Iniciativa Za kulturu v Moravskoslezském kraji podala žalobu na hygieniky, spustila petici

Vznikající iniciativa Za kulturu v Moravskoslezském kraji doručila soudu žalobu na krajské hygieniky proti nařízení, které vydali 17. července. Žádá jeho zrušení pro nedostatečné zdůvodnění a nezákonnost. Iniciativa také spustila petici Za zdravý rozum a chystá se subjekty působící v kulturním průmyslu zformovat pod jednu podpůrnou asociaci. ČTK to dnes za iniciativu oznámila Karolína Skórková.

Hudební festival Colours of Ostrava
doporučujeme

Ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě Pavla Svrčinová už dříve řekla, že kdo se cítí být dotčen na svých právech, se může obrátit na soud, KHS ale nemůže předvídat výsledek soudního řízení.

Hygienici zavedli 17. července omezení kvůli koronavirové pandemii s okamžitou platností, snížili například přípustný počet účastníků hromadných akcí na 100. Opatření podle iniciativy postihla desítky akcí a tisíce lidí a budou mít v kraji značný finanční dopad. Tento týden KHS opatření zmírnila. Povolila znovu akce do 1000 lidí, nařídila ale, že návštěvníci musí mít roušky.

Iniciativa v žalobě uvedla, že po vydání nařízení byl zrušen velký počet kulturních a sportovních akcí v celém kraji s mimořádnými finančními škodami. Připomněla, že se to týkalo všech okresů, včetně Bruntálska, kde bylo nakažených minimum, a kde se nyní opatření rozvolňujíc nejvíc.

"Žaloba poukazuje také na fakt, že omezeny byly pouze kulturní akce, ale shromažďování například v uzavřených prostorech obchodních center omezeno počtem osob nebylo," uvedla Skórková.

Dodala, že zástupci Iniciativy vítají uvolnění opatření a jsou si vědomi, že žaloba se časem může stát bezpředmětnou, pokud například KHS nařízení upraví. "Podanou žalobu nicméně stahovat iniciativa nebude, protože chce docílit toho, aby soud skutečně potvrdil, že napadané nařízení hygieniků bylo neodůvodněné a bylo vyhlášeno protiprávně. Jedině tak bude existovat určitá záruka, že hygienické stanice, potažmo i jiné orgány veřejné správy, budou při vyhlašování svých nařízení postupovat obezřetněji a se společenskou odpovědností," uvedla Skórková.

Na vyhlášení reaguje i petice s názvem Za zdravý rozum, kterou mohou podepisovat lidé z celé republiky. Zájemci ji najdou na internetové stránce petice.com. "Cílem je zamezit do budoucna možné opakování nezodpovědného postupu osob, které svými nařízeními mohou negativně ovlivnit životy tisíců lidí kdekoliv v ČR," uvedla Skórková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie v Bohumíně: Z oken skákali hořící lidé, vypověděla obyvatelka…

08.08.2020 22:00 Aktualizováno Svědkyně tragického požáru v Bohumíně na Karvinsku, při němž zemřelo 11 lidí včetně tří dětí, dnes…

Prymula také varuje před dovozem koronaviru. Pro Čechy má několik…

08.08.2020 22:00 Aktualizováno Ačkoliv došlo k rozvolnění, koronavirus nás stále neopustil a počty nově nakažených rostou. Jsou…

Turecké vězení je lepší než české, míní Všelichová. Problémy vidí jinde

08.08.2020 21:59 Aktualizováno Markéta Všelichová a Miroslav Farkas jsou Češi, které v roce 2017 v Turecku odsoudili za spolupráci…

Požár paneláku v Bohumíně byl žhářský útok, soudí hejtman. Jeden muž…

08.08.2020 21:44 Aktualizováno Vše nasvědčuje tomu, že dnešní požár v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku byl žhářský útok.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama