Hranice otevřeny. MZV nadále nedoporučuje Čechům cestovat do ciziny

Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje necestovat do zahraničí, přestože je ode dnešního den znovu povolené překročit hranice. Na svých internetových stránkách upozorňuje na to, že v jiných státech stále platí restrikce omezující pohyb cizinců, a že přeshraniční doprava zůstává komplikovaná.

Přidejte svůj názor 95 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) rádiu Frekvence řekl, že komlikovaný je výjezd i do sousedních zemí. "Situace v Evropě není taková, abychom přemýšleli, že bychom jeli někam na víkend. Do Polska, na Slovensko je to velmi omezené, v případě Rakouska je třeba mít test ne starší než tři dny," připomenul.

"V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě," uvedlo MZV.

Lidem, kteří se rozhodnou cestovat do zahraničí, doporučuje ověřit na ambasádě daného státu, jaké podmínky platí pro vstup do země a pobyt v ní. Čechům také doporučuje zaregistrovat de do dobrovolné databáze Drozd, díky níž může ministerstvo zahraničí cestovatele kontaktovat v případě, že by v zemi nastaly problémy.

Vláda ode dneška zrušila zákaz volného pohybu osob, spolu s ním skončil i zákaz cest do zahraničí. Obojí platilo od poloviny března. Lidé, kteří cestují do zahraničí, se ale budou muset při návratu prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset do dvoutýdenní karantény. Petříček uvedl, že vláda počítá, že se testem dotyčný prokáže už na hranicích. Je podle něj ale možné, že ministerstvo vnitra vydá pokyn, který upřesní, zda bude možné test získat i po návratu během karantény.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání pléna Ústředního krizového štábu řekl, že stát nezajišťuje testování občanů v zahraničí. "Každý občan, který vyjede do zahraničí a nespadá do stanovených výjimek, kde testy nebudou vyžadovány, si test musí zajistit sám. Musí zvážit, zda ta cesta do zahraničí je natolik důležitá, aby v rámci té cesty si ještě zajistil příslušný test nebo nastoupil na 14 dní do karantény," uvedl.

Osoby, které se vrátí ze zahraničí a nebudou mít potvrzení o negativním testu na covid-19 a budou tedy muset do karantény, si budou moci dodělat test i v České republice. "Pokud bude v karanténě, a do nějaké doby podle možností si udělá test a bude negativní, tak krajská hygienická stanice rozhodne o tom, že karanténa bude ukončena," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Povolení ke vstupu do země pro cizince se podle Petříčka netýká turistů. Do země vláda povolila vstup za ekonomickými důvody, například na jednání obchodním partnerům. Také oni se budou muset prokázat negativním testem.

Loading...
Vstupte do diskuze (95)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filip se Zemanem probírali Petříčkova slova o Izraeli

26.05.2020 21:29 Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednal o zahraniční politice,…

Zeman jednal se šéfem tajné služby ÚZSI Šimandlem či šéfem KSČM

26.05.2020 18:10 Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setkal s ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a…

Spor o kompenzační bonus: MMR připraví způsob, jak nahradit obcím výpadek…

26.05.2020 17:06 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připraví mechanismus, jehož prostřednictvím bude kompenzovat…

Papalášství Středočeského kraje? Trestní oznámení kvůli rouškám pobouřilo…

26.05.2020 16:53 Předseda středočeské ČSSD Robin Povšík se distancoval od trestního oznámení, které Středočeský kraj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy