Hrozí diabetikům těžší průběh nemoci covid-19? Přední čeští lékaři odpovídají

Diabetici nemusí mít horší průběh nemoci covid-19, pokud se správně léčí a nemají jiné zdravotní komplikace. Někteří lékaři také v souvislosti koronavirovou epidemií zaznamenali větší zájem diabetiků o léčbu. Vyplývá to z vyjádření odborníků, které ČTK u příležitosti dnešního světového dne diabetu získala.

Cukrovka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) loni v Česku zaznamenal přes 940.000 lidí s cukrovkou druhého typu, která souvisí s nezdravým životním stylem, tedy nedostatkem pohybu, nadváhou a špatnými stravovacími návyky. Podle některých odhadů dalších asi 250.000 lidí cukrovku má, ale neví o tom. Zhruba 60.000 lidí trpí cukrovkou prvního typu, kdy se jedná o vrozenou poruchu imunitního systému.

Diabetici druhého typu mají vysoké riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, loni jim podle dat ÚZIS podlehlo 43 procent lidí z celkového počtu 43.241 pacientů, kteří s cukrovkou zemřeli. Podle předsedy České obezitologické společnosti a diabetologa z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Martina Haluzíka ale ne všichni s cukrovkou mají přidružené komplikace. "Výskyt komplikací hodně závisí na době trvání cukrovky a věku. Diabetiků zcela bez komplikací je zhruba 40 procent," napsal ČTK Haluzík. Zahraniční analýzy podle Haluzíka ukazují, že pokud se tito cukrovkáři správně léčí, mají mírný průběh nemoci covid-19 jako většina populace.

"Cukrovku lze dnes díky moderním lékům a rozvoji technologií pro monitoraci krevního cukru úspěšně léčit, komplikacím dokážeme předcházet. Důležitý je zájem pacienta a jeho dobrá spolupráce s lékařem. Pak dokážeme najít cestu, jak cukrovku zvládnout. Pacient má pak lepší šance zvládnout zátěžové situace včetně covidu," doplňuje Martin Prázný z diabetologického centra 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Někteří lékaři už v souvislosti s koronavirovou epidemií zaznamenali větší zájem cukrovkářů o léčbu. "S příchodem covidu-19 si mnoho diabetiků uvědomilo své riziko závažnějšího průběhu onemocnění při špatné kompenzaci cukrovky. Projevilo se to ve zvýšeném zájmu o možnosti, jak toto riziko snížit," uvedl zlínský diabetolog Emil Záhumenský. Lidé jsou podle něj nyní ochotni si připlatit i za některé metody přispívající k zlepšení zdraví, které nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Cukrovka druhého typu je chronická porucha, při níž organismus není schopen zpracovávat cukr kvůli nedostatku inzulinu. Cukr pak v krvi zůstává a koluje organismem, kde poškozuje stěny cév, vede k jejich ucpávání a špatnému prokrvení tkání. Kromě poruch zraku a ledvin tak může vést k mozkové mrtvici, infarktu nebo poškození nervů. Problémy jsou podle lékařů většinou nevratné. Léčba cukrovky stojí ročně desítky miliard korun. Odhady uvádí, že na tyto účely putuje 15 až 20 procent nákladů celého zdravotnictví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stromečky šly na začátku adventu rychle na odbyt

05.12.2020 09:28 Prodej vánočních stromků je letos trochu jiný než v předchozích letech. Zatímco běžně jsou začátkem…

Zemřel publicista Antonín Jaroslav Liehm, po roce 1968 emigroval

04.12.2020 18:44 Zemřel publicista, překladatel a filmový kritik Antonín Jaroslav Liehm, bylo mu 96 let. ČTK to dnes…

Nezletilý chlapec v Praze přežil pád zřejmě z 19. patra

04.12.2020 18:04 V Praze na Hájích dnes odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád…

Praha reaguje na rozvolnění, prodlouží provoz metra

04.12.2020 17:55 Praha kvůli rozvolnění protiepidemických opatření ode dneška prodlouží provoz metra o hodinu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama