Jak Češi hodnotí sametovou revoluci a zakázali by KSČM? Velký průzkum

Jednoznačně kladně sametovou revoluci hodnotí jen 36 procent lidí ve věku nad 40 let. Názory na revoluci a dobu před rokem 1989 se liší podle vzdělání a věku, vyplývá z průzkumu společnosti NMS Market Research pro Paměť národa. Starší a méně vzdělaní lidé předrevoluční dobu vnímají pozitivněji. Mladší generace by se podle průzkumu spíše klonila k zákazu KSČM.

Výsledky dnes představil na tiskové konferenci Stanislav Radocha z NMS.

Mnohem pozitivněji z respondentů nad 40 let na sametovou revoluci nahlížejí vysokoškoláci (57 procent) než lidé se základním vzděláním či vyučení (22 procent).

Více než čtvrtina Čechů starších 40 let odpověděla, že sametová revoluce na jejich život neměla vliv, zhruba šestina respondentů se domnívá, že jejich život změnila k horšímu. Častěji takový názor mají lidé s nižším vzděláním (24 procent) než osoby se středoškolským (13 procent) a vysokoškolským (devět procent) vzděláním.

Více než třetina Čechů nad 40 let si myslí, že za socialismu bylo lépe, ve skupině respondentů se základním vzděláním nebo výučním listem tak odpověděl každý druhý. Podobně smýšlí 31 procent lidí se středoškolským vzděláním, z vysokoškolsky vzdělaných respondentů si to myslí necelá šestina. Lidé s tímto názorem jako důvody nejčastěji zmiňovali to, že všichni mohli či museli pracovat, větší sociální jistotu nebo větší ohleduplnost spoluobčanů.

Téměř tři pětiny všech respondentů průzkumu uvedly, že ekonomická situace České republiky je lepší než před rokem 1989. Podobný počet lidí se ale domnívá, že fungování státu je dobou před revolucí ovlivněno. Polovina lidí také uvedla, že jejich životní úroveň se po revoluci zlepšila. Podle 38 procent respondentů má Česko nyní zákony a nezávislou justici srovnatelnou se západními státy. Třetina lidí odpověděla, že média v ČR jsou nezávislá.

KSČM by zakázaly více než dvě pětiny Čechů, podobný podíl respondentů je proti. Vě věku do 39 let je pro zrušení komunistické strany polovina lidí, ve skupině nad 40 let je to zhruba třetina. Zakázat KSČM by chtělo 49 procent vysokoškolsky a 44 procent středoškolsky vzdělaných lidí a 37 procent respondentů se základním vzděláním či výučním listem.

Na otázku, kdy se sametová revoluce uskutečnila, odpověděly správně tři čtvrtiny Čechů. Jiné datum zvolilo procento respondentů, nevěděla téměř čtvrtina. Tři pětiny lidí označily za hlavní postavu revoluce Václava Havla.

Průzkumu se na začátku srpna zúčastnilo 1000 respondentů z menších i velkých měst, muži a ženy byly zastoupeny půl na půl. Lidí ve věku 40 let a více odpovídalo 549.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.
Mödlareuth

Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice

Celý svět si nedávno připomínal 30. výročí pádu Berlínské zdi, která ze dne na den rozdělila nejen německou metropoli, nýbrž i rodiny a přátele. Bariéry však za Studené války neprocházely pouze městy, nýbrž i vesnicemi. Příkladem je Mödlareuth, malá obec ležící na pomezí Bavorska a Durynska. O té informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Více souvisejících

30 let od sametové revoluce češi průzkumy 17. listopad 1989 KSČM

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 8 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

Saharský prach bude od víkendu nad ČR. Může ovlivnit sobotní maxima

Zítra začínají Velikonoce, které má podle předpovědi doprovázet velmi teplé počasí pro přelom března a dubna. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ale dnes upozornil, že odhad sobotní maximální teploty nemusí být stoprocentně přesný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy