Incident u školy v Brně: Střílel jsem z úleku a strachu, hájí se druhý obžalovaný

Plavecký trenér Petr Hašek se ode dneška zpovídá u Krajského soudu v Brně z pokusu o zabití muže, kterého předtím zbavil jeho vlastní zbraně. Hrozí mu až deset let vězení. Incident se odehrál loni před základní školou v Brně-Žabovřeskách.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Majitel legálně držené zbraně Zdeněk Polák byl podle Haška agresivní. Pokládal jej za nebezpečného pro sebe i okolí, proto jej po krátké pranici odzbrojil a výstřelem do hrudníku těžce zranil.

"Střílel jsem z úleku, zmatku a strachu. Rozhodně jsem nemířil," řekl dnes u soudu Hašek. Nechtěl prý nikomu ublížit, vlastně si prý ani nemyslel, že jde o pravou zbraň, spíše o plynovou nebo poplašnou pistoli. I přesto zbraň pokládal za hrozbu, kolem byla spousta lidí.

Jde o druhý proces, který se týká stejné události. V prvním dostal Polák podmínku za výtržnictví. V druhém procesu si tedy vyměnili role obžalovaného a poškozeného.

Polák loni v březnu vedl do školy dítě na plavání a dostal se do sporu s Haškem, který byl koordinátorem kurzů ve školním bazénu. Polák chtěl, aby jeho syn mohl čekat na lekci uvnitř budovy, personál jej ale poslal ven, což Poláka rozčílilo.

Podle svědků začal před školou nadávat, hádal se s Haškem, posléze vytáhl legálně drženou zbraň a třikrát z ní vystřelil. Polák už dříve uvedl, že Hašek proti němu vystoupil v "bojovém postoji", že z něj měl strach a chtěl jej varovat. Hašek dnes vypověděl, že po výstřelech do vzduchu Polák zamířil i na jeho hlavu, ale minul. Snažil se jej přemoct a odzbrojit, což se mu povedlo a potyčku ukončil výstřelem na hrudník Poláka.

"Moje jednání nebylo rozumové. Nevím, jak bych to nazval. Možná pudové," uvedl Hašek. Dnes také vyjádřil politování nad Polákovým zraněním a omluvil se.

Polák čelil obžalobě z pokusu o vraždu a výtržnictví, za což mu hrozilo až 18 let. Soud prvního stupně jej potrestal jen za výtržnictví rokem vězení s podmínečným odkladem na dva a půl roku. Neprokázal se prý úmysl Haška poranit či usmrtit.

Haška viní státní zástupce z pokusu o zabití v silném rozrušení a v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného. Trestní zákoník umožňuje uložit tři až deset let vězení. Termíny hlavního líčení jsou vypsány i na čtvrtek a pátek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nouzový stav: Přísnější tresty, omezování práv občanů, zakázky bez…

29.09.2020 22:23 Aktualizováno Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných živelních, ekologických…

Zavraždění matky surovým způsobem se nepodařilo prokázat. Muž dostal nižší…

29.09.2020 12:24 Za vraždu své matky stráví dvaapadesátiletý muž z Mariánských Lázní 16 let ve vězení. Trest mu dnes…

Kobulnický odmítá trest za propagaci terorismu, podal dovolání k…

29.09.2020 09:52 Verdikt nad Slovákem Dominikem Kobulnickým, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického…

Volby 2020: Občané už by měli mít doma lístky, zveřejňování průzkumů…

29.09.2020 07:28 Poslední ze zhruba 7,5 milionu voličů v Česku by měli nejpozději dnes dostat hlasovací lístky, na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama