Hrozí diabetikům těžší průběh nemoci covid-19? Přední čeští lékaři odpovídají

Diabetici nemusí mít horší průběh nemoci covid-19, pokud se správně léčí a nemají jiné zdravotní komplikace. Někteří lékaři také v souvislosti koronavirovou epidemií zaznamenali větší zájem diabetiků o léčbu. Vyplývá to z vyjádření odborníků, které ČTK u příležitosti dnešního světového dne diabetu získala.

Cukrovka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) loni v Česku zaznamenal přes 940.000 lidí s cukrovkou druhého typu, která souvisí s nezdravým životním stylem, tedy nedostatkem pohybu, nadváhou a špatnými stravovacími návyky. Podle některých odhadů dalších asi 250.000 lidí cukrovku má, ale neví o tom. Zhruba 60.000 lidí trpí cukrovkou prvního typu, kdy se jedná o vrozenou poruchu imunitního systému.

Diabetici druhého typu mají vysoké riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, loni jim podle dat ÚZIS podlehlo 43 procent lidí z celkového počtu 43.241 pacientů, kteří s cukrovkou zemřeli. Podle předsedy České obezitologické společnosti a diabetologa z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Martina Haluzíka ale ne všichni s cukrovkou mají přidružené komplikace. "Výskyt komplikací hodně závisí na době trvání cukrovky a věku. Diabetiků zcela bez komplikací je zhruba 40 procent," napsal ČTK Haluzík. Zahraniční analýzy podle Haluzíka ukazují, že pokud se tito cukrovkáři správně léčí, mají mírný průběh nemoci covid-19 jako většina populace.

"Cukrovku lze dnes díky moderním lékům a rozvoji technologií pro monitoraci krevního cukru úspěšně léčit, komplikacím dokážeme předcházet. Důležitý je zájem pacienta a jeho dobrá spolupráce s lékařem. Pak dokážeme najít cestu, jak cukrovku zvládnout. Pacient má pak lepší šance zvládnout zátěžové situace včetně covidu," doplňuje Martin Prázný z diabetologického centra 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Někteří lékaři už v souvislosti s koronavirovou epidemií zaznamenali větší zájem cukrovkářů o léčbu. "S příchodem covidu-19 si mnoho diabetiků uvědomilo své riziko závažnějšího průběhu onemocnění při špatné kompenzaci cukrovky. Projevilo se to ve zvýšeném zájmu o možnosti, jak toto riziko snížit," uvedl zlínský diabetolog Emil Záhumenský. Lidé jsou podle něj nyní ochotni si připlatit i za některé metody přispívající k zlepšení zdraví, které nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Cukrovka druhého typu je chronická porucha, při níž organismus není schopen zpracovávat cukr kvůli nedostatku inzulinu. Cukr pak v krvi zůstává a koluje organismem, kde poškozuje stěny cév, vede k jejich ucpávání a špatnému prokrvení tkání. Kromě poruch zraku a ledvin tak může vést k mozkové mrtvici, infarktu nebo poškození nervů. Problémy jsou podle lékařů většinou nevratné. Léčba cukrovky stojí ročně desítky miliard korun. Odhady uvádí, že na tyto účely putuje 15 až 20 procent nákladů celého zdravotnictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama