Jak mohl požár vzniknout? Zabezpečení bylo nadstandardní, klienti měli k ohni přístup

Zabezpečení proti požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech bylo nadstandardní, řekla starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS). Při ranním požáru zemřelo na místě osm mužů, klientů domova. Dalších třicet osob se zranilo. Čidla byla na toaletách, hořet začalo ve společenské místnosti. Přeživší klienti by se měli vrátit zatím zpět do Vejprt. Pomoc nabídl Ústecký kraj, okolní obce i stát.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Požár v domově pro postižené ve Vejprtech
doporučujeme

Starostka uvedla, že v minulosti se několikrát stalo, že klienti se pokoušeli objekt zapálit. "Náš personál nemá šanci to ohlídat," uvedla starostka. "V zákoně není, že bychom měli mít protipožární čidla. My jsme si je dali jako něco navíc," uvedla starostka.

"Klienti si mohou dovolit úplně všechno, volně se mohou pohybovat, přijdou se sirkami a zapalovači. Požáry jsme v minulosti podchytili. Bylo by se potřeba zaměřit na to, že taková benevolence vůči lidem, kteří jsou na tom mentálně od šesti do dvanácti let by taky neměla být," uvedla starostka.

Zaměstnanci úřadu práce budou ve Vejprtech na městském úřadě vyplácet v pondělí od 08:00 mimořádnou okamžitou pomoc. "Tam lze využít částku až 50.000 korun na každého klienta," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Maláčová.

Ústecký kraj je připraven uvolnit pomoc z fondu pro mimořádné události. Požádat může Ústecký kraj o pomoc ze státního fondu pro mimořádné události. "Můžeme pomoci částkou až pět milionů korun," uvedla Maláčová. Stát také podle ministryně pomůže s obnovou zařízení. Maláčová uvedla, že v tuto chvíli je v připomínkách novela zákona o sociálních službách.

"Ministerstvo práce přichází poprvé s personálními standardy. Chceme, aby bylo maximálně 13 klientů na pečujícího pracovníka. Myslím, že to velmi pomůže v takto kritických situacích," řekla Maláčová. "My máme hluboko podstav," řekla k tomu starostka s tím, že sehnat zaměstnance zvláště v příhraničí je velmi těžké.

Vejprty chtějí, aby se přeživší klienti vrátili zpátky do svého domácího prostředí. "Jsou psychicky poznamenaní tou událostí, myslíme si, že by měli být zpět u nás," uvedla starostka. "Máme pro ně postele. Vyhodnotíme v následujících dnech, zda se o ně budeme schopni dlouhodobě starat, pokud ne, požádáme kraj, zda by nám pomohl klienty umístit," uvedla starostka.

V domově pro zdravotně postižené vyhořela společenská místnost. Další dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené. Celý objekt je zakouřený a mokrý.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začala tradiční Matějská pouť. O které atrakce je největší zájem?

22.02.2020 16:26 První tisíce dětí i dospělých vyrazily na pražské holešovické Výstaviště, kde dnes začala Matějská…

Expedice Tatra kolem světa 2 vyráží na cestu, fanoušci se přišli rozloučit

22.02.2020 14:56 Aktualizováno Fanoušci dnes u pražského Rudolfina vyprovodili členy expedice Tatra kolem světa 2 na jejich cestu.…

Expedice kolem světa: Doufám, že nás vůz Tatra nikde nenechá "ve štychu",…

22.02.2020 14:08 Aktualizováno Cestovatel a člen expedice Tatra kolem světa 2 Marek Havlíček měl na startu výpravy jedinou obavu z…

V želivském klášteře se konala mše za faráře Toufara. Zemřel před 70 lety,…

22.02.2020 13:24 V želivském klášteře se dnes konala mše za oběti komunistické zvůle. Královéhradecký biskup Jan…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama