Incident u školy v Brně: Střílel jsem z úleku a strachu, hájí se druhý obžalovaný

Plavecký trenér Petr Hašek se ode dneška zpovídá u Krajského soudu v Brně z pokusu o zabití muže, kterého předtím zbavil jeho vlastní zbraně. Hrozí mu až deset let vězení. Incident se odehrál loni před základní školou v Brně-Žabovřeskách.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Majitel legálně držené zbraně Zdeněk Polák byl podle Haška agresivní. Pokládal jej za nebezpečného pro sebe i okolí, proto jej po krátké pranici odzbrojil a výstřelem do hrudníku těžce zranil.

"Střílel jsem z úleku, zmatku a strachu. Rozhodně jsem nemířil," řekl dnes u soudu Hašek. Nechtěl prý nikomu ublížit, vlastně si prý ani nemyslel, že jde o pravou zbraň, spíše o plynovou nebo poplašnou pistoli. I přesto zbraň pokládal za hrozbu, kolem byla spousta lidí.

Jde o druhý proces, který se týká stejné události. V prvním dostal Polák podmínku za výtržnictví. V druhém procesu si tedy vyměnili role obžalovaného a poškozeného.

Polák loni v březnu vedl do školy dítě na plavání a dostal se do sporu s Haškem, který byl koordinátorem kurzů ve školním bazénu. Polák chtěl, aby jeho syn mohl čekat na lekci uvnitř budovy, personál jej ale poslal ven, což Poláka rozčílilo.

Podle svědků začal před školou nadávat, hádal se s Haškem, posléze vytáhl legálně drženou zbraň a třikrát z ní vystřelil. Polák už dříve uvedl, že Hašek proti němu vystoupil v "bojovém postoji", že z něj měl strach a chtěl jej varovat. Hašek dnes vypověděl, že po výstřelech do vzduchu Polák zamířil i na jeho hlavu, ale minul. Snažil se jej přemoct a odzbrojit, což se mu povedlo a potyčku ukončil výstřelem na hrudník Poláka.

"Moje jednání nebylo rozumové. Nevím, jak bych to nazval. Možná pudové," uvedl Hašek. Dnes také vyjádřil politování nad Polákovým zraněním a omluvil se.

Polák čelil obžalobě z pokusu o vraždu a výtržnictví, za což mu hrozilo až 18 let. Soud prvního stupně jej potrestal jen za výtržnictví rokem vězení s podmínečným odkladem na dva a půl roku. Neprokázal se prý úmysl Haška poranit či usmrtit.

Haška viní státní zástupce z pokusu o zabití v silném rozrušení a v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného. Trestní zákoník umožňuje uložit tři až deset let vězení. Termíny hlavního líčení jsou vypsány i na čtvrtek a pátek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči v Liberci likvidují požár spalovny, museli se probourat do "bunkru"

19.09.2019 17:47 Aktualizováno V Liberci hasiči z 11 jednotek dnes celý den likvidovali požár odpadu ve spalovně Termizo, která…

Zákeřný lymfom: Rakovina mízních uzlin začíná nenápadně, každý den…

19.09.2019 17:40 Aktualizováno Nádorem mízních uzlin neboli lymfomem onemocní v ČR každý den pět pacientů, ročně je to asi 1800.…

Šabatová je zděšena. Co se děje v domovech důchodců?

19.09.2019 12:40 Péče o lidi s demencí a seniory obecně má podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové stále mezery.…

Bývalý estébák dle žaloby šikanoval disidentky, soud ho osvobodil

19.09.2019 12:34 Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby bývalého příslušníka komunistické Státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama