Státní svátek. Budou mít obchody v sobotu otevřeno?

Podzimní svátek 28. září je Den české státnosti a svátek sv. Václava. Bude se tedy dát během svátku nakoupit? Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít zavřeno.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Olympia Olomouc
doporučujeme

28. září patří mezi svátky, kdy musí být obchody s plochou nad 200 m² zavřený. Nařizuje to zákon platný od července 2016. Dodržování zákona kontroluje Česká obchodní inspekce.

Kolem legislativy se ale vedou spory. Nařízení kritizuje zejména Svaz obchodu a cestovního ruchu, který dříve odhadl ztrátu pro obchodníky ve výši zhruba 4 miliard korun. Skupina senátorů navíc proti zákonu podala ústavní stížnost.

Některá obchodní centra rozhodla, že se jim nevyplatí otevírat jen pro některé obchody, a proto zavřou úplně. Zákon tak v některých místech postihne i ty menší obchodníky.

Mezi svátky, kdy obchody musí mít ze zákona zavřeno, patří 25. a 26. prosince, 1. ledna (Nový rok a zároveň Den obnovení samostatného českého státu), Velikonoční pondělí, 8. května (Den vítězství), 28. září (Den české státnosti) a 28. října (Den vzniku samostatného českého státu).  

V případě porušení zákazu prodeje hrozí pokuta až do výše 1 milionu korun. Pokud jde o opakované porušení, mohou dostat pokutu až 5 milionů korun. Ve výši pokut vede český e-shop Alza.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Propaganda, předlistopadová Česká televize, Moravec je prý špína... Na…

14.11.2019 23:14 Aktualizováno Fokus Václava Moravce vyvolal českém internetu bouřlivé reakce. V pořadu vystoupili slovenská…

Zajímavý průzkum. Koho by Češi chtěli za příštího prezidenta?

14.11.2019 17:33 Mezi nejpopulárnější potenciální kandidáty na prezidenta patří podle průzkumu agentury STEM/MARK…

Odposlechy Béma a Janouška jdou k soudu, říkali si Kolibříku a Mazánku

14.11.2019 17:27 Aktualizováno Státní zástupce dnes podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla…

Komunismus versus demokracie: Je polistopadový režim lepší? Toto říkají…

14.11.2019 16:17 Zhruba dvě třetiny Čechů pokládají režim po listopadu 1989 za lepší než předlistopadový. Za mnohem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama