozvolňovacích balíčcích jsou uvedeny ve stejné skupině jako bazény. Provoz venkovních bazénů bude možný od 31. května, s fungováním vnitřních se počítá podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nejpozději od 14. června v závislosti na vývoji epidemie. HK upozornila, že sauny a wellness jsou podstatné pro ubytovací služby.

Otevřít by se podle Hospodářské komory měly také stravovací zóny v obchodních centrech, a to za opatření, která platí pro restaurační zahrádky. Gastronomické provozy v nákupních centrech momentálně mohou prodávat občerstvení jen s sebou.

Vláda by podle HK měla sjednotit pravidla pro kongresy a konference a kulturní akce. Konferencí se momentálně může účastnit 50 lidí uvnitř a 100 venku, od nadcházející pondělí vláda zvýšila počet v obou případech na 250 při dodržení poloviční kapacity. Na kulturní akce ve vnitřních prostorách může ale už ode dneška přijít až 500 lidí, využít je přitom možné maximálně 50 procent kapacity. Akcí pod širým nebem se může účastnit až 1000 lidí.

Dále HK žádá o otevření kasin bez povolení konzumace. "Jde o monitorované prostory, kde lze dodržování opatření, jako je nošení respirátorů, jednoduše kontrolovat. Navíc v prostorech se pohybuje menší uskupení lidí, o kterých jsou archivovány informace pro případné trasování," uvedla komora.

Poslední rozvolňovací balíček, kdy by mohla veřejnost znovu do vnitřních prostor restaurací nebo bazénů, by měla vláda podle HK naplánovat od 7. června, tedy o týden dříve, než momentálně avizuje. Vnitřní prostory restaurací a bazény jsou přitom obsaženy v pátém balíčku, se kterým se počítalo, až počet nakažených za sedm dní klesne pod 50 na 100.000 obyvatel. V České republice je nyní 47 potvrzených případů koronaviru na 100.000 lidí.

Témata: EZ

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Související:

Právě se děje